Що потрібно знати про мобілізацію

Що потрібно знати про мобілізацію

Президент підписав указ про черговий етап мобілізації. Розвіюючи хвилю провокаційних статей про незаконність мобілізації та появу в мережі \”зразка заяви про відмову від мобілізації\”, ще раз наголошуємо:

Мобілізація є законною

Закон \”Про оборону України\” у 4-й статті допускає оголошення мобілізації не лише у разі війни, а й у разі загрози нападу на Україну.

Тепер щодо прав мобілізованих та відповідальності за ухилення від призову за мобілізацією.

Як вручається повістка

Повістку надають лише двома способами – або за місцем проживання, або за місцем роботи. В обох випадках – під особистий підпис особи, яка призивається. Повістки в двері, родичам, дзвінок по телефону не можуть вважатись належним повідомленням про факт призову за мобілізацією.
У 22-й статті закону \”Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію\” встановлено, що військовозобов\’язаний повинен з\’явитися до військових частин або на збірні пункти військових комісаріатів у строки, зазначені в отриманих ним документах. Тобто військовозобов\’язаний спочатку особисто отримує повістку (або мобілізаційне розпорядження чи розпорядження військового комісара); а вже потім з\’являється до військкомату.

Призов громадян під час мобілізації здійснюють місцеві органи виконавчої влади через військові комісаріати. Тож повістку вручають працівники районного військового комісаріату або представники сільських чи селищних рад.
У повістці повинні зазначатись час та адреса, куди має прибути військовозобов\’язаний. Також на ній має бути прізвище та ім\’я особи, яка підлягає мобілізації, підпис районного військового комісара, гербова печатка.

Збереження місця роботи та заробітку

За мобілізованою особою зберігається місце роботи на період до року.
Після особистого отримання повістки особа має повідомити про мобілізацію відділ кадрів за місцем роботи. Після цього видається наказ про звільнення від виконання посадових обов\’язків у зв\’язку з призовом за мобілізацією зі збереженням робочого місця на строк до року.

Незалежно від форми власності підприємства, за мобілізованою особою зберігається середній заробіток на період до року. Щомісяця бухгалтерія повинна нараховувати такому працівнику середню заробітну плату, яку він отримував до мобілізації.
За громадянами України, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, не припиняється державна реєстрація підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців.

Відповідальність за ухилення від призову за мобілізацією

Під час мобілізації громадяни, які підлягають призову на військову службу, зобов\’язані з\’явитися на збірні пункти в строки, зазначені в отриманих ними документах – мобілізаційних посвідченнях, повістках або розпорядженнях військових комісарів. У разі ухилення від призову за мобілізацією та неприбуття до військкомату законом передбачається кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі від 2 до 5 років.

Поважними причинами неприбуття на збірний пункт визнаються:
• хвороба, яка позбавляє можливості з\’явитись;
• смерть чи важка хвороба близького родича;
• перешкода стихійного характеру або інші обставини, які позбавляють можливості з\’явитись на збірний пункт.
Причини неявки повинні підтверджуватись документально.

Запам\’ятайте: відповідальність за ухилення від призову за мобілізацією настає тільки у тому випадку, якщо особа була належним чином повідомлена про те, що вона підлягає мобілізації. Тобто їй було особисто вручено повістку, або, принаймні, була спроба вручити, але особа відмовилась її приймати.

Судова практика

З моменту оголошення першої мобілізації в Україні вже склалась певна судова практика у справах осіб, які ухилялись від призову за мобілізацією. Найвищу міру покарання – 3 роки позбавлення волі – з-поміж усіх винесених вироків за ухилення від мобілізації призначив Тячівський районний суд у Закарпатській області. Засуджено чоловіка, який особисто підписав повістку, пройшов медогляд, але не з\’явився до військкомату. Зараз у Закарпатті відкрито близько двадцяти проваджень за 336-ю статтею Кримінального кодексу.
У Дніпропетровській області Томаківським районним судом за ухилення від призову за мобілізацією призначене покарання у вигляді двох років позбавлення волі. Засуджений чоловік відмовився отримувати повістку від представників військкомату, які прибули за місцем його проживання.

В інших випадках суди призначали більш м\’які покарання. Приміром, Сокальський районний суд на Львівщині призначив за ухилення від мобілізації два роки позбавлення волі з іспитовим строком в 1 рік; Роменський міськрайонний суд на Сумщині звільнив особу від відбування покарання з випробовуванням; а Роздільнянський районний суд на Одещині призначив штраф у розмірі 510 гривень.

Анна Маляр, УП

peredplata