Дамаск, Сирія – Поки Башар Асад обживається в Москві, сирійці розглядають пишний президентський палац, звідки, уже колишній, очільник правив країною. Шикарне оздоблення, коштовності, дорогі подарунки від закордонних лідерів, люксовий одяг — експрезидент зі своєю родиною вів розкішне життя на тлі проблем і негод власного народу та пригнічував його.
Памʼятник жорстокому режиму
Башар Асад утік із Сирії восьмого грудня, коли опозиція увійшла в Дамаск. Тоді ж повстанці та прості сирійці потрапили до президентського палацу, куди раніше їм було зась. Тож не дивно, що його одразу заповнили натовпи охочих подивитися, як жила людина, відповідальна за численні злочини проти свого народу. Тепер ця будівля стане памʼятником жорстокому режиму та символом його повалення.
Люди приходили цілими родинами, фотографувалися в розкішних приміщеннях та, звісно, громили їх. На численних світлинах, оприлюднених інформаційними агенціями, видно, як сирійці розкидують речі, викручують люстри, знімають телевізори, ріжуть портрети Асада, картини. Повідомляли навіть про невелику пожежу, яку, утім, швидко загасили, і яка не завдала значної шкоди будівлі.
Зараз повстанці повністю контролюють палац та охороняють його від мародерів і надто зацікавлених у візиті цивільних. Журналістам The New York Times вдалося потрапити до президентського палацу на своєрідну екскурсію в супроводі одного з повстанців, який представився як Абу Овейс, та побачити, як жив повалений лідер.
Розкіш на тлі бідності народу
Інтерʼєр палацу дійсно вражає. Навіть після часткового розгрому там збереглися розкішні червоні килими, якими услані підлога та сходи, величезні красиві люстри, дерев’яні дамаські меблі та модерністські скульптури. На столі в офіційній їдальні навіть досі стоять тарілки з колекції Chateau від Villeroy & Boch (одна коштує близько $100) та чайник, прикрашений прапором Сирії.
«Зараз він розбитий, але ми хочемо це виправити. Він прекрасний, але все це було для Башара», — сказав журналістам Абу Овейс.
Президентський палац у Дамаску був не тільки резиденцією Асада, а й фактично пунктом керування країною. Саме тут розташовувалися численні офіси найближчих його соратників. Зокрема, Бутайни Шаабан — багаторічної радниці президента з політичних та медійних питань. Її явно цінували, адже Шаабан отримала кабінет із мальовничим краєвидом та особистою ванною кімнатою. На її книжкових полицях та столі — чимало памʼятних світлин, зокрема з експрезидентом. Також політикиня зберігала в рамці обкладинку журналу Time від 1983 року, на яку тоді потрапив батько Башара, покійний Хафез Асад. На обкладинці було написано: «Сирія: протистояння зі США. Заявка на більшу роль».
Поруч — офіс держпротоколу, який відповідав за організацію офіційних візитів. Його власник користувався керівництвами Вашингтонської школи протоколу та довідником офіційних титулів «Честь і повага». Там також було чимало подарунків, які Асад отримував від іноземних делегацій. Окрім того, журналісти побачили меморіальні дошки та бюсти з зображеннями експрезидента, подеколи разом із іншими світовими лідерами.
Серед цікавих речей — 60-сантиметровий верблюд із щедро оздобленим коштовностями сідлом, золотий замок у великому футлярі (з Саудівської Аравії), світлина від 2002 року британської королеви Єлизавети та її чоловіка принца Філіпа. Здебільшого подарунки були отримані ще до того, як Башар Асад через жорстокість до свого народу втратив повагу світової спільноти.
Також у мережі активно обговорюють знайдений в Асада позолочений Коран та численні коштовності. На відео, які потрапило до соцмереж, також можна було побачити розкішну гардеробну родини експрезидента з пакетами одягу люксових брендів.
Під час оглядової екскурсії провідник журналістів NYT Абу Овейс знайшов три картини Асми аль-Асад, дружини колишнього лідера, вирвав одну з рами та кинув на підлогу.
Розкіш та краса палацу лише підкреслюють прірву між його колишніми власниками та сирійцями, більшість із яких жили в зовсім інших умовах. Як розказав журналістам Абу Овейс, він народився в Ідлібі і, коли 2011-го почалося повстання проти режиму Асада, мав лише сім років. Згодом хлопець кинув навчання у школі, щоб приєднатися до угруповання «Хаят Тахрір аш-Шам».
Абу Овейс ніколи не тільки не покидав меж країни, а й до цього навіть не бував у Дамаску. Як порівняти, Башар Асад здобув чудову освіту: він закінчив із відзнакою Дамаський університет за спеціальністю «лікар-офтальмолог» та працював у Великій Британії.
І хоча зараз цивільних не допускають до палацу, вони приходять гуляти в парку біля нього, аби бодай краєм ока подивитися на резиденцію експрезидента. Раніше підходити так близько не дозволялося.
«Він вів життя короля, а ми жили, як кролики та собаки», — сказав журналістам Халед Баккар, один із чоловіків, якого вони зустріли біля будівлі.
Він також розповів, що у 2011 році брав участь в акції протесту на початку повстання. За це його заарештували та кинули на два місяці за ґрати. Він та інші сирійці говорили, як важко жилося під час війни: економічні проблеми, відсутність електроенергії, постійна корупція на всіх рівнях (навіть за отримання елементарних держпослуг), блокпости.
«Держава нам нічого не дала, а коли ми сказали хоч одне слово (проти. — Ред.), нас заарештували», — нарікав Баккар.
Його донька Батул Баккар, лікарка в державній лікарні, розповіла про низькі зарплати та погане медичне обслуговування. Вона припускає, що велика корупція у країні була, зокрема, наслідком міжнародних санкцій проти режиму Асада. Жінка також зазначила, що відчуває полегшення після повалення влади: «Звичайно, люди бояться за майбутнє, але ми віримо, що зрештою нам стане краще. Ми хочемо забути минуле і будувати майбутнє».