Колишнього чернівчанина, який врятував тисячу євреїв, посмертно нагородили в Ізраїлі.

Уродженця Чернівців, колишнього віце-мера Тель-Авіву й екс-депутата Кнесету Іцхака Арци посмертно нагородили за порятунок тисячі євреїв з Придністров’я під час Голокосту.

Про це повідомляє The Times of Israel.

Зазначається, що йому посмертно присвоїли нагороду “Спаситель-єврей”. Крім Арци, нагороду присвоїли ще 12 іншим людям, які виконали аналогічні рятувальні операції в Алжирі, Румунії, Угорщини, Франції, Польщі, Австрії та Бельгії.

Церемонію нагородження організували до Дня пам’яті жертв Голокосту.

Арци Іцхак: що відомо про уродженця Чернівців

Колишнього чернівчанина, який врятував тисячу євреїв, посмертно нагородили в Ізраїлі

Під час Голокосту Арци очолював єврейський опір в Румунії. Придністров’я – невизнану державу в Молдові, яка межує з Україною, – Адольф Гітлер подарував Румунії в якості нагороди за підтримку Німеччини в боротьбі з Радянським Союзом. Прем’єр-міністр Румунії і союзник нацистів Іон Антонеску почав переселяти туди євреїв з кількох районів, які перебували під суверенітетом Румунії. Тоді близько 90 тисяч із 185 тисяч євреїв, депортованих в Придністров’я, були вбиті.

Під час поїздок Арци в Придністров’я він просив батьків віддати своїх дітей, яких потім таємно переправив до Бухареста. Арци керував кількома сміливими рятувальними операціями. Він врятував єврейських сиріт з гетто в Придністров’ї, допомагав нелегально перевозити євреїв в Палестину.

Арци розповів про свої переживання в автобіографії “Сіоніст до кінця”, яку він написав разом зі своєю дочкою Семел.

Також відомо, що Арци Іцхак народився 14 листопада 1920 року, навчався у середній школі в Чернівцях, пізніше – у єврейському коледжі в Бухаресті. Вивчав юриспруденцію та економіку в університеті Тель-Авіва.

З 1984 по 1988 рік був депутатом ізраїльського Кнесету. З 1974 по 1979 рік виконував обов’язки мера Тель-Авіва, а з 1979 по 1983 рік працював заступником мера Тель-Авіва.

Його син Шломо Арци – відомий ізраїльський фольк-рок-виконавець та композитор. За час своєї кар’єри продав понад 1,5 млн дисків, вважається одним з найбільш успішних співаків на музичній сцені Ізраїля.