Протидія домашньому насильству

Домашнє насильство – діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання  або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які проживають( проживали) однією сім’єю, але не перебувають ( не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того чи проживає ( проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Існують різні прояви домашнього насильства: фізичне, сексуальне, економічне, психологічне.

Спеціальні заходи щодо протидії  домашньому насильству. Особа, яка постраждала від домашнього насильства має право отримати допомогу та захист  від суб’єктів, що здійснюють заходи  у сфері запобігання та протидії домашньому насильству ( підрозділи органів Національної поліції України,  центри з надання безоплатної правової допомоги, служби у справах дітей та інші), наприклад отримати інформацію про свої права та їх реалізувати, медичну, соціальну, та психологічну допомогу, юридичний захист.

Крім того законодавством передбачено  спеціальні заходи щодо протидії домашньому насильству, зокрема:

 1. терміновий заборонний припис стосовно кривдника
 2. обмежувальний припис стосовно кривдника

Терміновий заборонний припис

Терміновий заборонний припис виноситься кривднику уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров’ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення і може полягати в:

 • зобов’язанні залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи( крім випадків, коли кривдник є особа віком до 18 років);
 • забороні на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи;
 • забороні в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою ( крім випадків, коли кривдник є особа віком до 18 років).

 

Як отримати  терміновий заборонний припис?

 

Терміновий заборонний припис виноситься за заявою постраждалої особи, а також за власною ініціативою працівником уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України за результатами оцінки ризиків строком до 10 діб.

 

Обмежувальний припис стосовно кривдника

 Обмежувальний припис- захід тимчасового  обмеження прав кривдника  або покладення на нього обов’язків, спрямований на забезпечення безпеки постраждалої особи і полягає в:

 

 • забороні перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою ( крім випадків, коли кривдник є особа віком до 18 років);
 • усуненні перешкод у користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи;
 • обмеженні спілкування з постраждалою дитиною;
 • забороні наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою;
 • забороні особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;
 • забороні вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.

 

Як отримати обмежувальний припис?

До кого звернутися?

Рішення про видачу обмежувального припису приймається судом за  місцем проживання ( перебування) особи, яка постраждала від домашнього насильства, а  якщо  особа перебуває  в закладі підтримки  постраждалих осіб- за місцезнаходженням такого закладу.

 

Хто має право звернутися?

Право звернутися до суду із заявою про видачу обмежувального припису  стосовно кривдника мають:

 • постраждала особа або її представник;
 • у разі вчинення насильства стосовно дитини – батьки або інші законні представники дитини, родичі дитини (баба, дід, повнолітні брат, сестра), мачуха або вітчим дитини, а також орган опіки та піклування;
 • у разі вчинення домашнього насильства стосовног недієздатної особи – опікун, орган опіки та піклування.

Справа про видачу обмежувального припису  розглядається не пізніше 72 годин після надходження заяви до суду. Судові витрати у справах про видачу обмежувального припису не  сплачуються. Обмежувальний припис підлягає негайному виконання та видається на строк від 1 до 6 місяців та може бути додатково продовженим ще на строк не більше 6 місяців.

Щоб отримати допомогу та захист

 1. Повідомте в поліцію про факт насильства за номером 102. Співробітники поліції повинні виїхати на виклик  та зафіксувати факт домашнього насильства. Також можете написати заяву у відділенні поліції чи надіслати письмову заяву.
 2. Зателелефонуйте на Національну гарячу лінію з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0 800 500 335 (дзвінки безкоштовні) або на короткий номер 116 123( безкоштовно з мобільного). Тут надають психологічну  допомогу та  порадять, що робити далі.
 3. Зверніться за єдиним телефонним номером системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103 (дзвінки безкоштовні). Тут ви зможете отримати правову консультацію та дізнатися, як отримати безоплатну правову допомогу.

Якщо насильство вчиняється щодо дітей або вони є свідками, то потрібно звернутися з письмовою заявою до служби у справах дітей.

Також дитина сама може зателефонувати на Національну дитячу гарячу лінію 0 800 500 225 (дзвінки безкоштовні) або на короткий номер 116 111 (безкоштовно з мобільного) та отримати психологічну допомогу та консультацію, як діяти далі.

У разi виникнення додаткових питань Ви можете особисто звернутися до Чернівецького місцевого центру безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: м.Чернівці, вул.Університетська, 1, або за телефоном (0372) 51-36-14.

Крім того, Ви можете зателефонувати за єдиним номером системи БПД 0 800 213 103.