Уже півроку обов’язки голови обласної організації партії ВО «Батьківщина» виконує Іван Мунтян – депутат облради, екс-керівник обласної Служби автомобільних доріг, багаторічний активний партієць. Розмова з ним – про те, що вдалося за цей період і як розвиватиметься крайова парторганізація «Батьківщини» далі.
Іване Миколайовичу, що зараз найактуальніше в роботі парторганізації?
У нашій роботі немає дрібниць – щось робиться публічно, разом з нашими прихильниками, і виглядає людям важливішим, а щось є внутрішньопартійною діяльністю, але від того не є менш важливим. У цьому виборці могли переконатися, коли 2010-го на місцевих перегонах отримали під брендом нашої надзвичайно потужної і популярної партії – ВО «Батьківщина» – депутатів-«котів у мішку», які повелися не лише так, як від них не очікували, а й так, як їх ніхто не уповноважував – декларуючи у передвиборчій агітації опозиційність, на ділі йшли «в ногу» з партією влади.. Це і є результат внутрішніх, невидимих для сторонніх, недопрацювань, які зрештою нашкодили громаді. Тож не можу назвати одне найактуальніше – але можу перелічити кілька важливих напрямків, якими займаємося.
Наприклад?
Наприклад, з нашої ініціативи практично в усіх районах проводилися збори громадян, які виступають проти вільного продажу земель сільськогосподарського призначення. Результатом цих зборів ставали створення ініціативних груп для проведення референдуму щодо продовження мораторію на продаж цих земель сільськогосподарського призначення. Опозиція загалом і «Батьківщина» зокрема неодноразово наголошували на своєму негативному ставленні до дозволу продажу землі та виступили з ініціативою проведення відповідного референдуму. Незгода українців на продаж землі сьогодні є абсолютно об’єднуючим фактором у всіх регіонах України. І саме тому влада чинить просто-таки шалений спротив цим ініціативам. Маємо безліч прикладів цього в нашій області: на Глибоччині відповідні посадові особи органів місцевої влади проводили «відповідну роботу» з кожним з учасників ініціативних груп, наводячи їм «переконливі» аргументи не брати участі в зборах, юристи райради були присутні на зборах особисто з метою знайти будь-які приводи і зачіпки, щоби визнати ці збори нелегітимними… На Вижниччині, в Герцаївському районі уже відправлені листи до ЦВК з присвоєним їм вихідним номером намагаються якимось чином відкликати… Це ще раз доводить, що наслідки референдуму очевидні і влада всіляко хоче його не допустити. Але її методи переходять всі межі дозволеного.
Окрім референдуму щодо мораторію на продаж землі, «Батьківщина» постійно тримає на контролі питання тарифів, цін…
Так, адже ми бачимо настрої наших виборців. Безупинне підвищення тарифів і цін стає для людей просто нестерпним. Бо ж зарплати в них не зростають, робочих місць не стає більше – тобто слово «добробут» стосовно переважної більшості населення взагалі недоречне. Швидше мову можна вести про катастрофічне зубожіння. Тому ми постійно вимагаємо у влади перегляду тарифів, вжиття заходів щодо вгамування цін.
Ви хочете, аби влада втручалася в ринкові відносини?
Звичайно ні, завдання влади – створювати умови для цього ринку, рівні засади для його учасників. А коли влада створює пільги і «особливі умови» «для своїх» – то навіщо нам така влада? Це працівники, найняті нами, за наші податки. І вони мають виконувати свої службові обов’язки, а ми, як опозиція, маємо їх контролювати. На сьогодні вони не справляються, тож ми разом з краянами проводимо мирні акції протесту. Якщо вони не будуть враховані – будемо вживати всіх законних заходів, аби відстоювати права людей на гідне життя. Бо буковинці – як і всі українці – не раби і не жебраки.
Які ще є законні методи вимагати у влади те, що належиться народові?
Як депутат, можу назвати такі інструменти, як депутатські звернення, запити, підготовка питань до внесення на сесію місцевої ради. Нерідко мушу звертатися за захистом людей до правоохоронних та контролюючих органів. Таким чином виконую волю моїх виборців, які делегували мене у владу. Насправді народ – це велика сила, і Помаранчева революція це довела.
Але депутатські запити наразі не дуже діють.
Так, зараз маємо, наприклад, в обласній раді провладну більшість, яка блокує будь-які конструктивні ідеї опозиції. От на попередній сесії облради я пропонував звернутися до керівництва Укравтодору за додатковим фінансуванням на ремонт і утримання доріг, які в області вже й дорогами назвати важко. Як колишній керівник обласної Служби автомобільних доріг, я реально можу оцінити «шляхову» ситуацію на Буковині як катастрофічну – і стан доріг, і ті крихти, які виділяються на виправлення цього стану… Але провладна більшість, очевидно, вважає наші дороги прекрасними – тож моя пропозиція була відхилена. Просто хочеться, щоб люди знали, кому «завдячувати» за пошкоджені автомобілі і поламані ноги. Так само не були підтримані й інші мої депутатські запити, і на минулій, і вже на останній сесії – зокрема, навіть щодо надання фінансової допомоги на операцію на серці, якої потребує дитина. Більше того, голова ОДА (і також – депутат облради від Партії регіонів) М.Папієв запідозрив у такому депутатському запиті корупцію… Так виглядає, що для нинішньої влади долі і життя людей мало вартують. Саме тому безжально закриваються школи, інтернати (уже маємо приклад Чудейської школи-інтернату на Сторожинеччині, таку ж долю пророкують школі-інтернату в с. Тереблече Глибоцького району, про закриття школи говорять в с.Олексіївка на Сокирянщині…), за принципом «закривай і скорочуй» здійснюють і так звану «реформу медичної галузі» – та сама провладна більшість проголосувала за «реорганізацію» особливої, я б сказав – унікальної дитячої обласної лікарні №2 та закриття стаціонарного відділення Берегометської селищної лікарні. Шкода. Але ми не здалися і не опустили руки. Хоча загалом мушу відзначити, що такого цинізму від провладних депутатів, як від нинішніх депутатів-«регіоналів», я не бачив за чотири попередні мої депутатські каденції. Це стосується як питання коштів на операцію дитині, так і решти питань.
На останній сесії облради провладна більшість проголосувала за фактичну ліквідацію обласного Будинку вчителя. Ми розуміємо, що що хтось уже планує використати приміщення навчальної установи для своїх цілей, але нас це не цікавить – це робота на майбутнє для правоохоронних органів. Ми переживаємо за долю людей, які працювали в Будинку вчителя і через ці владні маніпуляції можуть залишитися без роботи і без засобів на існування. Я особисто вносив пропозицію зняти це питання з порядку денного – але її проігнорували, і сьогодні влада знову показала своє справжнє обличчя, ліквідувавши чергову бюджетну установу, і своє ставлення до усіх вчителів області.
То може це справді недоцільно, неефективно – утримувати ці навчальні та лікувальні заклади?
Якби насправді йшлося про ефективність використання коштів, то цього потрібно було би досягати у всьому. Але що робить наша влада? У той же час, коли закриває школи і лікарні – вона на останній сесії відкриває нове комунальне підприємство, яке буде обслуговувати автопарк облдержадміністрації! На програму підтримки роботи ОДА виділяється 14 млн гривень, і це в той час, коли на закриття шкіл економиться кілька десятків тисяч.Оце цинізм, правда? Скажу вам більше: фінансування на утримання ОДА з місцевого бюджету є грубим порушенням Бюджетного Кодексу, який забороняє фінансування з двох бюджетів. Про це я говорив очільникам обласної виконавчої влади під час пленарного засідання сесії обласної ради. Але моя репліка була ними проігнорована – як і все, що їм не подобається.
Ви детально розповіли про роботу в облраді – а як щодо міської ради Чернівців? Вона наразі і без голови, і без опозиції?
Фактично десь так воно і є. Ми не могли не рахуватися з думкою людей, як це роблять наші опоненти. Тому ми вважаємо, що голосувати за відставку міського голови, обраного більшістю громади міста – неприпустимо. Таким було наше рішення Бюро, і йому мали підкоритися депутати міської ради від ВО «Батьківщина». Але вони вирішили інакше, обравши шлях голосування в унісон з Партією регіонів. Тому й були виключені з лав «Батьківщини». Ми їх не засуджуємо – це їхній вибір, але в нас є чітка партійна дисципліна. Тож ми очистилися. І коли громада побачила, кого міська організація позбулася – зразу до нас почали приходити дуже авторитетні, невипадкові люди, справжні патріоти. І це не може не тішити.
Не все гладко і в обласній раді – як це не дивно, але маємо дві фракції «Батьківщини»?
Мушу поставити вже крапку в цьому питанні: єдиною легітамною фракцією ВО «Батьківщина» в Чернівецькій обласній раді може бути лише фракція, очолювана депутатом, членом партії ВО «Батьківщина» Іваном Савичем Паламарем. Фракція будується і функціонує на партійній основі, відповідно керується у своїх діях ПАРТІЙНИМ положенням про фракції. Обласна рада ЗОБОВ’ЯЗАНА зареєструвати нову фракцію після партійного подання. Але оскільки в нас верховентсво права нівелюється, і право вже «не є таким верховним», то нову фракцію, оголошену на останній сесії Чернівецької облради 29 березня 2011 року, досі не зареєстрували. На наступній сесії я маю намір ще раз вимагати реєстрації нашої легітимної фракції, а також попередити про неприпустимість використання бренду політичної партії ВО «Батьківщина» тими, хто не має на це права – аж до судових позовів. Такою є Постанова Президії політради нашої партії. До речі, з цим питанням буду звертатися вже вдруге, адже на перше звернення в.о. голови облради Валентин Маніліч досі не відповів, чим порушив Закон Про звернення громадян. За такі порушення, до того ж, передбачена відповідальність.
Те, що ця фракція є єдиною легітимною від партії ВО «Батьківщина», є для опонентів особливо неприємним фактом. Тому вони шукають всілякі способи нас дискредитувати. На останній сесії облради, наприклад, намагалися абсолютно безпідставно, з порушенням чинного законодавства внести в порядок денний питання про усунення Івана Савича Паламаря з посади голови постійної комісії з питань охорони здоров’я. Навіть не соромлячись, заявили відкрито: за те, що він об’їжджав лікарні і висловлював свою позицію, що закривати лікувальні установи не можна! Це перший заступник голови ОДА сказав. Це замість того, аби подякувати людині за роботу – Заслуженому лікарю України, хірургові з золотими руками, який особисто виїжджає на місця, аби знати ситуацію достеменно, а не з паперів і з кабінетів… На щастя, нам вдалося відстояти на цій посаді надзвичайно порядну і кваліфіковану людину.
До речі, про керівні органи ВО «Батьківщина». Нещодавно з’їзд обрав вас до складу Політради партії. Що це означає для області?
Це означає можливість доводити свою позицію, впливати висновки керівництва. Не вважаю це збільшенням мого особистого впливу – це збільшення ваги буковинців у прийнятті тих чи інших рішень. Ми – особливий край, і наша думка заслуговує на те, щоби бути врахованою.
А в області ви керуєте парторганізацією в статусі виконувача обов’язків. Чому?
Мій нинішній статус цілком відповідає Статутові партії. Поки що в облпарторганізації триває процес очищення. У частині районів місцеві організації залишилися не лише без керівників, а й без офісів, їх роботі перешкоджали і владні структури, і колишні «свої» – перебіжчики-зрадники… Зараз налагоджується системна робота, і як тільки це станеться, будуть проведені партконференції – в тому числі й обласна. Це обов’язково, інакше й бути не може.
– Коротко – як ви оцінюєте пенсійну реформу?
– Говорити можна багато, це черговий провал політики наших опонентів. Зверніть увагу лише на незмінність елітних пенсій для «обраних». Але якщо коротко, то так: «Батьківщина» має альтернативний проект пенсійної реформи, наш категоричний принцип – це незбільшення пенсійного віку – «Батьківщини», і як тільки нинішня влада буде зміненена, Юлія Тимошенко скасує цю антинародну пенсійну «реформу».
Питання про резонансну «справу рибалок». Вона ж ще не закінчилася…
Ми зробили все для того, аби не дозволити владі замовчати і приховати злочин чиновника. Усі ж пам’ятають, як воно було спочатку – керівник виконавчої влади області заявляв, що, мовляв, нічого подібного не відбулося, а все це лише піар-технології… Потім він змушений був визнати, що мав місце злочин, але вже тоді партія влади почала відхрещуватися від свого колеги і розкопувати архівні документи, згідно з якими екс-голова РДА М.Бойчук начебто належав до якоїсь іншої політичної сили… Насправді це зовсім не важливо. Важливо, щоб закон був один для всіх. І ми продовжуємо слідкувати за цим, хоча спроби пом’якшити злочин тривають і далі. Ось, наприклад, обласна прокуратура направила відповідь щодо цієї ситуації на депутатське звернення народного депутата Віктора Олійника. У відповіді зазначається, що у потерпілих виявлено «легкі тілесні ушкодження», які спричинили «короткочасні розлади здоров’я». Що один з рибалок «самовільно покинув» районну лікарню, і за це його було виписано «за порушення режиму»… Тільки в одного потерпілого визнано ушкодження середнього ступеня важкості, які спричинили тривалий розлад здоров’я – це поламані ребра, гемартроз колінного суглоба… Але слідство триває, і перебуває навіть на особливому контролі ГПУ. Я радий, що саме керована мною організація відстояла цих рибалок і віру людей в справедливість. Адже це гасло нашої партії і нашого лідера: «Справедливість є, і за неї варто боротися!»
І на завершення – питання саме в цьому ключі. На п’ятницю призначене засідання суду проти Юлії Тимошенко. Які очікування у вас від цього суду? Справедливість є?
Є. На жаль, наш суд не є ні справедливим, ні незалежним. Тому Юлія Володимирівна має намір пройти усі етапи – від наших інстанцій і аж до Європейського суду з прав людини, і таки здобути справедливість. А поки що… Нам уже надходить безліч дзвінків від людей, готових їхати до столиці, стояти під Печерським судом на Хрещатику, 42а і вимагати від влади верховенства права, а не політичних уподобань. Адже відомо, що днями Європейський парламент ухвалив Резолюцію, у якій рекомендував українській владі припинити політичні репресії проти Юлії Тимошенко та скасувати їй підписку про невиїзд, яка обмежує політичну діяльність лідера партії \”Батьківщина\”. Документи, на які посилається у своїй резолюції Європарламент, ратифіковані Україною, яка є членом Ради Європи, та є обов’язковими для виконання українською владою. Тому суд над Тимошенко – це не приватна справа Тимошенко, це навіть не справа партії «Батьківщина» чи опозиції в цілому. Це справа України, і люди це розуміють, тому готові йти колонами, аби відстояти справедливість.