Столичні журналісти оприлюднили рейтинг голів ОДА, яких призначав нинішній президент. Осачук опинився на 24-й позиції

Інформаційне агентство «Regionews» оприлюднив рейтинг голів ОДА, яких призначав нинішній президент. Голова Чернівецької обласної адміністрації Сергій Осачук опинився всередині рейтингу на 24 позиції.

 

«Ще не минуло й двох років президентства Володимира Зеленського, а на посадах очільників 24 українських областей побувало або досі перебуває вже 47 призначенців саме діючого голови держави. І це не рахуючи великого загону тих чиновників, які після інаугурації чинного президента у травні 2019 року і дотепер періодично виконували обов’язки голів ОДА», – йдеться у повідомленні цього онлайн-видання.

 

Тож загалом вже відбулися два повноцінні «губернаторські призови» Зеленського, в чотирьох областях — Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській та Київській — регіональних керманичів змінили тричі, а на Черкащині – взагалі чотири рази. Із першої хвилі призначень президентських намісників у регіонах лише одиниці або отримали підвищення у центральні органи влади, або продовжують керувати своїми облдержадміністраціями.

 

Решта не виправдали надій Банкової, були звільнені переважно в нікуди та здебільшого швидко «зникли з радарів» без будь-яких перспектив бодай залишитися у кадровому резерві Зеленського. «Оцінка президента була важливим, але тільки одним із п’яти критеріїв при складанні нашого рейтингу.

 

 

Журналісти також перевіряли всіх його учасників, аналізуючи відкриті джерела інформації, публічні виступи, інтерв’ю, статистичні дані та експертні думки на предмет того, чи спроможні вони: не вляпуватись у різноманітні скандали (нескандальність); виконувати свої ключові обіцянки, показуючи результат не лише у соціально-економічній, а й політичній площині (ефективність); вести конструктивний діалог із представниками місцевих еліт, у тому числі з депутатами всіх рівнів та мерами найбільших міст (договороздатність); досягати успіхів в антикорупційній боротьбі або хоча б не бути толерантними до корупції та уникати подібних підозр відносно себе і підлеглих (некорупційність)», – зазначили у виданні.

 

За кожним критерієм виставлявся відповідний бал за п’ятибальною шкалою, а загальна кількість балів визначала місце конкретного діючого або колишнього голови ОДА у підсумковій таблиці.

 

 

 

Щодо персони Сергія Осачука, до журналісти «Regionews» написали про нього наступне: 

 

До призначення першого і досі єдиного голови Чернівецької ОДА від президента Володимира Зеленського цілий рік обов’язки очільника Буковини виконував перший заступник голови ОДА Михайло Павлюк. Йому в статусі «в. о.» довелося пережити дві виборчі кампанії 2019 року. Тепер же в результаті останніх місцевих виборів Павлюк пройшов до Чернівецької обласної ради від «Європейської солідарності» і навіть отримав віцеспікерське крісло.

 

Лише наприкінці 2019-го року Київ визначився з кандидатурою Сергія Осачука на роль того, хто реалізуватиме політику Банкової в регіоні. І це той рідкісний для нинішньої України випадок, коли голові ОДА вдається утримуватися на своїй посаді більше року.

 

Нескандальність – 1 бал

У ЗМІ теперішнього буковинського керівника ще кілька років тому називали людиною, близькою до оточення українського олігарха Дмитра Фірташа, бо він свого часу був представником фонду Firtash Foundation. Як відомо, біглий олігарх розпочинав свій шлях саме в Чернівцях і, певно, як раз тут заробив свій перший мільйон. Пов’язують Осадчука і з Іллею Павлюком, якого називають одним із фінансових стовпів передвиборчої кампанії Зеленського, «смотрящим» за митницею та соратником «решали» часів Януковича Ігоря Калетника.

Крім того, будучи головою громадської науково-консультативної ради із збереження культурної спадщини при Чернівецькій міськраді, Осачук отримав солідні кошти від єврейської діаспори, які планувалось витратити на благоустрій кладовищ у Чернівцях. Однак коли через пару років представники діаспори приїхали у місто, то з’ясували, що роботи не виконані, а кошти десь поділися. Зрештою, у специфічних масмедіа писали, що у 2019 році Осачук став фігурантом кримінальної справи – одне з його підприємств нібито виготовляло та збувало контрафактну шоколадну продукцію під виглядом відомих торгових марок. Але підкреслимо, суто офіційного підтвердження цим фактам досі немає.

 

Ефективність – 3 бали

 

Буковина впродовж усього минулого року була ледь не епіцентром коронавірусної пандемії в Україні – найменша область країни стабільно мала найвищі показники по кількості виявлених хворих на COVID-19. І вже у травні 2020-го Осачук повідомив, що у медичних закладах Чернівців закінчуються місця для інфікованих. Не дивлячись на те, що опоненти критикували його роботу з протидії коронавірусу, президент згодом заявив, що без такого голови ОДА, як Осачук, в області була б катастрофа. Натомість з інфраструктурних об’єктів керівник регіону мало що зміг здати вчасно. Наприклад, за рік його перебування на посаді завершили реконструкцію перинатального центру та добудували міст у Розтоках, водночас не встигали з будівництвом нових шкіл та приймальних відділень. Осачук пояснював, що саме коронавірус завадив реалізації всіх цих проєктів.

 

Некорупційність – 1 бал

Прийшовши на посаду голови ОДА, він обіцяв активно боротися із корупцією і стверджував, що наразі для цього є дуже добрий рецепт – система тендерних закупівель ProZorro. Проте його сподівання на цей ефективний засіб незабаром нівелював корупційний скандал в самих стінах Чернівецької облдержадміністрації. Слідчі ДБР затримали керівника обласного департаменту освіти і науки, звинуваченого в отриманні хабаря саме за перемогу в тендері: посадовець вимагав від переможця тендеру «відкат» у 10% від вартості робіт з капремонту закладу освіти області.

Втім, особисто участь у викритті корупції Осачук все ж взяв. Він заявив, що на старий автопарк обладміністрації та облради щомісяця списують значні кошти, що є інструментом корупційних діянь. Щоправда, про якісь рішення голови ОДА стосовно ліквідації цієї корупційної схеми у ЗМІ більше не повідомлялось. Між іншим, депутати від «Свободи» в Чернівецькій облраді минулого скликання навіть зробили спробу висловити Осачуку недовіру. Їхні претензій до нього стосувалися, зокрема, «непрозорого та незрозумілого розподілу отриманих від держави та спонсорів ресурсів на протидію коронавірусу та втягування обласної виконавчої влади у ряд корупційних скандалів з незрозумілими використаннями обласного бюджету».

 

Договороздатність – 2 бали

Отже, впродовж керування Буковиною в Осачука не завжди складались конструктивні стосунки з представниками місцевих еліт. Крім протистояння із «свободівцями» найбільше запам’ятався його конфлікт із попереднім міським головою Чернівців Олексієм Каспруком. Очільники області й міста не зійшлися у ставленні до необхідності запровадження більш жорстких карантинних обмежень у зв’язку зі складною епідеміологічною ситуацію в області. Впродовж кількох вихідних на Буковині вдалися до радикального посилення карантину і, за рішенням обласної адміністрації, зачинили навіть продуктові магазини. Такі дії викликали абсолютну незгоду мера. Голова Чернівецької ОДА публічні невдоволення Каспрука пояснював намаганням заробити політичні дивіденди під час мерських перегонів, як той у підсумку програв.

Зате непогані перспективи для продовження роботи в області відкрились у Осачука як раз після місцевих виборів-2020: за їхніми результатами президентська партія отримала своїх голів у двох із трьох новостворених райрадах Буковини. «Слуги» також були першими на виборах до обласної ради, однак змушені були погодитись на широку коаліцію, задовольнившись лише посадою першого віцеспікера.

 

Оцінка президента – 4 бали

Зеленський досить високо оцінює роботу Осачука на нинішній посаді, характеризуючи його «потужним губернатором», особливо у боротьбі з коронавірусом, та називаючи одним із найкращих голів ОДА в Україні. Складається враження, що деякі його господарські недопрацювання, а також нездатність взяти під контроль коаліційний процес в облраді поки що не вплинули на рівень довіри до нього з боку президента.