У Чернівцях замість дитячого майданчика будують багатоповерхівку

У Чернівцях замість дитячого майданчика будують багатоповерхівкуСаме таке хочуть зробити в самому центрі міста, де й так зон відпочинку для дітей катма. Мешканці будинків № 27, 29, 36 по вулиці Козачука та № 84-А, 86 по вулиці Шевченка вимагають відміни будівництва багатоповерхового будинку № 27-А по вулиці Козачука, бо на тому місці розташований єдиний серед цих будинків дитячий майданчик.

Ще з 90-х років так було. Але на початку 2000-их ділянку хотіли забудувати. Тоді місцеві мешканці її відбили. І забудовник відступив. А будуватися там мав будинок для сімей правоохоронців. Згодом рішенням Чер-нівецької міської ради від 26 червня 2003 року офіційно було дозволено на цій території облаштувати дитячий майданчик (площею 0, 047 га). Облаштований, з гойдалками, воротами для гри в футбол, він діяв до недавнього часу.

Однак не довго тішились чернівчани. В грудні 2011 року земельну ділянку (0,097 га), куди ввійшов і майданчик, передано мати-одиначці Ользі Кривцовій (в черзі на обліку індивідуальних забудовників під № 533 від 13 квітня 2007 року) безоплатно у власність для будівництва та обслуговування двоквартирного житлового будинку. В березні затверджено проект відведення і передання у власність ділянки. Та жінка там нічого не будувала, а, як тільки приватизувала, одразу її продала. І тут новий власник вирішив будувати не двоквартирний, а чотириповерховий багатоквартирний будинок. Звичайно, для дитячого майданчику, як не крути, місця там вже не буде.

Тому місцеві мешканці категорично проти такого будівництва. Але майданчик вже огороджено. Діти змушені бігати між машинами по асфальту.

Замість майданчику – асфальт і машини

– Будівництво багатоповерхівки призведе не тільки до того, що нашим дітям, онукам не буде де гратися та проводити дозвілля, а й до руйнування наших будинків, – переконаний місцевий мешканець, будівельник В’ячеслав Банарюк. – Так, будинок № 29 був побудований без врахування сейсмічних умов і вже дав тріщину, будинок № 86 на Шевченка зараз в напіваварійному стані, осів ганок, сиплеться штукатурка, через весь дім тріщини в фундаменті, в сусідньому будинку тріщини на стінах. Окрім всього переліченого наші будинки розташовані в місці з інтенсивним автомобільним рухом. Неподалік розташована автостоянка, проходить залізнична колія та протікає потік, в який зливається весь бруд з прилеглих вулиць. Але жодного дитячого чи спортивного майданчика, жодного скверу – немає. Та й як починати будівництво, якщо немає як завезти матеріали, техніку.

– Ми не вимагаємо забрати у людини землю, – каже молода мама Катерина. – Ми просто не хочемо, щоб будинок будувався на нашому майданчику за рахунок здоров’я наших дітей.

Ці 10 соток розташовані в самому серці міста. Вони могли би були продані за сотню тисяч доларів. Але в Чернівцях землю на аукціоні продають на околицях, де її ніхто не хоче купувати. А в центрі міста – безкоштовно, приходь і бери. Але не всі. Кажуть, що в Чернівцях діє схема, коли землю безкоштовно дають багатодітним, одиноким, пільговикам на сесії за клопотаннями депутатів, потім її швиденько приватизовують і потім продають за ринковою вартістю. Таким чином міський бюджет недоотримує мільйони гривень. Здалось би, щоб правоохоронні органи якось придивились до того, яким чином йде розподіл земельного фонду міста.

У Чернівцях замість дитячого майданчика будують багатоповерхівку
У Чернівцях замість дитячого майданчика будують багатоповерхівку
У Чернівцях замість дитячого майданчика будують багатоповерхівку

Підстав для хвилювання немає?

– Місцевим мешканцям не варто хвилюватись, – переконує головний архітектор м. Чернівці Сергій Гомонович. – Адже спеціально створена з цього приводу комісія Чернівецької міської ради прийняла рішення відмовити забудовнику в зміні містобудівних умов (замість двоквартирного будувати багатоповерховий будинок). Наразі ще невідомо, чи забудовник погодився. Але, зрозуміло, що йому краще мати щось, аніж нічого. В будь-якому випадку, визначена рішенням виконкому Чернівецької міської ради площа дитячого майданчику зберігається. Забудовник зобов’язаний зберегти дитячий майданчик та забезпечити його благоустрій.

На наше запитання, чи це нормально, що соціально незахищеним дають безкоштовно землю, а потім ті її продають, головний архітектор Сергій Гомонович пояснив, що жінка звернулась до міської ради, була черговиком, за неї було клопотання від депутата Анатолія Чесанова. І законом дозволено одразу приватизувати ділянку. Потім власник може розпоряджатися нею на власний розсуд.

Що ж стосується того, чому землі в центрі міста не продаються з аукціону, Сергій Гомонович заперечив, вказавши, що продаються. Однак наразі вже більше півроку, як аукціони не проводяться. Адже тепер необхідно публікувати оголошення про аукціон в «Урядовому кур’єрі», а це вартує 20 тисяч гривень. Хоча, у випадку послаблення вимог до проведення конкурсу, міська рада підготувала до аукціону 20 земельних ділянок.

Але місцеві мешканці не вірять чиновникам. Адже, якщо будівництво таки дозволять, то місця для дитячого майданчику там ніяк не буде. Тому півсотні дітлахів змушені гратись на камінні, а з малятами мами ходять гуляти аж на Кобилянську або Смаль-Стоцького.

– Раніше ми пролізали крізь дошки паркану і грались там, – журиться 9-тирічна Оленка. – Але зараз всі наші гойдалки повикидали. Нам немає де гратися! Так хочу, щоб вони віддали наш майданчик!

Надія ВІРНА

peredplata