DW: Білорусь зробила бізнесмена Фірташа дипломатом. Так він може уникнути екстрадиції у США

Маркіян Климковецький

 
Дмитро Фірташ під час відкриття тепличного комплексу в с. Синьків (Тернопільська область), 21 вересня 2012 року

УНІАН

Український бізнесмен Дмитро Фірташ отримав від Білорусі дипломатичну посаду у Відні, щоб залишитися в Австрії й уникнути екстрадиції у Сполучені Штати, де на нього чекає кримінальне провадження за підозрою в корупції.

Про це повідомляє Deutche Welle.

За даними видання, в тексті рішення Вищого земельного суду Відня Фірташ має статус радника постійного представництва Білорусі при міжнародних організаціях у Відні.

Ноту про делегування Фірташа як представника при ООН з промислового розвитку передали до штаб-квартири UNIDO 29 червня 2021 року. Саме на підставі цього статусу бізнесмен вимагає зупинити процедуру екстрадиції до США, посилаючись на дипломатичний імунітет.

Щоб довести, що Фірташ як радник при UNIDO має статус дипломата й дипломатичну недоторканність, адвокати бізнесмена у жовтні 2021 року передали суду юридичну експертизу. Її підготував один із західноєвропейських професорів з міжнародного права, вказує DW.

Водночас Міністерство юстиції Австрії повідомило суд, що Фірташ не акредитований належним чином при UNIDO і не має відповідної акредитаційної картки від австрійського міністерства закордонних справ. Тобто австрійський уряд не вважає Фірташа людиною, на яку поширюється імунітет дипломата.

Суди попередніх інстанцій врахували повідомлення австрійського мін’юсту й не визнали дипломатичного імунітету Дмитра Фірташа. Однак рішенням від 14 червня Вищий земельний суд Відня повернув справу на розгляд у першій інстанції, зобов’язавши суддів дати самостійну правову оцінку (незалежно від позиції мін’юсту Австрії) в тому, чи визнавати дипломатичний імунітет Фірташа.

Так, якщо суд визнає українського бізнесмена дипломатом з усіма відповідними привілеями, розгляд справи про його екстрадицію до США буде призупинено, доки діятиме дипломатичний мандат.

Хто такий Фірташ?

Дмитро Фірташ є одним із найбагатших людей України. Зокрема, йому належать майже всі українські облгази (його компанії займають понад 60% ринку), підприємства металургійного комплексу та інші великі компанії. Наразі Фірташ перебуває в Австрії, де тривають судові процеси щодо його екстрадиції до США. З 2021 року він опинився під санкціями РНБО.

Фірташа заарештували в Австрії у 2014 році, а потім звільнили під заставу в 125 мільйонів євро, поклавши початок судовій сазі, яка досі триває. У США йому загрожує понад 80 років в’язниці з конфіскацією майна за звинуваченням у намірах отримати дозволи на видобуток титанової руди в Індії за допомогою хабарів.

В Україні Дмитро Фірташ і керівники його компаній також отримали підозри — правоохоронці викрили схему, за якою підконтрольні Фірташу структури купували паливо у його ж компанії, але насправді отримували 30% від обсягів. Так завдали державі збитків на мільярди гривень.

За даними УП, після арешту Фірташа за запитом США та восьмирічного перебування за кордоном ситуація з доходами Фірташа кардинально змінилася. Олігарх вийшов із першої десятки найбагатших українців.

Дмитра Фірташа неодноразово підозрювали у зловживанні монопольним становищем в Україні. Детальніше про монополію Фірташа читайте у нашому матеріалі.

peredplata