Дорошівці проти Вікна. Дорошівецька сільська рада прийняла звернення до вищого керівництва держави і області з протестом проти приєднання Дорошівців до Вікнянської ОТГ

Президенту України

Зеленському Володимиру Олександровичу

Прем’єр – міністру України   

Гончаруку  Олексію Валерійовичу

Міністру розвитку громад та територій України   

Бабак Альоні Валеріївні  

Голові Чернівецької обласної державної адміністрації

Осачуку Сергію Дмитровичу

 ЗВЕРНЕННЯ

депутатів Дорошовецької  сільської ради VII скликання до Президента України В.О.Зеленського, Прем’єр-міністра України О.В.Гончарука, Міністра розвитку громад та територій України  А.В.Бабак, голови Чернівецької  обласної державної  адміністрації С.Д.  Осачука щодо проекту Перспективного плану формування території  громад Чернівецької області

 21.01.2020 року на сайті ЧОДА, Дорошовецький сільський голова Димка І.В. випадково ознайомився з проєктом Перспективного плану формування території громад Чернівецької області, поданого Чернівецькою ОДА 20 січня 2020 року на розгляд в Міністерство розвитку громад та територій (https://bukoda.gov.ua/uploads/editor/bukoda.gov.ua/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/proekt2020.pdf). Як наслідок, нам, депутатам і мешканцям громади с.Дорошівці Заставнівського району Чернівецької області, як і голові громади  постфактум стало відомо, що в проєкті даного  документу Дорошовецьку сільську раду Заставнівського  району Чернівецької області  вилучено з Перспективного плану формування Заставнівської міської ОТГ  та включено  до Перспективного плану формування  Вікнянської сільської ОТГ.

У даних діях з боку чиновників ЧОДА ми вбачаємо грубі порушення законодавства України щодо основних принципів добровільного об’єднання територіальних громад, визначених ст. 2  ЗУ «Про добровільне  об’єднання територіальних громад»,  Методики формування спроможних територіальних громад, затвердженої Постановою КМУ від  8 квітня 2015 р. №214 (зі змінами), не врахування інтересів жителів громади села Дорошівці.

У випадку, якщо Дорошовецька сільська рада ввійде до складу Вікнянської сільської  ОТГ, то  якість отриманих послуг жителями с.Дорошівці ставиться під сумнів, які і ефективність власне самої реформи децентралізації.

Окрім того, відстань між с.Дорошівці та с. Вікно   автомобільними дорогами загального користування (з твердим покриттям) становить понад 25 км, що суперечить  одній із вимог Методики формування спроможних громад. Звісно, можна забезпечити зв’язок між селами польовою дорогою. Але тут ризики значно більші, ніж переваги,  особливо в осінньо-зимовий періоди. Адже при хорошому снігу польова дорога взагалі перестає бути дорогою, а перетворюється на напрямок. По-друге, між  населеними пунктами немає прямого транспортного сполучення, тільки з пересадкою в м.Заставна. По-третє, враховуючи негативну демографічну ситуацію у сільській місцевості та  показники кількості мешканців Вікнянської громади в проекті Перспективного плану формування територій Чернівецької області  у віддаленій перспективі її існування виглядає суперечливим. Вже на сьогоднішній день Вікнянській сільській ОТГ для відповідності статусу спроможності за показником кількість населення не вистачає 5 осіб до 5000 (і це з с.Дорошівцями).

Жодних вище зазначених дій з боку уповноважених осіб Чернівецької ОДА з уповноваженими представниками Дорошовецької сільської ради станом на 23.01.2020 року  щодо включення Дорошовецької сільської ради до складу перспективного плану  Вікнянської сільської ради, як передбачено в проекті Перспективного плану формування території громад Чернівецької області, презентованому 20.01.2020 року в Києві, не проводилося.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади  та   місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти  лише на підставі, в межах повноважень та  у спосіб,  що передбачений Конституцією України

На підставі вище викладеного, з метою врахування інтересів жителів с.Дорошівці,  ми, депутати Дорошовецької сільської ради VII скликання,  звертаємося до Вас – найвищих посадових осіб держави України – і

просимо

 1. запобігти порушенню Закону України «Про добровільне об’єднання громад», Методики формування спроможних громад та  виключити потенційно корупційну складову  при формуванні Перспективного плану територій громад Чернівецької області в редакції від 20. 01.2020 року щодо приєднання Дорошівецької громади до Вікнянської ОТГ.

 Затверджено рішенням 29 сесії Дорошовецької сільської ради VII скликання від 24.01.2020р. № 01

 

Коментар Юлії Дупешко-Джус

Децентралізація по-буковинськи: “перспективи” Заставнівського району

20 січня голова Чернівецької обласної державної адміністрації Осадчук С. та його заступник Ковалюк Б. презентували в Києві  Проєкт Перспективного плану формування Чернівецької області.

Не вдаватимуся  до всього його аналізу, зверну увагу тільки на кілька фактів.

По-перше, ознайомлення зі створеними ОТГ у межах 11 районів Чернівецької області  дає підстави думати, що для кожного  району використовувалася різна методика.  Судіть самі:

– Герцаївський та Кельменецький райони – 2 громади;

– Сокирянський – 3;

– Путильський, Вижницький, Хотинський – по 4 ОТГ;

– Сторожинецький – 5;

– Заставнівський,  Кіцманський  та Новоселицький – 6 ОТГ;

– Глибоцький – 8.

Мабуть, створювали все під себе “любимих”?! 

По–друге, варто зупинитися на аналізі показників ефективності ОТГ, які будуть функціонувати в Чернівецькій області. З 51 громади тільки 7(!) з високим показником спроможності! Це свідчить про те, що 44 громади  (86%, тобто переважна більшість) ледве будуть зводити кінці з кінцями? Про які дороги, розвиток інфраструктури може йти мова, якщо не вистачатиме  коштів на заробітну плату. Про зарплату – окрема мова, адже кожна ОТГ – це потенційно міні-район з виконавчим апаратом (адміністрація), відділами освіти, культури, медицини, економіки, соцзахисту. Штат працівників подекуди перевищує 50 осіб.  Про що це свідчить? На перспективу всі ці ОТГ – кандидати на подальше укрупнення! Тобто знову буде відбуватися цей цирк, який є зараз! Водночас питання для мене  в іншому: хто відповість за чергове тягання кота за хвіст та втрату дорогоцінного часу, який потім неможливо буде наздогнати?! У Європі громади продовжують об’єднуватися та оптимізувати видатки на зменшення чиновників місцевого самоврядування, а,  не створюючи міні-адмінстрації у кожній громаді на 5-6 тисяч населення! Водночас всі громади з високим рівнем спроможності мають також і суттєві показники по кількості людей  (від 18 000 осіб), які в них проживатимуть! То кого ми намагаємося обдурити?!

Окрім того, хотілося б звернути увагу  на можливу нову карту в межах Заставнівського району. На початку  реформи тут планувалося  створити аж  1 ОТГ, згодом їх  кількість збільшили до 2,… 3,…. 4,… 5. А тепер – 6(!). І якщо 5 вже існують (Вікнянська, Кострижівська, Кадубовецька, Заставнівська та Юрковецька), то шосту  планують створити – Горішньошеровецьку сільську  ОТГ, яка складатиметься з  с.Г.Ширівці, Задубрівка,  Шубранець, Васловівці. Думаю: факт створення такої ОТГ став сюрпризом і для самих мешканців ОТГ (хоча більшість із них навряд чи читає Проєкт Перспективного плану на сайті ОДА). Чому сюрпризом? Сумнівно, що були  рішення з боку місцевих органів влади у даному напрямку та й, згідно діючого перспективного плану, вони належать до Заставнівської  ОТГ.

Водночас логіка створення Горішньошерівецької громади зрозуміла. Рано чи пізно в Чернівцях виникне потреба в додаткових земельних ресурсах. Адже  міста в епоху глобалізації збільшуються. А де ті землі брати? От і зробили для себе  такий резерв у форматі Горішньошеровецької ОТГ, доліпивши с.Васловівці до Шубранця, Задубрівки та Г.Шерівців, щоб мати громаду не менше 5000 осіб. Тим паче, що місцева еліта тут не кусюча, загрози для чернівецької не несе; та й з екологічної точки зору  тут клондайк (не те, що в Чорнівці). Правда, хто дав право  “архітектором” територіальної реформи  робити такі дії, при умові, що дані населені пункти не належали до «білих плям» в Заставнівському районі, не зрозуміло? Та й хто ті «архітектори»?

Щодо перспектив  м.Заставна та Заставнівської ОТГ, яку помаленьку, через відсутність адекватної місцевої еліти при владі, перетворюють  у депресивний регіон у проекті Перспективного плану. Адже що робити з інфраструктурою, розрахованою на обслуговування  50 000 населення району, який із листопада 2020 року зникне, в громаді з чисельністю трішки понад 14 000 населення – не тільки загадка, а суттєвий  виклик та дестабілізаційний фактор! Чи зможе скоро Заставнівська ОТГ утримувати Палац культури, приміщення лікарні, теперішньої адміністрації, тощо? Чи будуть вони стояти пусткою? Чи їх розпродають? Хоча кому вони будуть потрібні, якщо, ймовірно, ніхто в Заставну їхати не буде. Адже скоро в центрі кожної ОТГ (Юрківці, Кадубівці, Кострижівка, Вікно, Г.Шерівці) буде створена своя інфраструктура, свої ЦНАПи, відділи, тощо. До речі, утримуватися на найближчу перспективу це все також прийдеться із власної кишені…

Я вже не говорю про продовження скорочень у бюджетній сфері, погіршення якості надання культурних послуг та зменшення бюджету громади… Навіть Герцаївська ОТГ, центр якої (смт. Герца) мав інфраструктуру на обслуговування значно меншої кількості людей, чим Заставна, включатиме  більше людей – 18 016 осіб. А люди – це основний ресурс громади! Будуть люди – будуть й гроші! Хоча це не єдині питання щодо майбутнього Заставнівської ОТГ. Є  й інші! Про які детальніше в наступних публікаціях.

І останнє… Кажуть, що диявол в деталях! І, справді, наявна методика  формування спроможних громад забороняє з листопада поточного року існування громад менш як 5000 населення. У Заставнівському районі така тільки одна – Вікнянська. Так от, щоб «вирулити» це, невідомі особи (хоча хто, на нашу думку, здогадатися неважко, прослідковуючи родинні зв’язки між заступником голови ОДА, який презентував Проєкт у Києві, та головою  громади, а це вже, так би мовити, корупційна складова!?), напевне, й внесли зміни в проєкт Перспективного плану – приєднали  с.Дорошівці до громади з центром у с.Вікновід’єднавши від Заставни? А що тут дивного: логістику  між селами, можливо, забезпечуватимуть по р.Дністер або ж польовими дорогами. Бо інших шляхів немає! Чи розвиватимуть річкове судноплавство по Дністру?!   І тут було б усе смішно, якби не було так трагічно: жителів  села Дорошівці  ніхто про це не питав і не інформував, як і голову чи місцевих депутатів, які знали, що в жовтні 2020 року село повинно ввійти до складу Заставнівської ОТГ!

Між Заставною та Дорошівцями є село Товтри, яке теж включено до складу Заставнівського ОТГ. Оскільки через них не перескочиш, то у Дорошівцях  сиділи і чекали свого часу! Якби чисто випадково не дізналися про своє сватання з Вікном, згідно проекту Перспективного плану, то важко уявити їх здивування восени 2020 року! Думаю таке саме здивування чекає і на мешканців сіл Василів та Чуньків, які в 2018 році відмовили Кадубівцям у створенні ОТГ, адже хотіли ввійти до складу Заставнівської. Натомість їх приєднали до Кадубовецької сільської громади!

Замість висновків

Децентралізація вважається однією із  найефективніших реформ сучасної України. Принаймні, так стверджують експерти, аналізуючи досягнення на місцях. Хоча має чимало проблем, про які не прийнято говорити. Але озвучені в листопаді 2019 року у Києві Міністеркою розвитку громад Альоною Бабак   статистичні дані  щодо кількості  створених громад  (ОТГ) в Україні – зайве підтвердження тому. Судіть самі: із запланованих Перспективним планом територіального устрою України  1400 громад, сформовано 1002. А тепер сюрприз:  ці 1002 об’єднанні територіальні громади охоплюють тільки 40%  території України та орієнтовно 50% населення України (?!).

Вам не здається це дивним?! Виходить, що 60% території України  повинні (перепрошую за сленг) “впіхнуть” у 2,5 рази меншу кількість ОТГ? Чи не «хотєлки» місцевої еліти, в якої (як показує досвід) у більшості відсутнє державницьке мислення, з однієї сторони, та заігрування  представників Києва, з іншого, породили такий дисбаланс?

Майже 5 років обговорюється Перспективний план  формування території Чернівецької області. І чим більше його обговорюють, тим строкатішим він стає, а сам процес укрупнення перетворюється в його імітацію! І взагалі: скільки можна під лозунгами покращення для людей розігрувати цей цирк?!  В умовах війни із зовнішнім агресором (РФ) додатково розпалювати внутрішні конфлікти між мешканцями населених пунктів при створенні ОТГ!

Дивишся на той проєкт Перспективного плану Чернівецької області  і  стає сумно: розумієш, що це мапа страхів місцевої еліти, а не перспектив росту громад!…. Адже реформу повинні робити на базі розробленої Методики  професіонали, а не чиїсь «хотєлки»!

Ми так часто дорікаємо, що влада в Києві не дбає про  простого українця/українку, то хіба не пора розпочати зі змін знизу? Місцева еліта має можливість показати гарний приклад! Адже завтра в цій країні жити нашим дітям, які проклянуть нас всіх разом взятих за  підміну понять, імітацію дій та недалекоглядність….

peredplata