«Моліться, люди України, за тих, хто на передовій…» Ці слова, що тривожно-переконливо звучали минулого четверга з гучномовців, встановлених біля торгового супермаркету «Майдан» у Чернівцях, не залишали байдужими тих, хто проходив повз. Тут тривала акція ініціативної групи «Маскувальна сітка Чернівці».
Городяни, гості міста, учні шкіл та студенти вищих навчальних закладів долучалися до плетіння маскувальних сіток на бронемашини та «кікімор», котрі мають захистити у зоні проведення АТО від зловісних сепаратистів українських героїв та армійську техніку.
Організатор акції волонтер Олена Кміта вдячна керівництву супермаркету, котре дозволило розміститися на території «Майдану», та особливо задоволена участю в акції молоді.
— Сенс цієї акції полягає у тому, щоб кожен з нас зміг зробити маленький крок до великої нашої перемоги над ворогом. Хтось – нарізати тканину, хтось — плести сітку, а дехто просто здати макулатуру, кошти від здачі котрої підуть на потреби армії. Ми плетемо захист, любов, довіру…
Олена каже, що це вже 4-а акція під відкритим небом, і такі заходи триватимуть й надалі. Бо ж це так просто – виділити раз на тиждень півгодинки, щоб своїми руками виготовити те, чого потребують наші воїни на передовій.
Не вперше долучаються до допомоги військовим студенти вищого професійного училища радіоелектроніки. Разом з викладачем Оксаною Костянтинівною Кавнічук вони плетуть маскувальну сітку після навчального дня. До всього, хлопці та дівчата здали ще й 735 кілограмів макулатури.
— Взимку ми плели сітки в приміщенні училища, — розповідає пані Оксана, — та передавали їх з волонтерами у зону бойових дій. Влаштовували ярмарки, турніри, до Дня Збройних Сил України їздили до військових з концертом, готували їм подарунки. Наші випускники зараз є учасниками бойових дій на Сході, й ми намагаємося їх хоч якось підтримати.
— Ми беремо участь в акції з власного бажання, бо хочеться допомогти рідній країні та бійцям, котрі безстрашно воюють з ворогом, не жаліючи свого здоров’я та навіть життя, — розповідає студент Андрій Катан. — Вважаю, що сьогодні кожен українець має долучатися до посильної допомоги. Адже там, на сході України, вирішується зараз наше майбутнє. Там разом з побратимами воює друг мого старшого брата, тож хіба можу я просто сидіти й бездіяльно спостерігати за тим, що відбувається?
Однокурсниця Андрія Христина зізнається, що відчуває гордість за знайомих земляків, котрі служать у зоні АТО. На акцію прийшла свідомо, аби долучитися до допомоги солдатам. Дівчина дуже хоче, щоб хлопці повернулися живими та обов’язково з перемогою.
Учениця ЗОШ №22 Чернівців Катя Кавнічук бере участь в такій акції вперше. Перебуваючи на канікулах, має трохи вільного часу, отож вирішила використати його для доброї справи. Старанно виплітаючи сітку, Катя розуміє, що і її робота дуже потрібна українським воїнам, аби швидше вони могли звільнити рідну землю від загарбників.
Підходить до сітки разом з мамою та молодшою сестричкою і семилітня гімназистка Маша (гімназія №7 Чернівців)
Дівчинка каже, що сама попросила у матусі дозволу підійти до учасників акції та навчитися плести «маску для танка», аби бійці змогли сховати його від ворога.
…Здивувалася, коли на моє запитання, звідки вона, молода симпатична дівчинка, прив’язуючи черговий клаптик тканини до сітки, відповіла, що… з Луганської області. Звуть дівчину Настя Стьопочкіна, вона – студентка 3-го курсу педагогічного факультету ЧНУ імені Ю. Федьковича. Майбутня вчителька каже, що там, у рідному Кремінному, залишилися її мати та бабуся. І там, на щастя, спокійно, бо «присутні українські військові». Настя тут, на Заході, переконалася, що «бендери» не їдять дітей».
— Хочу сказати, що на моїй малій батьківщині далеко не всі так думають, — мовить Настя. — Є багато людей, котрі знають правду. А взагалі вже так хочеться миру… Хочу, аби українці були дружнішими, не сперечалися з приводу мови, культури. Не маємо права сваритися, бо ми — єдині…
Музичний супровід акції та невеличкий концерт здійснили вихованці Чернівецького обласного училища мистецтв ім. Сидора Воробкевича. Група молодих людей впродовж всієї акції виконувала музичні твори, співала пісні та читала вірші, аби самим долучитися до такої необхідної справи та привернути увагу громадськості.
— Коли постало питання про долучення до акції, ми не змогли навіть подумати, щоб залишитися осторонь, — щиро зізнається відповідальна за цю ділянку роботи Марина Кравченко. — Адже хто, як не ми, має підтримувати бойовий дух наших воїнів?А ще – переконувати всіх людей, що підтримувати треба конкретними діями, бо хлопці рятують наші життя, бережуть свободу і дають надію на світле майбутнє».
…Акція закінчилася. Маскувальна сітка готова. Її знімають зі спеціального «верстата» та демонструють на тлі ранньовесняної зелені: чергова бойова машина матиме надійний захист.
Наталія БРЯНСЬКА