Ватикан – Обрання Папою Римським американця цікаве не тільки тому, що це перший в історії американець на чолі Святого Престолу. Воно цікаве й тому, що цим фактично порушене неписане, але від того не менш важливе табу: не обирати понтифіка зі США. RFI Українською розповідає, чому.
Донедавна вважалося, що уродженець Сполучених Штатів ніколи не стане Папою. Принаймні доти, доки вони лишаються наддержавою. Громадянин панівної країни світу не міг би стати лідером католиків усього світу, не порушивши при цьому тонкий глобальний баланс геополітичної та культурної сили. Тобто могло скластися враження, що Ватикан надто тісно пов’язаний з найсильнішою економічно та військово державою світу.
І все ж це сталося. Причому лише на другий день голосування, що для конклаву є досить швидким. І ще більш цікаво, що це зроблено під час президентства Дональда Трампа.
Утім, на користь Папи Лева XIV грає той факт, що він довго працював у Перу — близько 20 років. Тож багато хто повʼязує його насамперед із Латинською Америкою, а не зі США.
Зараз вже говорять про те, що понтифік буде своєрідно протистояти Дональду Трампу. Тим паче, що він вже критикував позицію нової адміністрації щодо мігрантів.
Наприклад, цьогоріч у лютому він перепостив у соцмережах статтю під назвою «Джей Ді Венс помиляється: Ісус не просить нас оцінювати нашу любов до інших», де коментуються заяви віцепрезидента США, якими той намагався виправдати нову міграційну політику. За це нового Папу почали критикувати прибічники Трампа. Тож, цілком імовірно, що він продовжить політику свого попередника, зокрема захист мігрантів. Самого ж понтифіка вважають центристом, який погоджувався з покійним Франциском з низки соціальних питань.
Реакція США на обрання Папи
Враховуючи той факт, що Папа Лев XIV є громадянином США, можна припустити, що американці прихильно ставитимуться до нового голови Святого Престолу.
А перші особи Сполучених Штатів, здається, цілком задоволені призначенням. Так, Трамп написав у своїй соцмережі: «Це така честь усвідомлювати, що він перший американський Папа. Яке хвилювання і яка велика честь для нашої країни. Я з нетерпінням чекаю зустрічі з Папою Левом XIV. Це буде дуже значущий момент!».
Віцепрезидент Джей Ді Венс, якого розкритикував Папа, дипломатично зазначив: «Вітаємо Лева XIV, першого американського Папу, з обранням! Я впевнений, що мільйони американських католиків та інших християн молитимуться за його успішну роботу з керівництва Церквою. Нехай Бог благословить його!».
Зрадів призначенню і держсекретар Сполучених Штатів Марко Рубіо: «Вітаємо першого американського понтифіка, Його Святість Папу Лева XIV, з обранням 267-м наступником святого Петра. Нехай Бог дарує йому мудрість, мужність та благодать у виконанні його священного служіння».
Політика понтифікату Лева XIV
Поки що складно передбачити, яким буде служіння першого американського Папи. Але ватиканісти вже говорять про те, що його обрання є гучним сигналом для Сполучених Штатів, а конкретно — для Дональда Трампа. А саме: Церква виступає проти політики, яку зараз провадить Трамп. І на підтримку цієї версії у своєму першому виступі Лев XIV повторив бажання Франциска «будувати мости, а не стіни». Це фраза, яку свого часу Папа Франциск сказав безпосередньо Трампу, коли той хвалився будівництвом стін на кордонах США під час свого першого терміну.
Коментуючи політику Ватикану під керівництвом Лева XIV єпископ Мельбурнського УГКЦ та український кардинал Микола Бичок зазначив, що новий Папа закликає до миру в Україні. Крім того, за словами Бичка, є надія, що найближчими роками новий понтифікат розгляне визнання патріархату Української греко-католицької церкви — священники та віряни чекають на це вже кілька десятиліть.