Іван Рибак: Спорт сьогодні став бізнесом, де переплелися економічні, політичні та кримінальні інтереси

Іван Гешко, Валерій Чоботар, Юрій Томюк, Іван Кожокарь, Наталія Лупу, Лідія Січенікова, Руслана Цихоцька, В’ячеслав Антонюк, Олександр Вишняк, Степан Грекул, Тетяна Дорохова, Еміль Ібрагімов, Вадим Клим, Павло Лукан – це прізвища відомих спортсменів Чернівецької області. І таких прізвищ було б набагато більше, якщо б держава частіше сприяла розвитку спорту в Україні. Тепер ми маємо шанс це зробити.

 

Тому сьогодні на ранковому засіданні ВР закликав колег підтримати Законопроект про приєднання України до розширеної часткової угоди про спорт (EPAS), від якої напряму залежать стандарти розвитку українського спорту. За період роботи Верховної Ради восьмого скликання багатьом депутатам вдавалося привернути увагу Уряду до потреби створення якісних умов для занять спортом молодого покоління українців. Це дало результати. На місцях будуються і реконструюються футбольні поля та стадіони, встановлюються спортивні майданчики, відновлюються спортзали при навчальних закладах, відкриваються нові басейни у школах, вишах, навіть районах.

 

Зокрема, ще у минулому році у Чернівецькій області ми розпочали капітальний ремонт шкільного басейну у селі Шипинці, що на Кіцманщині, тож незабаром найменші мешканці району зможуть займатися плаванням у сучасних та комфортних умовах. Крім цього, з державного бюджету виділено кошти на розробку проектно-кошторисної документації для будівництва басейну у м. Вижниця. Окремо кошти спрямовано на міні-футбольні поля у м. Кіцмань та смт Лужани Кіцманського району, а також у с. Іспас Вижницького району. Також проводиться капітальний ремонт стадіону «Карпати» ім. А. Гусіна у смт Путила. У школах с. Драчинці Кіцманського району  та с. Підзахаричі Путильського району проведено капітальний ремонт спортивних залів. У навчальних закладах Кіцманського, Путильського, Сторожинецького та Вижницького районів придбано спортивне обладнання та інвентар, а також встановлено спортивні та ігрові майданчики. І це тільки частина того, що вже вдалося зробити для фізичного виховання дітей на Буковині. Але далеко ще не все, що потрібно.

 

На жаль, у багатьох школах нашої держави взагалі відсутні приміщення для занять учнів спортом. І на всі ці потреби необхідне фінансування. Уряд намагається закривати ці діри, незважаючи на іншу соціальну проблематику, і тут дуже би не завадила грантова допомога наших європейських партнерів.

 

Тому дуже шкода, що сьогодні у залі засідань не вистачило необхідної кількості голосів для підтримки Законопроекту № 0205, який спрямовано на поліпшення міжурядового співробітництва  в сфері фізичної культури і спорту в рамках  Ради  Європи, а також є подальшим кроком у напрямку європейської інтеграції. Це свідчить про те, що цілі галузі українського спорту залишаються закритим акціонерним товариством зі своїми вузькими інтересами.

 

Тому розумію, чому ми спостерігаємо таке протистояння. Це тому, що ефективно працює навколоспортивне лобі.  Fair Play в українському спорті багатьох не влаштовує. Ми не маємо таких скандалів, як Росія щодо використання допінгу, проте, і у нас у спорті буйним цвітом процвітають договірні матчі, підкуп судей, гравців, ухиляння від сплати податків, непрозорі трансфери та інша спортивна корупція. Раз по раз ми чуємо про факти втручання спортивних чиновників у формування складів команд, про витрачання державних коштів на закордонні відрядження для осіб, які не мають прямого відношення до спорту. Спорт сьогодні став бізнесом, де переплелися економічні, політичні та кримінальні інтереси.

 

Україна робить політичні та економічні прориви у бік європейських структур. Наші партнери з ЄС послідовно підкладають плече нашій владі у впровадженні реформ. Європа – наш цивілізаційний вибір. То невже ми не наведемо порядок і у царині спорту, де наші кращі спортсмени роблять усе, щоби підняти імідж України, перемагати та здіймати наш синьо-жовтий прапор, і добиватися, щоб звучав наш гімн  на змаганнях найвищого рівня.

 

Вважаю, що відхилений сьогодні парламентом законопроект є нагальним, невідкладним і важливим. Він є лакмусовим папірцем чистоти нашого спорту, чесної конкуренції у нім і перспективи його розвитку.  Переконаний, потрібно негайно повернутися до повторного розгляду цього принципового питання, за яким, окрім усього, розвиток дитячого та юнацького спорту.

 

Народний депутат України

Іван  Рибак

peredplata