\”Клюєв рідніший Януковичу за жінку і синів\”

"Клюєв рідніший Януковичу за жінку і синів"— Група Фірташа себе переоцінила. З доступом до першого тіла країни в них починає гіршати, — розповідає позафракційний нардеп 47-річний Тарас Чорновіл. — Валерія Хорошковського, людину Фірташа, спокійно могли зробити віце-прем\’єром — міністром фінансів. А призначили просто віце-прем\’єром. Ніби висока посада, але з мінімумом можливостей.

Із Тарасом В\’ячеславовичем зустрічаємося в його кабінеті. Він щойно пішов із засідання парламенту, де \”бютівці\” й \”нунсівці\” заблокували трибуну. Перед очима в нардепа карикатура — чоловік б\’ється головою об стіну.

— Це не про мене, — відмахується Чорновіл і закурює \”Мальборо\”. — Хорошковський мав би, як раніше Клюєв, домовлятися з Євросоюзом. Але після керівництва СБУ за ним стоїть тінь справи Ланге, другої кримінальної справи проти Тимошенко, причетність до одіозних телеканалів. Хорошковський записаний у найчорніші книги, які тільки можуть бути в Євросоюзі.

Чи чекають проблеми на ще одну людину Фірташа — главу Адміністрації президента Сергія Льовочкіна?

— Януковичу потрібен хороший адміністратор, а в Льовочкіна цього не відбереш. Але тепер, коли Андрій Клюєв переселився з Кабміну в Раду нацбезпеки й оборони, впливи Льовочкіна послабилися. Клюєв іде ніби на пониження (із першого віце-прем\’єра став секретарем Ради національної безпеки й оборони. — \”ГПУ\”), але насправді дістає контроль до всіх ресурсів та можливостей впливу. А Хорошковський пішов на підвищення й при цьому втратив практично все, зокрема Міністерство фінансів.

Багато \”регіоналів\” скаржилися, що Льовочкін узурпував доступ до Януковича.

— Льовочкін не може дотягнутися до Клюєва. Весь сімейний бізнес Януковича з давніх часів ішов тільки через Клюєва. Він — рідніший за жінку і синів.

Клюєв у РНБО — противага Льовочкіну в Адміністрації президента?

— Так. Тепер Льовочкін не є ключовою постаттю по доступу до Януковича, а лише впливовим адміністратором. Усі, хто стоїть за ним, матимуть трішки гірші кар\’єрні перспективи. І перший віце-прем\’єр Хорошковський — це трішки менше, ніж просто міністр фінансів.

Яких подій чекати до парламентських виборів?

— Худо-бідно доживемо. Кажуть, буде черговий наступ трудящих, що знесе владу. Тоді для чого в цій країні Ляшко? Як тільки щось почнеться, з тилу заходить Ляшко і трудові маси розбігаються хто-куди, бо не хочуть дискредитуватися. А ще є Яценюк, Королевська, інші. Будь-яка акція знекровиться з їх появою. Тому весняний наступ трудящих розсиплеться, як розсипався й осінній.

Ще є синдром Юлії Володимирівни. 2001 року вона першою почала платити гроші за участь в акціях протестів, на які люди масово виходили самі. Пригадую, як ми через це гризлися на Форумі національного порятунку. Турчинов доводив, що все в порядку, так має бути. Минули 10 років, і тепер навіть ті, хто дуже любить і хоче бачити Тимошенко на свободі, вийдуть за неї тільки тоді, коли їм заплатять.

У \”Батьківщини\” є гроші?

— Знайти гроші, щоб вивести людей на вулицю, можна. Вийшла б перша сотня тисяч людей за гроші, то друга і третя приєдналися б за інерцією. Тоді включається драйв. А коли виходить жалюгідна кількість, як під Печерський суд, навіть щирі прихильники з огидою йдуть геть, побачивши всі ті нещасні базарні намети. Може, в \”Батьківщині\” не всі й хочуть, щоб Тимошенко вийшла на волю? Чому Турчинова ніхто не рухає? Він же був в уряді Тимошенко людиною, через яку все проходило. Знайомі з міліцейського середовища розповідають, що на документах зарахування цивільного стажу в міліцейський водієві Луценка стоїть віза Турчинова. Але Турчинова за це ніхто не питає.

Що буде після виборів до парламенту 28 жовтня?

— Повторення сценарію 2002 року. Тоді ми приймали заяви про вступ до \”Нашої України\”, рахували, що в нас уже 245 опозиційних мандатів. Потім дехто запропонував Вікторові Ющенку відпочити від праведних трудів і повіз його в шикарний готель Єгипту. За той час люди Кучми й Медведчука добре попрацювали з депутатами, які підписалися за об\’єднання з опозицією, і ті опинилися в іншому таборі.

Тепер опозиція теж матиме сумарно 55 відсотків депутатів. Але з моменту оголошення результатів виборів до першого засідання Ради проходить до трьох місяців. За цей час із мажоритарниками передомовляться. Якщо з ними говоритиме Клюєв, він не буде вставляти пальці в двері. Він — людина культурна, ввічлива — нехарактерний донецький \”регіонал\”. З ним приємно спілкуватися. Клюєв казатиме: \”Ну ти подивися, хто там в опозиції? Це ж шантрапа. З ними стидно. А в нас створюється нормальна команда\”. Може, комусь і гроші запропонують. Думаю, 200 депутатів додадуть собі. Матимуть десь 250 підконтрольних. Отут і побачимо, кого проведе Комітет опору диктатурі, який на Галичині називають КОДлом.

Чорноволу телефонують. Він чекає на дзвінок американського експерта. Однак це хтось інший і депутат просить передзвонити за 40 хв.

— Знаєте, з кого почнеться крах Партії регіонів 2014 року? — продовжує. — Бунтувати проти Януковича почнуть кандидати-мажоритарники, які пройдуть у парламент за свої гроші. Їх підштовхуватиме передчуття, що Янукович удруге не буде президентом і настане крах.

Заходить секретарка, подає документи. Чорновіл, не читаючи, підписує.

Що за кордоном говорять про Януковича?

— Нещодавно літав з офіційною делегацією до Люксембургу. До України ставляться із співчуттям. Янукович знищив собі репутацію у світі, і це вже не відновити. Навіть від Лукашенка чекають несподіваних кроків — аби посварився з Росією, випустив політв\’язнів. Від Януковича вже нічого не чекають. Його поховали повністю. Очікують, доки він добуде термін.

Європа здатна домогтися звільнення Тимошенко?

— Янукович сам зробив із Тимошенко політика й тепер боїться її більше за санкції Заходу. Рік тому Тимошенко з усіх сил намагалася довести Тягнибоку і Яценюку, що вона головна в опозиції. Ті — молодші, мають добрі зуби, тому Тимошенко ставала схожою на старіючу маразматичну даму, що з усіма свариться, конфліктує і щомісяця втрачає по відсотку рейтингу. Якби її не посадили, через рік ми забули б про існування Тимошенко. Її партія розсипалася б, як картковий дім.

Що може змінити ситуацію в країні?

— Десь має вибухнути народ. Причому ціною чийогось життя. Умовно кажучи, почнеться з того, що \”мерседес\” когось з урядовців зіб\’є на смерть дитину. Чи синок депутата розстріляє весілля. Поки що такого накалу нема. Навіть коли в Донецьку задушили в наметі шахтаря, який протестував із чорнобильцями, це не призвело до вибуху. Ще не накипіло.

[b]Аплодували \”бютівці\” й \”регіонали\”

Тарас Чорновіл потрапив у політику 1990-го, коли став депутатом Львівської облради. За 10 років на довиборах став нардепом, членом фракції \”Наша Україна\”. Під час президентської кампанії 2004-го ввійшов у фракцію Партії регіонів, очолив виборчий штаб кандидата Віктора Януковича. Після того двічі обирався нардепом за списками \”Партії регіонів\” під №4 і №3. Вийшов із \”Регіонів\” 2008 року \”через інтриги\”. Донедавна був членом парламентської групи колишнього \”бютівця\” Ігоря Рибакова.

— Я створював цю групу, а потім втратив там свій вплив. Уже думав, як звідти піти. Побачив, що це стала президентська група, — пояснює. — Коли оприлюднили записи Романа Забзалюка про підкуп депутатів, псіхонув. Із Рибаковим ми не говорили. Він тільки прислав мені есемеску: \”Тарасе, по-християнськи прошу пробачення за все\”. Коли Литвин зачитав мою заяву про вихід із групи, аплодували і \”бютівці\”, і \”регіонали\”.

Чорновіл удруге одружений. Має трьох синів. Двоє від першого шлюбу, живуть у Німеччині.

Ольга МОСКАЛЮК, Оксана ПЕРЕВОЗНА

Джерело

peredplata