Що треба знати про ID-паспорти?

Що треба знати про ID-паспорти?

Понад два роки тому, у січні 2016-го, в Україні почали видавати ID-паспорти. Документ має вигляд пластикової картки з чіпом, на якому зберігаються біометричні дані власника, зокрема, цифрова фотографія та підпис. Картка містить номер і серію паспорту, дані про місце реєстрації та проживання, сімейний стан і дітей – тобто таку ж інформацію, як і на сторінках паперового документу. Крім того, у паспорт заноситься податковий номер. Чи потрібно всім громадянам переходити на нові паспорти і як оформити такий документ? На ці та інші розповсюджені питання спробували відповісти експерти Центру громадського моніторингу та контролю.

Хто може отримати? Внутрішній паспорт у вигляді ID-картки видають усім громадянам, які досягли 14-річного віку. Щодо решти українців, то замінити паспорт-книжечку на ID-картку можуть лише ті, кому виповнилось 25 і 45 років. Вони можуть обрати новий документ замість вклеювання фотографії у старий паспорт. Підставою для видачі ID-картки також є вимушена заміна паспорту: у зв\’язку зі зміною прізвища після укладення шлюбу, внаслідок крадіжки, втрати або псування документу. В іншому випадку просто прийти і замінити чинний паспорт старого зразка не можна. У Державній міграційній службі пояснюють, що на сьогодні заміна паперового паспорту на ID-картку не є обов’язковою для всіх громадян і відбувається лише за необхідності. За словами речника Держміграційної служби Сергія Гунька, законодавство не визначає кінцевого терміну чинності паспортів зразка 1994 року, а значить – паспорти-книжечки залишаються законним посвідченням особи на рівні із пластиковими документами.

Як оформити? Оформити ID-паспорт можна у відділенні ДМС за зареєстрованим місцем проживання або в будь-якому Центрі надання адміністративних послуг. Для того, щоб оформити перший паспорт у вигляді ID-картки, потрібно подати свідоцтво про народження, паспорти обох батьків або інші документи, що підтверджують громадянство України. Особи, які бажають замінити паперовий паспорт на ID, повинні надати паспорт, що підлягає обміну, та ідентифікаційний код. Також знадобляться документи, що підтверджують додаткову змінну інформацію, яка вноситься в ID-карту: довідка про місце реєстрації, свідоцтво про народження дітей, про шлюб або розлучення, свідоцтво про зміну імені. Переселенцям потрібно буде надати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.

Скільки коштує? У 14 років ID-картка видається безкоштовно, у випадку заміни старого документу доведеться сплатити адміністративний збір в обсязі 279 грн. За даними ДМС, строк виготовлення паспорту складає 20 робочих днів з дня подачі документів. Також можна обрати прискорену процедуру строком 10 днів, за яку доведеться заплатити 366 грн. Варто зазначити, що ID-картка, яка видається у 14 років, буде чинна 4 роки, з 18 років документ видається на 10 років.

Які переваги та недоліки? У МВС запевняють, що головна перевага ID-картки – безпека та надійність. Її практично неможливо скопіювати та підробити. Документ зручний у користуванні, стійкій до забруднення та зношення. Але варто мати на увазі, що хоча інформація про місце реєстрації внесена в електронний чіп, на картці її побачити не можна. Це може створити проблеми в установах, де немає обладнання для зчитування електронних документів, а вам необхідно підтвердити своє місце реєстрації. Для таких випадків варто мати із собою паперовий витяг із пропискою, який видають разом із ID. У ДМС переконують, що це тимчасова незручність, адже все більше банківських установ та державних органів встановлюють відповідне обладнання. За статистикою, у 2016 році було видано близько 281 тисячі ID-карток, а у 2017-му їхня кількість сягнула вже понад 1 мільйон одиниць. Тож розширення інфраструктури для використання пластикових документів є неминучим. Втім, конкретних строків адаптації системи до нових карток чиновники поки що не називають.
Матеріал Центру громадського моніторингу та контролю

peredplata