У Чернівцях учасники бойових дій більше не матимуть пільги з міського бюджету на оплату комунальних послуг. Раніше військовим нараховували пільгу у розмірі 25% на ці потреби за міською програмою підтримки, втім дія програми завершилася торік.
Натомість у місті затвердили нову програму, але пільги на компослуги у ній не передбачили. Суспільне Чернівці розповідає, чому скасували місцеву пільгу для військових та які напрямки підтримки затвердили у новій програмі.
Чому скасували пільги
Пільгою на оплату комунальних послуг у Чернівцях користувалися орієнтовно 3 тисячі учасників бойових дій, розповіла у коментарі Суспільному директорка міського департаменту соціальної політики Наталія Фрунзе. Так з пільгою у 25% одна людина могла на рік отримувати орієнтовно 3-4 тисячі гривень.
Втім, від початку року нараховувати цю пільгу припинили. Зокрема тому, що такі ж державні пільги у розмірі 75% нараховує Пенсійний фонд.
“Ми технічно не можемо виплачувати 25%. В нас забрали програмне забезпечення, і оскільки Пенсійний фонд почав виплачувати державні пільги, то ми віддали їм особові справи”, – каже Фрунзе.
Крім того, від початку повномасштабного вторгнення зросла кількість учасників бойових дій – й ті, які зараз перебувають на передовій, не можуть подати документи, щоб скористатися пільгою, що є “несправедливим щодо них”.
Також частина людей, не повідомляла про зміну місця проживання, а пільги з міського бюджету можна нараховувати тільки жителям громади, каже Фрунзе. А через те, що управлінській компанії не надавали департаменту інформацію про тарифи, виникали переплати, а також ризики виникнення боргів.
Фрунзе каже, військовим, які вже отримували пільги на оплату комунальних послуг, Пенсійний фонд продовжить нараховувати їх автоматично. Водночас люди, які лиш отримали статус учасника бойових дій, мають звернутися щодо пільг до Пенсійного фонду. Інструкцію, як це зробити, опублікували на сайті Міністерства оборони.
Чи сумувались пільги з міського та державного бюджету
За словами Фрунзе, якщо держава фінансувала 75%, з місцевого бюджету по програмі до 2025 року доплачували 25%.
“Є державні пільги і місцеві, якщо має можливість місто, воно може написати програму і фінансувати той чи інший напрямок. Багато областей та громад, які не мають грошей, взагалі цього не робили”, — каже Фрунзе.
Загалом за міською програмою було передбачено 25% для учасників бойових дій та 50% для членів сімей загиблих військовослужбовців.
Відколи місцева програма припинила дію, учасники бойових дій можуть отримати лише 75% пільги з держбюджету.
50% пільги для членів сімей загиблих військовослужбовців також передбачені держбюджетом, йдеться на сайті Міністерства ветеранів України.
Які напрямки підтримки є у новій програмі
Торік на грудневій сесії міськради депутати затвердили програму підтримки захисників, членів їхніх родин та сімей загиблих, яка діятиме впродовж трьох років.
Зокрема, на 2025 рік передбачили понад 55 мільйонів гривень, тоді як на попередню програму передбачали понад 18 мільйонів гривень. Зокрема, з нових напрямків підтримки у новій програмі є, зокрема:
- до 15 тисяч гривень на рік на санаторно-курортне лікування військових;
- компенсація частини першого внеску за програмою “єОселя” для людей, які внаслідок війни отримали інвалідність III групи;
- до 20 тисяч гривень матеріальної допомоги на лікування для поранених учасників бойових дій;
Щоб отримати підтримку, слід звернутися до міського департаменту соцполітики на вулиці Героїв Майдану, 176.