Довіряй, але перевіряй

Довіряй, але перевіряйЩоб переконатись у тому, що не всі продавці порядні і не всі ваги «правильні», мені не довелося далеко йти: це наші продуктові базари в Чернівцях, придбав на базарі масло, на вазі продавця 560 грам, на контрольній вазі півкілограма. І так в трьох місцях продажу цього товару. Як не стати жертвою недобросовісних працівників торгівлі, дізнавалася кореспондент газети «Час».

Як зазначає «Стандартметрологія» перевірку можна проводити раз на рік (в інших випадках – з дозволу прокуратури або правоохоронних органів). Суб’єкта підприємницької діяльності контролюючі органи про свій візит повинні повідомити завчасно – за десять днів. За цей період можна перепакувати товар, змінити неякісний на якісний, поставити «правильну» вагу.

Отож, щоб вас не дурили, звертайте увагу на гирі. Зважування потрібно робити мінімальною кількістю гир – чим їх буде більше, тим буде більша похибка. На кожній гирі має бути повірочне тавро – у верхній частині, збоку або в нижній частині. На таврі зображують Малий герб України, позначають шифр підприємства або організації, яка здійснювала повірку, індивідуальний шифр повірника (буква або символ), а також вказують рік проведення повірки (дві останні цифри). Якщо повірочного тавра немає, це означає, що гирі не придатні для використання.

Якщо на гирі написано, наприклад, «2 кілограми», це ще не означає, що вона стільки важить, адже можна добратися до середини, вийняти наповнювач (дробинки свинцю), і маса вийде меншою. Наприклад, гиря, яку контролери вилучили у недобросовісних продавців, замість двох кілограмів важить 1 кілограм 937 грамів. Зробити гирю легшою можна і в інший спосіб – знімаючи верхні шари металу. У торгівлі часто трапляються гирі «домашнього» виробництва. На них немає тавра, і вони, як правило, деформовані. Відрізнити їх від справжніх може і звичайна людина.

Найчастіше продавці дурять покупців, «підкручуючи» ваги. Як це робиться – за лічені хвилини вагу розпломбовують, «залазять» всередину, роблять маленьку хитрість, і вона показує «так, як треба». Пломба повинна бути розміщена з боку покупця. Щоб він не бачив, що вона зірвана, її закривають пакетом соку або іншими продуктами. Якщо на вагу поклали товар, і стрілка коливається довше, ніж три-чотири рази, швидше за все, над нею уже попрацював якийсь «чарівник».

У торгових точках часто можна побачити ваги китайського виробництва. На них навіть не передбачено місця для пломбування. Хто їх завозить і як вони працюють – невідомо. Китайські ваги коштують 200–300 гривень, іншого виробництва – 1000.
Якщо ж у вас виникають сумніви стосовно правильності ваг, ви можете попросити у продавця показати документ, який підтверджує, що вага заклеймована.

Пам’ятайте, що завжди можна переважити товар на контрольних вагах. Вони розташовані при входах-виходах ринків міста.

Сергій Никора

peredplata