Черговий наступ на свободу слова

Черговий наступ на свободу слова Ми, представники центрального офісу та регіональні партнери Інституту масової інформації, висловлюємо своє несприйняття кроків нової влади щодо створення Міністерства інформації.

Наголошуємо, що такі дії є нічим іншим, як наступом на свободу слова в Україні, а сама структура – це, по суті, орган пропаганди, який діяв у радянські часи.

Медіа-сфера потребує реальних реформ, а не тотального контролю з боку влади на всіх рівнях.

Закликаємо всі медіа-спільноти України, журналістів виступити проти створення нового Міністерства як абсолютно недемократичного кроку. Діяльність в інформаційному полі на сьогодні регулюється чинним законодавством і не потребує додаткових надутворень.

Заява руху \’\’Стоп цензурі!\’\’ з приводу неприпустимості створення Мінінформації

“Журналістський рух \”Стоп Цензурі!\” виступає категорично проти будь-яких форм запровадження державної цензури в Україні, навіть військова агресія Російської Федерації не може бути цьому виправданням. Ми розцінюємо як небезпечні та шкідливі для держави нещодавно задекларовані представниками влади плани по створенню нової структуру з назвою \”Міністерство у справах інформаційної політики\”.

Ми звертаємо увагу Президента, лідерів парламентських фракцій та членів правлячої Коаліції, що в Україні уже достатньо бюрократичних установ, які мають повноцінні ресурси, в тому числі, закріплені в законодавстві, щоб боротися з російською пропагандою – зокрема, це МВС та СБУ, які за поданням Національної ради з питань телебачення та радіомовлення або у рамках кримінального провадження по справах щодо тероризму, пропаганди, фінансування терористичної діяльності, а також суди мають усі повноваження захищати інформаційний простір України.

Для того, щоб вказані органи почали ефективно виконувати свої функції, ми закликаємо органи влади якнайшвидше провести люстрацію та призначення нових фахівців. Ми звертаємо увагу представників влади на те, що створення органу, що дублює повноваження інших – неприпустиме, особливо в умовах, складної економічної ситуації в країні.

Ми також розцінюємо як загрозливу ініціативу щодо введення додаткових обмежень для роботи журналістів у зоні бойових дій, яка була озвучена у понеділок прес-центром АТО.По-перше, це суперечить українському законодавству, зокрема статті 15 Закону України \”Про державну підтримку ЗМІ та соціальний захист журналістів\”, статті 25 Закону України \”Про інформацію\”, які не дозволяють обмеження доступу журналістів навіть до місць воєнних дій. І по-друге, завданням прес-центру АТО має бути створення журналістам, зокрема закордонним, якнайкращих умов для висвітлення точки зору України під час військового конфлікту, фіксації дотримання Україною своїх зобов\’язань та міжнародних і міждержавних угод.

Ми, члени руху \”Стоп Цензурі!\”, виступаємо проти замовчування помилок керівництва держави, ігнорування фактів корупції, приховування реальної ситуації у зоні бойових дій.

Ми розглядаємо вказані ініціативи як капітуляцію перед старими радянськими форматами, замість творення нових стартів і впровадження реальних реформ.

Ми закликаємо владу зосередитись на реальних реформах, зокрема, на забезпеченні прозорості, підзвітності, боротьбі з корупцією, економічних реформах – на побудові реальної державної політики, а не лише красивого фасаду. Всьому цьому сприяє вільна журналістика, яка є запорукою розвитку сильної і демократичної країни.

Для того, щоб виграти інформаційну війну, потрібно:

– Розвивати медіа-ринок, суспільне мовлення, провести повноцінну медіа-реформу і відновити довіру населення до українських ЗМІ.

– Максимально залучати закордонних потужних мовників, які користуються довірою на міжнародній арені і можуть створити ефективний ресурс для протидії російській пропаганді на міжнародній арені.

– Розвивати власне іномовлення”.

– Розвивати інфраструктуру, щоб ширші кола населення мали доступ до Інтернету, і їх не можна було так легко відрізати від джерел інформації в умовах окупації, як це сталося в Криму та на сході України.

– Будувати державну політику, яка має полягати у забезпеченні прозорості, справедливості, економічних реформах, а не у створенні їх видимості.