Чи вистачає українським студентам на життя?

Чи вистачає українським студентам на життя?Більшість українських студентів живуть вдома і не мають особливих матеріальних труднощів.

Про це свідчать результати річної програми міжнародних соціологічних досліджень Інституту Горшеніна \”Студенти – образ майбутнього\”.

Зокрема, оцінюючи своє матеріальне становище, молоді люди Росії, України і Казахстану відповіли, що не мають матеріальних труднощів за винятком особливо великих покупок, таких як житло, автомобіль (Росія – 42,9%, Україна – 38,4%, Казахстан – 30,0%). Серед польських студентів такий відповідь зайняв другу позицію (27,8%), а на першому місці варіант відповіді \”у цілому на життя вистачає, але не на цінні речі – меблі, холодильник\” (31,2%).

У Росії та Україні цей варіант відповіді знаходиться на другому місці: Україна – 32,9%, Росія – 27,2%, а в Казахстані – на третьому (18,2%). Другу позицію серед казахських студентів зайняв варіант відповіді \”не маю ніяких матеріальних труднощів\” (25,4%).

Вистачає на харчування, але придбання одягу і взуття вже викликає труднощі у 22,4% поляків, 14,0% українців, 13,4% росіян і 11,4% казахів.

Проживають разом з батьками в їх квартирі або будинку половина студентів Росії (50,3%), 40,7% студентів України, 39,0% польських студентів і тільки кожен четвертий молодий казах (25,7%). При цьому більше третини студентів України (36,1%) і Казахстану (36,8%) живуть у гуртожитках, тоді як в Росії і Польщі в гуртожитку проживає лише кожен десятий студент (11,1%). Також більше третини студентів Польщі (36,6%) знімають квартиру або кімнату. В інших країнах дослідження орендує житло набагато менша кількість респондентів: Росія – 21,9%, Казахстан – 18,2%, Україна – 10,8%. Рівна кількість опитаних росіян і казахів – 13,2% – проживає у власній квартирі або будинку. В Україні таких студентів 9,8%, у Польщі – 8,7%.

Коментуючи результати дослідження, голова ради директорів Конфедерації будівельників України (КСУ) Лев Парцхаладзе зазначив, що питання відсутності житла часто створює ризики виїзду молодих і талановитих кадрів на роботу за кордон. \”Для більш широкого і свіжого прогресивного погляду розвитку столиці України ми залучали студентів-випускників Гарварду, Массачусетського технологічного інституту, Лондонської школи економіки та КІБІ\”, – розповів він. Результати цих робіт молодіжних груп вражали прогресивністю і інноваційністю. За словами підприємця, його конфедерацію дуже радувало, що пропозиції українських студентів у своїх розробках на рівних і навіть краще їх зарубіжних однолітків. У теж час, засмучення викликало те, що наші кращі студенти не завжди були готові працювати в Україні. Л.Парцхаладзе зазначив, що студенти при цьому називали дві основні причини: складність самореалізуватися професійно і некомфортні умови життя, в тому числі, відсутність житла.

Також Л.Парцхаладзе звернув увагу, що сьогодні українська молодь відводить важливу роль вирішення житлового питання. \”Рішення цієї проблеми – завдання національної безпеки країни\”, – підкреслив він.

Л.Парцхаладзе розповів, що його Конфедерація будівельників України сьогодні вже підготувала кілька нових законодавчих розробок, які зможуть забезпечити масове будівництво житла. \”І ми сподіваємося, що буде достатня політична воля, щоб підтримати ці ініціативи. Створивши умови для швидкого будівництва житла, ми зможемо забезпечити його доступність для української молоді. Це забезпечить можливість молодим українцям повертатися назад в країну, багатьом не виїжджати, залишатися в Україні і розвивати як будівельну галузь, так і інші сектори економіки країни, які зможуть побудувати оновлену конкурентну європейську економіку в Україні\”, – зазначив бізнесмен.

Міжнародне соціологічне дослідження \”Студенти – образ майбутнього\” проводився Інститутом Горшеніна з жовтня 2010 року по березень 2011 року. Всього згідно з випадковою вибіркою було опитано 5 155 студентів в 22 вищих навчальних закладах чотирьох країн: України, Росії, Польщі, Казахстану.
Джерело