Ющенко боїться суду над Тимошенко

Віктор Ющенко – один з небагатьох політиків колишнього помаранчевого табору, хто своїм мовчанням підтримав арешт Юлії Тимошенко. Поки колишній президент перебував з родиною у відпустці, його політичній імідж борця з політичними репресіями мляво намагалася врятувати його партія.

У понеділок, 15 серпня, рейсом Нью-Йорк-Київ Віктор Ющенко повертається в Україну. Колишньому президенту навряд чи вдасться відсидіти в стороні від головного судового процесу країни.

Найближчими днями в Печерському суді міста Києва має відбутися дуже символічний акт: головні опоненти Віктора Януковича на виборах 2005 та 2010 року будуть змагатися у мистецтві політичного нищення один одного брудною білизною з минулого.

ПОРЯТУНОК ПРЕЗИДЕНТА ЮЩЕНКА

У \”газовій справі\” Юлії Тимошенко є два ключових свідки. Один з них – технічний – Олег Дубина, колишній голова НАК \”Нафтогазу України\”, який дав детальні свідчення з приводу перевищення Юлією Тимошенко влади та зловживання службовими положенням. Іншим важливим свідком – політичним – і є Віктор Ющенко.

Справа в тому, що небагато пересічних громадян розуміються у тонкощах законодавства щодо повноважень прем’єр-міністра або історії газових стосунків між Росією та Україною. Втім, більшість з тих, хто дивиться телевізор та читає газети, здатен зрозуміти натяки колишнього президента про те, що голова уряду порушила його укази і поїхала у Москву до Володимира Путіна, аби вирішити особисті проблеми.

Але так ситуація виглядала лише недовгий час на початку судового процесу, місяць тому. Покази свідків та численні згадування Віктора Ющенка в контексті газових переговорів вже створили певну ауру причетності колишнього президента до газової кризи 2009 року. На цьому фоні заарештована Юлія Тимошенко, яка має ставити йому запитання про RosUkrEnergo в оточенні конвою, в будь-якому разі буде мати психологічну перевагу.

Першими політичну загрозу від свідчень Віктора Ющенка проти екс-прем’єра відчули його однопартійці. Свої побоювання соратники колишнього президента оформили у вигляді опозиційної заяви проти політичних переслідувань. Минулого понеділка президія політради \”Нашої України\” прийняла рішення звернутися до Віктора Ющенка з проханням \”не легітимізовувати своєю участю політичну розправу\”. Крім того, за інформацією \”Української правди\”, президія прийняла рішення, згідно з яким жоден член \”Нашої України\” не має давати свідчення у суді по справі Юлії Тимошенко.

А вже за чотири дні джерела \”Української правди\” повідомили, що Віктор Ющенко офіційно відмовився приходити в суд. За інформацією редакції, минулої п’ятниці до канцелярії Печерського суду надійшов лист за підписом Ющенка, в якому він, з одного боку, повністю підтверджує свої свідчення під час досудового слідства, а з іншого – відмовляється прибути для допитів у суді. За неперевіреною інформацією, на факсі, який отримали в канцелярії суду, стоїть не підпис Віктора Ющенка, а факсиміле, яке було проставлене в партійному офісі \”Нашої України\”.
Замість Віктора Ющенка поки що до Печерського суду ходять його соратники

Слід зазначити, що така процедура – неявка до суду і письмове повідомлення про підтвердження раніше наданих свідчень – не передбачена жодною статтею Кримінально-процесуального кодексу України. Більше того, згідно зі ст. 70 КПК, особа, викликана органом дізнання, слідчим, прокурором або судом як свідок, зобов\’язана з\’явитися в зазначені місце і час і дати правдиві свідчення про відомі їй обставини в справі. У разі, якщо свідок без поважних причин не з’явиться, \”суд має право застосувати привід через органи внутрішніх справ\”.

Отже, вибір методу впливу на Віктора Ющенка – за суддею Родіоном Кірєєвим. Єдине, чого не може зробити суддя, – взагалі відмовитись від усних свідчень та перехресного допиту колишнього президента.

Тим часом, у розпорядженні \”Української правди\” опинився повний протокол допиту Віктора Ющенка під час досудового слідства. Про те, з якою повагою слідча група ставилась до свідка, можна судити хоча б з того, що екс-президента допитували не в кабінеті слідчого у Головному слідчому управлінні, а в його ж кабінеті в приміщенні \”Інститут Президента Віктора Ющенка\” на Спаській, 37.

Текст допиту дає можливість вже заздалегідь передбачити, з чим зіткнеться колишній голова держави на допиті і які сюрпризи він готує опоненту.

ВІКТОР ЮЩЕНКО ЗАБУВ ПРО RosUkrEnergo

Вже зараз очевидно, що взаємовідносини Віктора Ющенка з власниками та менеджментом компанії RosUkrEnergo будуть однією з ключових тем цього судового процесу. І з досвіду минулих допитів, в разі появи Віктора Ющенка в залі суду, можна стовідсотково прогнозувати, що колишньому президенту доведеться відповідати не на одне відверте запитання з цього приводу.

Між тим, аналіз допиту Віктора Ющенка, який опинився в розпорядженні \”Української правди\”, вказує на те, що під час досудового слідства слідчі зробили все, аби позбавити колишнього голову держави таких незручностей.

Наприклад, ось як описує колишній президент ситуацію напередодні кризи 2008-2009 року.

За словами свідка, станом на кінець грудня 2008 року між НАК \”Нафтогазом\” та Газпромом була попередньо узгоджена ціна на газ в розмірі 250 доларів США за тисячу кубометрів та вартість транзиту 1,8 доларів США за транспортування тисячі кубометрів газу на один кілометр. Про ці домовленості Віктору Ющенку доповів голова НАК \”Нафтогазу України\” Олег Дубина. Але за результатами цієї доповіді були проведені консультації зі спеціалістами, внаслідок яких пану Дубині було вказано продовжити переговори з метою досягнення більш вигідних умов.

Далі Віктор Ющенко розповідає, що 30 грудня Олег Дубина доповів йому про досягнуту домовленість, ціна газу – 235 доларів США, ставка плати за транзит – 1,8 доларів США. За словами колишнього президента, \”це останні були домовленості, що в певній мірі відповідали ринковим засадам\”.

З боку слідчого було б логічно спитати, чому в разі досягнення домовленостей сторони не підписали угоди. Не пояснює цього і сам свідок, і вже в наступному абзаці переходить до подій наступного року.

Нагадаємо, що колишній голова НАК \”Нафтогазу України\” Олег Дубина у своїх свідченнях стверджує, що контракти не були підписані у зв’язку з тим, що Віктор Ющенко відкликав його з переговорів у Москві. Більше того, під час допитів уже в залі суду пан Дубина розповів, що під час переговорів керівник Газпрому Олексій Міллер прямо вказував йому наступне: \”Ти зараз говориш про 235. А у мене є лист RosUkrEnergo про те, що вони готові купити весь обсяг по 285. Зі слів Ющенка\”.
Фрагмент допиту Олега Дубини

Але головне питання в іншому: чому слідчі, які допитували Віктора Ющенка та Олега Дубину, не провели між ними очної ставки? Адже згідно з наявними у \”Української правди\” даними, під час допиту Віктора Ющенка слідча група вже мала свідчення Олега Дубини: колишній голова НАКу допитувався 11 лютого, а екс-президент – 26 квітня 2011 року.

Втім, очевидно, що питання, які не поставили слідчі, в залі суду згадає Юлія Тимошенко.

ВІКТОР ЮЩЕНКО ЗАБУВ ВІДКЛИКАТИ ОЛЕГА ДУБИНУ

Ключові події кримінальної справи проти Юлії Тимошенко відбувалися протягом тижня до підписання газових контрактів 19 січня 2009 року.

Віктор Ющенко запевняє, що в нього не було ніякої інформації щодо директив, якими Юлія Тимошенко примусила голову НАК \”Нафтогазу України\” Олега Дубину підписати газові угоди з Газпромом. \”Зазначену директиву я побачив лише через декілька днів. Крім цього, Тимошенко Ю.В. навіть на офіційні запити не надавала ні самі контракти від 19.01.09, ні додатки до цих контрактів, що зробило неможливим проведення їх аналізу, а сама розмова між Тимошенко Ю.В. та Путіним В.В. 17.01.09 і нині залишається загадкою\”, стверджує колишній президент.

За його словами, декілька днів до того він виступив з ініціативою проведення міжнародної конференції з газових питань, щоб заручитись підтримкою Європейського союзу в переговорах з Росією при встановленні ціни на газ для України. (При цьому Віктор Ющенко знову не пояснює, чому була необхідність проводити нові переговори для встановлення цінових параметрів угод, якщо 30 грудня були досягнуті ринкові, на його погляд, домовленості).

Але вже 16 січня, за словами екс-президента, Юлії Тимошенко зателефонував Володимир Путін та запросив до Москви для переговорів \”віч на віч\” щодо урегулювання газових питань.

\”Про це Тимошенко Ю.В. не поставила мене до відома, і одноособово, без погодження з профільними міністерствами, почала вирішувати газові питання, що призвело до фатальних домовленостей, на підставі яких і були укладені газові контракти від 19.01.09\”, – говорить Ющенко у своїх свідченнях.

За його словами, про результати переговорів з Володимиром Путіним екс-прем’єр доповіла йому напередодні підписання газових угод. Але при цьому жодного разу не назвала цінові параметри майбутніх угод, запевнивши лише, що \”ціна буде вигідною\”.

Водночас двоє інших свідків цієї розмови – заступники голови секретаріату президента – Олександр Шлапак та Богдан Соколовський у своїх свідченнях розповіли прямо протилежне. За наявною в \”Української правди\” інформацією, Соколовський та Шлапак стверджують, що Тимошенко – навпаки – досить детально розповіла і про базову ціну 450 доларів США, і про 20% знижку, і про ставку плати за транзит.

Більше того, згідно з їхніми свідченнями, Тимошенко навіть погодилась надати проекти газових угод. \”А після цього Тимошенко Ю.В. заявила, що у неї є інформація для президента України, яку вона хотіла б йому надати\”, – згадують Шлапак та Соколовський. Що саме говорила Юлія Тимошенко колишньому президенту – невідомо. Слідчі не спитали про це ані Юлію Тимошенко, ані Віктора Ющенка.

Очевидно, для Віктора Ющенка вигідна версія про те, що він був проти таких контрактів і дізнався про них зі ЗМІ, коли вони вже були підписані.

Але постає питання: навіть якщо визнати, що Ющенко був проти таких умов, а Тимошенко до нього не дослухалась, чому ж він тоді не відкликав голову НАК \”Нафтогазу України\”? При тому, що Віктор Ющенко неодноразово запевняв слідчих, що у України було достатньо газу, аби витримати ще як мінімум три місяці.

ВІКТОР ЮЩЕНКО НАГАДАЄ ПРО ІТЕРУ

За інформацією \”Української правди\”, одним з інструментів захисту Ющенка на суді під час допиту може стати пригадування стосунків Тимошенко з компанією Itera. Нагадаємо, компанія Itera була одним з партнерів ЄЕСУ та виконувала роль посередника у газових відносинах між Україною та Туркменістаном у 2002-2004 роках.

Про можливе згадування Itera Віктором Ющенком говорить і його протокол допиту. У вступній частині своїх свідчень колишній президент нагадує слідчим про взаємовідносини між Itera та Юлією Тимошенко і навіть стверджує, що екс-прем’єр намагалась замінити RosUkrEnergo на Itera.

Подробиці того, як Юлія Тимошенко хотіла відновити Itera на газовому ринку України, \”Українській правді\” ще у листопаді 2007 року розповідав колишній голова НАК \”Нафтогазу України\” Олексій Івченко. За його словами, Тимошенко було усунено з газового ринку країни прямими дорученням Ющенка саме після того, як екс-голова уряду намагалася прописати роль Itera у газових угодах з Туркменістаном.

Можна із впевненістю передбачити, що під час засідання суду Віктор Ющенко пригадає деталі подій тих днів.

Єдине, що залишається Ющенку – це все ж таки вирішити: приходити до суду, чи ні. І сказати наперед, який варіант для нього простіший, важко. Якщо колишній президент збереже статус-кво і обмежиться вже направленим листом, це остаточно усуне його та його соратників від головних політичних процесів в країні. В разі ж, якщо він опиниться один на один з Юлією Тимошенко, без політичної крові не обійдеться. Адже зі стовідсотковою впевненістю можна передбачити, що до зустрічі один з одним Віктор Ющенко та Юлія Тимошенко готуватимуться краще, ніж суддя, прокурори і адвокати разом узяті.

Вони пригадають один одному все.

Протокол

Ющенко боїться суду над Тимошенко
Ющенко боїться суду над Тимошенко

Фрагмент допиту Дубини

Ющенко боїться суду над Тимошенко

Мустафа Найєм

Джерело Українська правда

peredplata