Реєстрові хабарники Буковини

ЗАМІСТЬ ЛІФТУ ДЛЯ ХВОРИХ ДІТОК – НОВІ АВТО ДЛЯ ОДА І РЕМОНТ ЗА РАХУНОК ОБЛАСНОГО БЮДЖЕТУ ПЕРЕД ПРИВАТИЗАЦІЄЮ УНІКАЛЬНОГО АВСТРІЙСЬКОГО МАЄТКУ У ЦЕНТРІ ЧЕРНІВЦІВ ДЛЯ ЙОГО МАЙБУТНІХ ВЛАСНИКІВ
Всесвітнє Павутиння ловить і зберігає чимало суспільно важливої інформації.
Днями на своїй сторінці у Фейсбуці (подяка Цукербергу!) наша відома буковинська активістка Валентина Добродіна, голова ГО «Чернівецька обласна організація людей з інвалідністю «Лідер», написала про своє відвідування Буковинського центру комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «Особлива дитина».
Центр знаходиться у Чернівцях на бульварі Героїв Крут, 11. Для діток з особливими потребами добрі люди створили прекрасні умови – гратися, вчитись, спілкуватися, лікуватись. Словом – жити повноцінно, наскільки це можливо.
Але є проблеми. Причому створені руками тих, хто присягався зробити для цих дітей усе необхідне і навіть більше.
«Під час бесіди з батьками діток з інвалідністю дізналася, що найгострішою проблемою на даний час є ВІДСУТНІСТЬ ЛІФТУ, якій забезпечив би доступ до другого поверху будівлі. Носити діточок на руках – це складно і небезпечно як для дітей, так і для матерів», – пише пані Валентина.
Як же так вийшло, що дитячий центр реабілітації досі без вкрай потрібного ліфту?!
Адже кошти на його облаштування – 2 (два) млн грн – були закладені в обласному бюджеті-2020.
Ще 2 тис євро на виготовлення проектно-кошторисної документації у 2019 році виділило Федеральне міністерство економічного співробітництва та розвитку Німеччини в рамках програми «Партнерство з містами України». Це стало можливим завдяки вдалим переговорам, які провів у 2018 році тодішній керівник ОДА Михайло Павлюк з представницю Генеральної ради депутатів округу Швабія (ФРН) Катаріною Габеркорн. Буковина і Швабія домовилися реалізувати конкретно на базі центру «Особлива дитина» спільний міжнародний проект «Ефективні соціальні моделі реабілітації» з загальним бюджетом у 56 тис євро. В результаті в зазначеному центрі повинен був з’явитися ліфт.
То чому його досі немає при наявності виконаної проектно-кошторисної документації і зарезервованих в обласному бюджеті кількох мільйонів гривень конкретно на цей об’єкт?
Картина виходить дуже цікава. Швабія через своє міністерство гроші для наших дітей дала. А Буковина через облдержадміністрацію і облраду кошти з цього проекту тупо забрала.
На початку серпня 2020 року з подачі керівництва Чернівецької ОДА депутати облради минулого скликання на одній з останніх своїх сесій перекроїли бюджет області і забрали гроші у найзнедоленіших – дітей, інвалідів, людей похилого віку.
Найбільші зміни з суцільним знаком «мінус» пройшлися якраз коштами департаменту соціального захисту населення Чернівецької ОДА. Цифри, а вони вражаючі, можна подивитися в рішенні облради № 65-38/20 за 6.08.20 р.
Куди насправді пішли два мільйони гривень, призначених для дітей з особливими потребами? Кажуть, у ковідний фонд.
В той же час в обласному бюджеті є гроші на купівлю, приміром, нових автомобілів для чиновників облдержадміністрації, а також на реставрацію (а це не один мільйон гривень) у самому центрі Чернівців унікального маєтку австрійських часів, чи не єдиного зі збереженим автентичним інтер’єром, включаючи різьблені дерев’яні сходи, високохудожні вітражі, інкрустовані перламутром меблі, вестибюльні дзеркала в позолочених рамах з мармуровими стільницями.
До речі, на тій самій сесії, де забирали гроші з культури і соцзахисту, новий користувач колишньої медичної бібліотеки, що поруч з Кобилянською, отримав у своє користування до будівлі ще й чималу земельну ділянку. Поки маєток разом з землею значиться у комунальній власності територіальних громад області в особі Чернівецької обласної ради. (З якої радості у спільній власності громад опинилася земля тергромади Чернівців – окрема тема, за яку, схоже, мер Роман Клічук разом з головою земельної комісії міськради Олексієм Просяним братися не збираються). Про приватизацію цього австрійського маєтку (колишнього німецького посольства у землях Дунайської імперії) йдеться вже давно. З огляду на реставраційні роботи, які зараз тривають повним ходом, це питання найближчого часу. Тим більше, що у нашої обласної ради вже є досвід, як тишком-нишком через аукціон продати приватним фірмам об’єкти спільної власності за дивну ціну.
Незрозуміла, врешті, доля і приміщення центру «Особлива дитина» на бульварі Героїв Крут. У цій будівлі також знаходиться обласний комунальний центр медико-соціальної реабілітації дітей з органічними ураженнями нервової системи.
В Чернівецькій облдержадміністрації розглядають варіант перенести обидва комунальні заклади у Садгору, в приміщення ліквідованого рішенням облради дитячого протитуберкульозного санаторію. Принаймні, прожекти куратора медицини і соцсфери Наталії Гусак, заступниці голови ОДА Сергія Осачука, побудувати на місці дитячого протитуберкульозного санаторію великий міжрегіональний реабілітаційний центр для дітей – лише красива ширма для реалізації зовсім інших планів влади. Врешті, який там новий великий центр, якщо в бюджеті немає коштів на звичайний ліфт, причому частково вже оплачений німецькими партнерами?
Проте справді – навіщо той ліфт, якщо комунальні дитячі заклади Тетяни Закрутної і Антона Казанського депутати облради вже цього скликання перенесуть куди подалі в Садгору! Ніщо не заважає їм ухвалити таке рішення. Кому при цьому болить, як туди добиратимуться батьки зі своїми особливими дітьми?
На сайті департаменту соціального захисту населення Чернівецької ОДА також зберігається цікава інформація. За 26 листопада 2019 року у рубриці «Відповідально до громадян» під заголовком «Соціальні гарантії враховані в бюджеті на 2020 рік» зазначено кошти і заходи для покращення соціально-медичної допомоги буковинцям, у тому числі дітям. Через якихось кілька місяців у будинку з левами ці кошти цинічно заберуть, фактично обікравши знедолених.
На цьому ж сайті департаменту соцзахисту (а також на багатьох інших інформаційних ресурсах) красується ще один вельми цікавий пост про те, як 27 листопада 2019 року свій перший робочий візит на другий день свого призначення голова Чернівецької ОДА Сергій Осачук здійснив саме до Буковинського центру комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «Особлива дитина» (на фото з того сайту). «Це місце великого натхнення і сили, аби не здаватися і йти вперед», – сказав керівник ОДА.
То куди ж ми усі йдемо, якщо преспокійно обкрадаємо бідних дітей з особливими потребами?
Світлана ІСАЧЕНКО, журналістка

peredplata