Фінансовий лохотрон у Чернівцях, або Чому «Рідне коло» стало не рідним

Скарги та нарікання чернівчан на фінансові установи останнім часом стали майже звичними. То багатообіцяючий для клієнтів банк раптом, ні з того ні з сього, стає банкрутом, а то кредитна спілка кудись зникає… Та яка б доля не спіткала ці установи – вкладникам від того зазвичай не стає легше, бо втрачають вони в таких умовах не лише свої кревні, а й здоров’я також.
Не стала винятком і ситуація з кредитною спілкою «Рідне коло», котра існувала на теренах Чернівців майже 9 років та безвісти зникла, звісно, разом з грошима майже сотні вкладників.

– З квітня 2014 року ми, члени цієї кредитної спілки, перестали отримувати відсотки від грошових вкладів. Згодом вона припинила своє існування, офіс зачинився, а керівники та працівники зникли у невідомому напрямку…
Зважаючи на умови укладених договорів, спілка за будь-яких обставин мусила повернути своїм членам суми вкладів та нараховані відсотки, а ще – брала на себе зобов’язання в 30-денний термін повідомляти про зміну ситуації. Проте пункти ці не були виконані.

Спілчани, а це, в основному, літні люди, зверталися до міліції та прокуратури, але отримували відповіді, що підстав для відкриття кримінального провадження немає. Деякі вкладники у відчаї звертались до судів та отримували на своюю користь ухвали, однак вони не виконувалися: то юридичну адресу було неможливо встановити, то колишніх керівників знайти – просто «Санта-Барбара» якась у Чернівцях, та й годі.

– Куди вже звертатися – не знаю, – бідкається пані Валентина. – Збирала копійку до копійки, заощаджувала… У мене – старенька 90-літня мати, вона хворіє, тож будь-якого моменту може трапитися, що гроші будуть конче потрібні. Де тепер я їх візьму? А сума, як на мене, не мала…
У схожій, але ще складнішій ситуації перебуває й колега пані Валентини – чоловік свого часу продав квартиру та, за порадою знайомих, поклав усю суму до «Рідного кола» на депозит, сподіваючись отримати непогані відсотки. Таку надію мали і родини Олійникових, Головатинських, Рубленик, Комкових, Голубашенко, Чобанів, Михайлових…

Між тим, до вкладників потрапив протокол про проведення спілчанських зборів у червні минулого року, де буцімто прийнято рішення про ліквідацію «Рідного кола» та створення ліквідаційної комісії спілки. Багато хто навіть не знав про ці збори. Тож коли зажевріла, було, надія на повернення хоча б «тіла» своїх вкладів, звернулися з наболілими запитаннями до комісії. Але яким же було розчарування, коли з’ясувалося, що все майно «Кола» зникло. Так само безслідно зникла і …база даних. Зник фонд гарантування вкладів, передбачений угодами. Керівництво спілки самоусунулося від виконання обов’язків…

Але повернімося до ліквідаційної комісії. Вона працює уже впродовж року, однак спілчани майже не поінформовані про цю роботу. Зараз комісію очолює людина, котра не відкриває перед спілчанами, за їхніми словами, своїх даних. Хто вона і звідки – людям не відомо. Фактично комісія складається з однієї особи. Жінка нікого не запрошує, ні з ким не радиться. «Працює» у приміщенні колишнього Будинку офіцерів, постійно наголошуючи потерпілим вкладникам, котрі час від часу її навідують, на нестачі коштів на утримання офісу, бензин для автівки, якою доводиться їздити, аби «відбивати» повернення набраних у «Рідному колі» кредитів. Позивається навіть від імені спілчан на «боржників» до суду…

Подейкують, що з тієї ліквідаційної комісії доносяться вже пропозиції щодо можливості повернення вкладникам за їхньої згоди половини їхнього вкладу. Підтверджуються здогадки про черговий жорстокий «фінансовий лохотрон», вміло спланований та завуальований під добропорядну фінансову установу…
Але зневірені люди проти такого ганебного до них ставлення та попрання законних інтересів. Вони хочуть повернути власні кошти. І не розуміють, як правоохоронці досі не можуть знайти (що випливає з відповідей спілчанам) засновників «Рідного кола» – Романа П. та Дмитра О. й спитати з них за чистої води кримінальне правопорушення – шахрайство, як вони самі називають такий вчинок цих чоловіків, за суворою буквою закону. Бо, за власними розслідуваннями, ці двоє (один – колишній працівник УСБУ в області, інший – колишній міліціонер) наразі відпочивають після прокручених рідноколівських афер та так само успішно «трудяться»… на митниці.

Тим часом за наполягання групи ошуканих людей прокуратура області, відповідно до вимог ст. 214 КПК України, внесла відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, а матеріали скерувала слідчому відділенню Першотравневого РВ, який провадить досудове розслідування.

Чим воно закінчиться та чи отримають члени «Рідного кола», яке повелося як неРідне, вкладені (читаймо – вкрадені) кошти та чи будуть покарані аферисти, що їх ошукали, дізнаємося згодом. Ошукані ж чернівчани запевняють, що добиватимуться правди, чого б вона їм не вартувала. Бо втрачати вже більшості з них нічого…
Наталія БРЯНСЬКА

peredplata