Румунським журналістам забороняють в\’їзд до Північної Буковини

Румунським журналістам забороняють в'їзд до Північної БуковиниМинулого тижня раднику депутата румунського парламенту від Ліберально-Демократичної Партії, журналісту та громадському діячe Владу ДУРНЯ, заборонили в’їзд у Північну Буковину, де він мав брати участь у заходах з приводу річниці загибелі румунських солдатів у Білій Криниці (т.зв. “румунський Катинь”).

Як стало відомо Буковинському громадському порталу \”CitizenJournal.info\”, інцидент стався на пункті перетину кордону Сірет, де парламентарію, голові Комісії з питань румун зарубіжжя у румунському парламенті, Еужену ТОМАКУ, заявили, що один із його супроводжуючих (мова йде про Влада ДУРНЯ) ще у серпні 2012 р. на 5 років заборонили в’їзд в Україну. Таким чином, не можуть дозволити йому перетнути кордон.
За словами Влада ДУРНЯ, раніше він не отримував від української влади жодних офіційних повідомлень про те, що йому заборонений в’їзд в Україну:

‒ Мабуть це тому, що я вже два роки поспіль беру участь у подібних заходах на території України, в якості співробітника Департаменту Румун Зарубіжжя, тобто в якості працівника румунського уряду. Думаю, що саме через те, що ці заходи стають все більш масовими, українська влада заборонила мені в’їзд до Північної Буковини.

Загальновідомо, що Влад ДУРНЯ є одним із найпопулярніших лідерів румунської молоді, має як румунське, так і молдавське громадянство, і ніколи не був помічений у вчиненні антизаконних дій.

У свою чергу, голова делегації, румунський депутат українського походження Еужен ТОМАК в інтерв’ю для інформаційного агенства MEDIAFAX заявив:

‒ Я не можу пояснити подібні дії України, адже ця країна має наміри вступити до ЄС. Неприпустимо заробонити в’їзд на свою територію молодому працівнику державної існтитуції Румунії, колишньому громадському активісту, який не вчинив жодних антизаконних дій.

Випадки заборони в’їзду румунських журналістів на територію Північної Буковини не є поодинокими. За останній рік 5 відомих румунських журналістів випадково дізналися, що не мають право перетинати кордон з Україною у найближчі 5 років. Серед них є редактор Всесвітньої Служби Радіомовлення Румунії, Валентин ТІГЕУ з дружиною, журналісти Віктор РОНЧА та Драгош ГАЛБУР. Останній на початку 2013 р. супроводжував футбольний клуб “Зімбру”, який мав зіграти на території України. Проте, на кордоні з Україною його змусили залишити команду і не дозволили перетнути кордон.

Власкору Буковинського громадського порталу “CitizenJournal.info, журналісту інформаційного агентства RADOR, уродженцю Закарпатської області, Серджіу ДАН, який здобув освіту журналіста в Бухаресті та отримав румунське громадянство також цього року заборонили заїхати в Україну, і так само без жодного попередження. Таким чином, до 2017 р. він не зможе відвідувати свою сім’ю.

‒ Я не отримав жодних повідомлень чи попереджень про те, що не маю право повернутися додому. Я дізнався про це на кордоні з Україною. Я спробував отримати відповідь від української влади, але не дробився жодних результатів. Це не є законно, адже Конституція України не передбачає положень про те, що якщо громадянин України отримає громадянство іншої країни, йому заборонено повернутися додому. Сподіваюся, що через мас-медіа, через декларативні меседжі, зможу привернути більше уваги до цієї ситуації, адже це не поодинокі випадки, ‒ запевнив журналіст Серджіу ДАН.

Президент інформаційного агенства “Romanian Global News”, Еужен ПОПЕСКУ, написав цілу серію статей на цю тему і зауважує, що ситуація стає дедалі складнішою. Це в подальшому відбиватиметься негативно на характер українсько-румунських відносин та на європейське майбутнє України.

‒ Це ворожі дії, які порушують право на свободу слова та вільне пересування журналістів. Яким принципам відповідають ці дії, може принципам сталінізму? — риторично запитав він.

Нагадаємо, що румунська делегація на чолі з Еуженом ТОМАКОМ приїхала 1 квітня в Україну на заходи з приводу річниці загибелі румунських солдатів у Білій Криниці. 1 квітня 1941 р. після того, як Буковина перейшла до складу СРСР, група етнічних румун намагалися перетнути румунський кордон. Радянські солдати застрелили більше 2000 мирних румун, а цю трагічну подію представники румунської громади краю називають “румунський Катинь”.

Георгій БОДНАРАШ

Джерело та світлина CitizenJournal.info