Перший бронежилет створив хлопака з Львівщини

А ви знали, що перший бронежилет створив хлопака з Львівщини?! Винахідник і хімік Ян Щепаник народився 13 червня 1872 року у селі Рудники, теперішньому передмісті Мостиськ. Закінчив педагогічний інститут, працював учителем, паралельно займаючись винахідництвом.
Перший успіх на цій ниві прийшов до Щепаника у 1897 році, коли у патентному відомстві Великої Британії він запатентував телектроскоп. «Камера для відтворення зображень на відстані за допомогою електрики», як описував її винахідник, була певним прообразом сучасного телевізора.
У 1900 році на Всесвітній виставці у Парижі винахідник представив покращений пристрій для передачі зображення – телефот. Із 1918 року Щепаник захопився системами кольорового кіно, які були високо оцінені за реалізм передачі кольору. Одночасно розробляв проекти озвучування фільмів. Майстерні та лабораторії Щепаника, крім Польщі, працювали у Відні, Берліні та Дрездені.
Однак найбільшої слави винахідник здобув, винайшовши прообраз сучасного бронежилету. «Броник» Щепаника був створений із шовкової тканини з вплетеними тонкими сталевими листами. Захисний пристрій цього зразка врятував життя від замаху королю Іспанії Альфонсу ХІІ. За це монарх удостоїв винахідника звання кавалера Ордена Ізабелли Католички. За доопрацювання імператорських парадних обладунків до Ордена Святої Анни Щепаника представив і російський цар Ніколай ІІ, але винахідник, як підданий Австро-Угорщини, з патріотичних міркувань відмовився від нагороди. Але як справжній галичанин, при цьому золотий годинник з діамантами таки прийняв ))).
Загалом Щепаник є автором сотень патентів і більше 50 винаходів, частина з яких – в царині кінозйомки, телебачення і фотографії – використовуються і донині. За твердженням сучасних дослідників, багато робіт Щепанека скопійовані й використовуються під іншими назвами до теперішнього часу. Описи винаходів Щепаника, крім фахової літератури, можна знайти й у книгах Марка Твена, з яким винахідник часто спілкувався.
Ця історія не ввійде до книги Не/вигадана історія української кухні не лише тому, що вона не про кухню, але й тому, що її автором є львівський журналіст Роман Онишкевич. Але ж дуже цікаво, тож захотілося поділитися.
Ну і хто зна, може колись напишеться і Не/вигадана історія Галичини… Тут є про що писати…

peredplata