Постоли для Фищука

Голова Чернівецької ОДА Олександр Фищук сів на посаду тільки завдяки тому, що у свій час перейшов на службу до Арсенія Яценюка. Це не був якийсь випадок. Ще за часів Союзу Олександр Григорович вмів уловлювати подих політичних вітрів. І ніби той флюгер ставав на правильний для нього напрямок.

Його помітили у перші роки після закінчення фізичного факультету ЧНУ. І взяли на службу. Спочатку інспектором Ленінського районного комітету народного контролю. Потім на різні посади у податковій інспекції. І як вінець контрольної служби – у 2005 році Олександр Фищук став головою податкової адміністрації Чернівецької області.

Аби утриматися на цих посадах, Фищук лавірував між партіями, ідеями, течіями… У часи Кучми-Януковича йому вдалося  обіймати посаду голови Кіцманської райдержадміністрації. Там він прославився створенням якогось козацтва, куди навіть записав свою заступницю пані Рухтурак. Їй він дав там звання єсаулихи. Був агресивним  активістом прокучмівського об’єднання партій та організацій «За ЄдУ». Виступав проти Віктора Ющенка. Але й це йому не завадило після перемоги Ющенка посісти посаду голови податкової адміністрації. Він вчасно й правильно підійшов тоді до переможців з «Нашої України», пообіцяв їм служити вірою і правдою та цим виборов собі посаду.

Коли Ющенко з «Нашою Україною» занепав, Фищук переметнувся  до «Фронту Змін». Там зайняв посаду заступника голови обкому ГО. Його вибрали депутатом Чернівецької обласної ради.

Згодом Фищук став і народним депутатом України від ВО «Батьківщина». Після Революції Гідності лідер «Народного Фронту» на Буковині Максим Бурбак  поклопотав, аби Фищук зайняв посаду голови ОДА. І Порошенко віддав йому область відповідно до  домовленостей з Яценюком. Тобто  людина Яценюка повинна була керувати Буковиною.

Перші дні й місяці на посаді Фищук служив і Яценюку, і Бурбаку. Але він -виходець з системи червоних поміщиків та совків.

А Яценюк з Бурбаком – це новітні українські  політики, котрим невідомі нюанси сільського поміщицького життя з часів СССР до наших днів. Тож Фищук недовго затримався з молодими євроінтеграторами і швидко навів старі мости зі своїми аграріями.

Спочатку він підтягував старих поміщиків до керівництва Кіцманським районом. А згодом злигався з Сокирянським Василем Козаком. На той час Козак уже керував Аграрною партією України у Чернівецькій області, породичався з Кернесом, завів у район агрохолдинг «Сварог», розбудував віли на Дністрі, виростив яблука і перевів кошти в офшори.

За ці діяння став запеклим ворогом Максима Бурбака. Він почав вміло використовувати Фищука у боротьбі з Бурбаком. Під час цієї війни їм вдалося об’єднатися ще з головою облради, головою обкому ВО «Батьківщина» Іваном Мунтяном, який навіть пообіцяв Козаку підтримку на виборах до верховної ради України.

У цей час Фищук цілковито відбився від фронтовиків. Він почав ігнорувати їхні вказівки, не виконував партійних доручень, вів власну кадрову політику. І глибоко плював у бік Максима Бурбака. Останній цього вже витерпіти не міг… Почалася війна не на життя, а на політичну смерть. Бурбак заявив, що переходить в опозицію до Фищука. Голова ОДА обізвав Бурбака «бабою Ягою».

Аби забезпечити собі перемогу у цій війні, Фищук знайшов вихід на міністра інформації, нашого земляка Юрія Стеця. Останній не завжди відрізнявся далекоглядністю та вмінням орієнтуватися у процесах, які відбуваються. А ще його підбадьорили нардепи з оточення, і, напевне, Стець почав надавати допомогу Фищуку у боротьбі з Бурбаком. В якості кума президента міністрові це не важко було робити.

Та ще й партія БПП «Солідарність» гадала, що матиме особисту вигоду з війни у «фронтовому середовищі». Бо ця війна послаблювала вплив Максима Бурбака на Буковину і загалом на Україну.

Солідарнівці так захопилися цим, що не помітили, як переступили межу, за якою вони з табору президента Порошенка переходили у табір Юлії Тимошенко. І таким чином Стець, нардепи, сам Фищук почали допомагати Іванові Мунтянові та ВО «Батьківщина» завойовувати лідерські позиції на Буковині. Люта ненависть до Бурбака породжувала зраду президенту.

І тоді своє слово сказав Гройсман. Прем’єр-міністр України видав розпорядження про перевірку стану виконавської дисципліни Чернівецької ОДА. Була створена комісія, яку очолив сам віце-прем’єр Степан Кубів. І з 23 липня до 3 серпня перевіряли область сотні професійних людей. Перевіряли всі галузі та всі напрямки.

За результатами уже складено та підписано 28 довідок з картками порушень.

У ході перевірки було виявлено 69 порушень та 34 недоліки.

Голову ОДА ознайомлено зі звітом комісії і зобов’язано до 3 вересня 2018 року поінформувати Кабмін України про проведену роботу з усунення виявлених недоліків та вжити заходи для притягнення до відповідальності працівників, винних у допущені порушень.

Ще не відомо, які заходи обіцяв вжити Фищук, аби виправити 103 порушення і недоліки. Але зі звіту комісії видно, що область за керівництва цим головою «зійшла на пси» повністю і остаточно.

Ось окремі порушення, які виявила комісія Кабінету Міністрів України у Чернівецькій області.

Земельне законодавство

Виявлено 14 порушень і 5 недоліків. Серед них сотні розпоряджень голови ОДА, які суперечать Земельному кодексу України та Законам. Зокрема, тільки 22 розпорядження голови порушили водний кодекс під час надання в оренду земельних ділянок водного фонду для рибогосподарських потреб. Також 25 розпоряджень незаконної зміни цільового призначення земельних ділянок. А 10 розпоряджень видано з порушенням термінів клопотання про відведення землі.

Характерним є те, що порушення часто стосуються Кіцманського та Сокирянського районів. Саме у цих районах є найбільший власний інтерес голови ОДА. Він родом з  Кіцманщини і його теперішній візаві до АПУ Василь Козак керує на Сокирянщині.

Бюджет і фінанси

Встановлено 4 порушення і 8 недоліків. Зокрема, при призначені місцевих бюджетів на 2017 та 2018 рр. не забезпечено видатків на зарплату та енергоносії на суму 382 336,8 тис. грн.. Не забезпечено скорочення працівників навчальних закладів (крім педагогічних). Тому не зекономлено коштів на суму 52059,98 тис. грн. Не доведено кількості стаціонарних лікарських ліжок у розрахунку на 10 000 населення. Тому понаднормово витрачено 59043,6 тис. грн.. і завищено потребу на 26905,45 тис. грн..

У багатьох районах у школах є малочисельні класи, де навчається до 10 учнів. Внаслідок цього витрачено 96300 тис. грн..

Керівництвом управління капітального будівництва ОДА (Пуршага О.) не прийнято ефективних рішень щодо будівництва перинатального центру. І медичне обладнання вартістю 23 600 000 грн. не введено в експлуатацію.

Запобігання корупції

Навіть у цій сфері Фищук і його команда допустили 6 правопорушень. Зокрема, вони не люстрували 14 посадових осіб ОДА. Також не здійснюються перевірки відомостей щодо наявності особи в ЄДРО тих, хто претендує на посади.

Також не перевірені, як належно, декларації. Прийнято рішення щодо призначення 15 осіб без проведення спеціальної перевірки у Сторожинецькому районі.

Сфера законності та криміналу

Представниками Національної поліції під час перевірки встановлено 8 порушень. Відразу зазначимо, що ці порушення межують з кримінальними злочинами. І можуть тягнути за собою покарання у виді позбавлення волі до 15 та більше років.

Серед іншого там йдеться про нецільове та неефективне використання коштів, які надходили у рамках «Митного експерименту» на ремонт доріг. З’ясовано, що уже тривалий час посадові особи Чернівецької ОДА, діючи всупереч інтересам держави та громадян, замість використання грошей за призначенням, визнавали їхній статус як «тимчасово вільні» і розміщували їх на депозитних рахунках.

Так, у 2017 році за депозитним договором між департаментом фінансів ОДА та філією ПАТ «ПриватБанк» облдержадміністрація отримала 31 500 000 грн., які витрачено на виплату заробітної плати, придбання продуктів харчування, виконання регіональних програм та інше.

Для перебивки: Зауважте, що гроші на депозит були поставлені до банку, який раніше належав Коломойському, а не до державного Ощадбанку, який очолює соратник Яценюка Андрій Пишний. Таким чином Фищук вже тоді зрадив партію і свого лідера Яценюка. Але, як засвідчують подальші події та факти, він також став ренегатом у президентській структурі. Якщо враховувати, що Коломойський намірився фінансувати президентську кампанію Юлії Тимошенко, то Фищук, свідомо чи ні, й тут допомагає Юлії Володимирівні більше, ніж Петру Порошенко.

(Далі буде)

Петро Кобевко

Р.S. За ці та інші порушення, про які ми будемо писати у наступних числах «Часу», Фищукові «сплетуть постоли» на засіданні Кабміну. Можливо, разом з ним ці постоли взують ті, хто допомагав голові ОДА розвалювати господарку Буковини всі ці роки.