Поки опозиція продовжує блокувати Верховну Раду, політичне та експертне співтовариство вже обговорює прийдешні вибори мера Києва і депутатів міськради. На думку представника CIS-EMO, висунення єдиного кандидата від опозиції на посаду столичного градоначальника може розколоти ряди супротивників «Партії регіонів».
«У сукупності «Батьківщина», УДАР і «Свобода» набрали на жовтневих виборах у Верховну Раду 74% голосів киян, – нагадує головний науковий консультант Міжнародної організації по спостереженню за виборами CIS-EMO Станіслав Бышок. – Це більш ніж серйозна заявка на перемогу на виборах столичного мера і депутатів міськради. Опозиції потрібно лише використовувати ту ж тактику, яку вона відпрацювала під час парламентської гонки».
На медіа-конференції «Вибори мера Києва: очікування киян і прогнози кандидатів», що відбулася 12 лютого, народний депутат Андрій Іллєнко (ВО «Свобода») висловив упевненість, що «Батьківщина», УДАР і «Свобода» будуть і далі дотримуватися принесла їм перемогу тактики.
Разом з тим, вважає Бышок, «поганий жарт з опозицією можуть зіграти, як це часто буває, амбіції окремих лідерів». В даний час найбільш обговорюваною і зрозумілою виборцеві видається фігура Віталія Кличка. Лідер Удару вже заявив, що партія оголосить свого кандидата після того, як буде офіційно оголошено дату виборів київського градоначальника.
Керівник Київської міської організації во «Батьківщина» Юрій Одарченко висловив упевненість, що, якщо Кличко погодиться брати участь у виборах, то «Батьківщина» однозначно підтримає його кандидатуру. Разом з тим ряд експертів вважає, що амбіції Кличко набагато вище, ніж крісло столичного мера. Тому його згоду стати єдиним кандидатом від опозиції далеко не очевидно.
«Вибори мера Києва і депутатів столичної міськради багато справедливо називають репетицією або навіть «першим туром» президентських виборів 2015 року. Таким чином, кандидата від опозиції на посаду мера волею-неволею починають розглядати і як майбутнього єдиного кандидата на виборах президента країни, – вважає експерт CIS-EMO Станіслав Бышок. – І якби йшлося «просто» про Києві, було б менше складнощів з домовленостями між партіями. Але адже тут, за замовчуванням, мається на увазі не тільки Київ, але і вся Україна».
Поставивши слабкого кандидата, опозиція може програти вибори мера. А це, зауважує Бышок, сильно вдарить по її репутації, тим самим зміцнивши досить слабкі в столиці позиції «Партії регіонів». Так, у відкритому доповіді Національної антикризової групи стверджується про те, що в разі роз\’єднаності опозиції у Партії регіонів «є всі шанси зберегти владу».
«Висунь опозиція сильного і свідомо прохідного кандидата, він, цілком імовірно, після перемоги відразу ж почне свою президентську кампанію, залишивши за бортом інших амбітних лідерів опозиції», – укладає Бышок.
Нагадаємо, 1 червня 2012 року київський міський голова Леонід Черновецький написав заяву про дострокове складення повноважень. 19 липня секретар Київської міської ради Галина Герега, яка тимчасово виконує повноваження столичного голови, звернулася до Верховної Ради з клопотанням про призначення позачергових виборів мера столиці. Парламент досі не визначила дату їх проведення.