До отруєння Навального причетний спецвідділ ФСБ – розслідування Bellingcat

Замах на російського опозиціонера Олексія Навального здійснила спецгрупа співробітників ФСБ у складі восьми осіб, які належать до секретного підрозділу, стверджують розслідувачі Bellingcat.

    
Олексій Навальний

Олексій Навальний

Співробітники Федеральної служби безпеки (ФСБ) РФ можуть бути причетними до отруєння російського опозиціонера Олексія Навального в серпні 2020 року. Про це йдеться в опублікованому в понеділок, 14 грудня, розслідуванні, проведеному групами Bellingcat і The Insider у співпраці з німецьким журналом Der Spiegel і телекомпанією CNN.

Свої висновки розслідувачі роблять на даних про перельоти і мобільного зв’язку, джерело яких не розголошується. У розслідуванні повідомляється, що ключову роль у замаху на життя Навального відігравав спецпідрозділ Інституту криміналістики ФСБ.

Перш ніж отруїти Навального в Томську, оперативники ФСБ з таємного підрозділу, що спеціалізується на роботі з отруйними речовинами, негласно спостерігали за ним, слідуючи в ті ж самі пункти призначення, куди направлявся Навальний, йдеться у розслідуванні. Починаючи з 2017 року, коли Навальний оголосив про свою президентську кампанію, вони здійснили 30 перельотів, що збігаються з маршрутами опозиціонера.

У розслідуванні також називаються імена і прізвища осіб з цього підпільного підрозділу, які можуть бути причетними до отруєння Навального. Вони разом з Навальним у серпні прибули до Новосибірська, а потім слідували за ним до Томська, де він і був отруєний. Ці оперативники, двоє з яких подорожували під прикриттям, – Олексій Александров, Іван Осіпов (обидва лікарі) і Володимир Паняєв.

 

Олексій Александров (оперативний псевдонім – “Олексій Фролов”) закінчив медінститут в Москві і якийсь час працював лікарем швидкої допомоги і військовим лікарем. Як стверджують розслідувачі, він прийшов працювати в ФСБ в 2013 році та перебував у Томську в день отруєння Навального. Його називають ключовим членом групи оперативників.

Іван Осипов (“Іван Спиридонов”) також лікар за освітою. Розслідувачі знайшли його профілі в соцмережах, але Осипов перестав писати в “ВКонтакте” в 2012 році, імовірно, тоді він міг піти працювати у ФСБ.

Володимир Паняєв до роботи в Інституті криміналістики ФСБ служив у прикордонній службі ФСБ, а після – був співзасновником компанії з продажу антибактеріальних ламп. Розслідувачі з’ясували, що він живе в одному будинку з Олексієм Навальним. Правда, після отруєння політика адресу реєстрації Паняєва змінили на “Луб’янка, 1”, де розташована будівля ФСБ

Також повідомляється, що цим трьом особам надавали підтримку (і контролювали їх) ще як мінімум п’ять співробітників ФСБ, деякі з них також прибули до Омська, де був госпіталізований Навальний. Усі вони можуть мати стосунок до Інституту криміналістики ФСБ, звідки, за твердженням розслідувачів, координувалося отруєння опозиціонера.

У розслідуванні також повідомляється, що отруєння в Томську може бути не першою спробою отруєння Навального. За два місяці до цього ті ж люди могли вчинити замах на опозиціонера під час його поїздки у Калінінград і ледь не вбили при цьому його дружину Юлію Навальну.