Експерти проекту «Дослівно» проаналізували низку публічних виступів представників команди кандидата у Президенти Володимира Зеленського.
Перевірено на достовірність виступи речника штабу Дмитра Разумкова, члена штабу Руслана Стефанчука та радниці В.Зеленського з правових питань Ірини Венедиктової, а також передвиборчої програми кандидата у Президенти.
Так, із дев’яти проаналізованих тверджень три були правдивими, шість – не відповідають дійсності чи мають маніпулятивний характер.
У вас у «Мінську», що написано першим пунктом? Там першим пунктом, чи не припинення вогню?
Дмитро Разумков, спікер штабу В.Зеленського 29.03.2019 Телеканал Zik, програма «Народ проти» |
Правда
У Мінському протоколі та Комплексі заходів щодо його виконання першими пунктами прописано припинення вогню в окремих районах Донецької та Луганської областей України.
|
Це може бути чи такий формат (у студії «Суспільного» – ред.), чи такий формат (на НСК «Олімпійський» – ред.). По-перше, немає місця проведення. Наші колеги часто говорять «це має бути у студії». Колеги посилаються на постанову ЦВК, але постанова ЦВК все ж трохи нижче законодавчої сили, аніж закон.
Дмитро Разумков, спікер штабу В.Зеленського 5.04.2019 Радіо «НВ» |
Маніпуляція
Обов’язковість теледебатів перед 2 туром виборів передбачено Законом «Про вибори Президента України». Закон справді не встановлює місце проведення теледебатів, однак місце встановлено Постановою ЦВК № 472 від 5 травня 2014 року. Відповідно до Постанови кандидати, які беруть участь у теледебатах, не пізніш як за 30 хвилин до початку ефіру прибувають до Національної суспільної телерадіокомпанії України за адресою: вул. Мельникова, 42, м. Київ. |
Коли починаєш йти шляхом фальсифікацій та багато чого іншого про, що сьогодні кажуть правоохоронні органи, це може повалити країну в хаос.
Дмитро Разумков, спікер штабу В.Зеленського 29.03.2019 Телеканал Zik, програма «Народ проти» |
Маніпуляція
Міжнародні спостерігачі заявили, що вибори в Україні були вільними і конкурентними, право на свободу вибору було дотримано. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков прозвітував, що були незначні порушення, проте вибори пройшли «спокійно, добре та організовано». |
При сьогоднішній системі влади фактично немає процедури, коли призначивши Президента чи народного депутата, я можу звільнити його.
Руслан Стефанчук, член штабу В.Зеленського 5.04.2019 Радіо свобода, програма «Ваша свобода» |
Правда
В Україні не прийнятий Закон про імпічмент.
|
Моя ціль – повна відкритість діяльності влади.
Передвиборча програма В. Зеленського |
Маніпуляція
Напередодні 2 туру виборів громадський рух «Чесно» закликав В. Зеленського оприлюднити декларацію про доходи за 2018 року. Це мав бути крок, що сприяв би прозорості виборчих фінансів. Однак прес-служба В. Зеленського заявила, що кандидат не буде оприлюднити декларацію за 2018 рік на запит «Чесно». У прес-службі зазначили, що декларація Володимира Зеленського за 2018 рік буде подана у межах строків, встановлених чинним законодавством, та оприлюднена у відповідності до чинного законодавства.
|
Коли перед нами стало питання пошуку людини, яка могла б розглядатися на військову посаду, Володимир зустрівся з паном Кривоносом, були досягнуті домовленості. Через два дня ця людина підтримала Петра Порошенка.
Руслан Стефанчук, член штабу В.Зеленського 2.04.2019 Громадське телебачення |
Правда
6 березня кандидат у Президенти Сергій Кривонос зняв свою кандидатуру з виборів та підтримав Петра Порошенка. |
Протягом своєї професійної діяльності, що була 3 місяці, він (В.Зеленський – ред.) встигав проводити зустрічі з експертами, зустрічі з журналістами, показував себе і в штабі, у блозі, і у журналістів – у Гордона у нього було інтерв’ю, і з сім’єю було інтерв’ю на ICTV. Тому сказати, що взагалі він себе не показував, для людини, яка зайшла на політичне поле протягом 3-х місяців – це дуже багато.
Ірина Венедиктова, радниця В.Зеленського з правових питань 4.04.2019 Телеканал UA:Перший, програма «Теми дня» |
Перебільшення
Володимир Зеленський заявив про себе як політика та кандидата у президенти в ніч із 31-го грудня на 1 січня. Інтерв’ю у Дмитра Гордона опубліковане 25-го грудня.
|
У 2014 не було дебатів. Ми це сприйняли спокійно.
Ірина Венедиктова, радниця В.Зеленського з правових питань 4.04.2019 Телеканал UA:Перший, програма «Теми дня»» |
Неправда
У 2014 році вибори Президента України відбулися в один тур. Обов’язкові теледебати передбачені Законом «Про вибори Президента України» лише в тому випадку, якщо призначається другий тур виборів.
|
Такого ефекту від політичної діяльності Зеленського ми не від кого не побачили . Ми побачили, що молодь прийшла на вибори. Коли таке було?
Ірина Венедиктова, радниця В.Зеленського з правових питань 4.04.2019 Телеканал UA:Перший, програма «Теми дня» |
Неправда
За словами заступника директора соціологічної служби Центру Разумкова Михайла Міщенка, рівень активності молоді на цих виборах був нижчим, аніж на президентських виборах 2014 року, коли на вибори прийшли 46% людей віком від 18 до 29 років, та 2004-го року, коли на вибори прийшов 71% молоді. На цьогорічних виборах ця цифра склала 40%.
|