Вже від сьогодні, 18 травня, розпочав роботу електронний кабінет для військовозобов’язаних громадян. Експерти розповіли, як працюватиме цей сервіс, та чи потрібно буде його користувачам відвідувати ТЦК.
Метою впровадження Е-кабінету є спрощення процедури оновлення облікових даних у ТЦК. Із його впровадженням військовозобов’язаним громадянам, призовникам та резервістам зовсім не обов’язково буде йти до територіального центру комплектування, щоб надати актуальні відомості про себе. Для цього достатньо буде власного смартфона та відповідного додатку.
“Також він дає можливість перевірити наявність ваших персональних даних у реєстрі “Оберіг” – раніше це можливо було зробити лише через особисте звернення в територіальні центри комплектування”, – додає юрист компанії MORIS Ростислав Соботник.
У суботу, 18 травня, Е-кабінет розпочинає роботу у тестовому режимі. Аби ним скористатись, потрібно встановити застосунок “Резерв+” від Міністерства оборони. Його можна знайти у репозиторіях App Store або Google Play. Далі слід авторизуватись, скориставшись BankID або Дія.Підпис. Після цього з’явиться електронна форма, в якій потрібно вказати адресу проживання, номер телефону та електронну пошту.
Водночас експерти заважують, що Е-кабінет та електронна база призовників, військовозобов’язаних та резервістів “Оберіг” це дещо різні речі. До “Оберегу” дані надходять в автоматичному режимі. Джерелами інформації про громадян для цієї бази є різноманітні держреєстри. Зокрема, йдеться про Державну податкову службу, Державну реєстрацію актів цивільного стану, Державну судову адміністрацію, Державну прикордонну службу, Міністерство освіти та науки та Державну міграційну службу.
Електронний кабінет військовозобов’язаного громадянина є окремим сервісом. Проте він може отримувати дані з системи “Оберіг”.
Як зазначає Ростислав Соботник, в Е-кабінеті, окрім номера телефону, електронної пошти та адреси проживання зберігатимуться й інші дані. Зокрема там будуть вказані:
- прізвище, ім’я, по батькові;
- дата й місце народження;
- місце проживання;
- сімейний стан;
- відомості про членів сім’ї (за згодою);
- серії та номери внутрішнього й закордонного паспортів;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків;
- громадянство;
- освіта;
- місце роботи;
- наявність чи відсутність судимості;
- право на відстрочку;
- реквізити посвідчення водія та інші дані.
Та все ж Е-кабінет не здатний повністю виключити візити до ТЦК. Наприклад, до “Оберегу” не надходять відомості з Міністерства охорони здоров’я. Отож територіальні центри комплектування можуть не знати про стан здоров’я громадянина. До того ж, дистанційно пройти ВЛК не можливо.
“Реєстрація в електронному кабінеті спрямована на оновлення даних та не звільняє від обов’язку проходити ВЛК”,– наголошує правозахисник.
Водночас, за словами юриста, жодних повісток в електронному кабінеті не буде. Адже це не передбачено чинним законодавством.
“Водночас Закон № 3549-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення порядку обробки та використання даних в державних реєстрах для військового обліку та набуття статусу ветерана війни під час дії воєнного стану” не передбачає і не виключає можливості направлення електронних повісток через електронний кабінет”, – зауважує Ростислав Соботник.
Реєстрація в Е-кабінеті є абсолютно добровільною. Якщо людина не хоче користуватися цим сервісом, то вона може оновити облікові дані в ЦНАПі або ТЦК. Також слід зауважити, що цим сервісом можуть користуватися й українці, які знаходяться за кордоном. Адже військовозобов’язані українці, які перебувають за межами України та не оновлять дані, наразі ризикують втратити доступ до консульських послуг.
Нагадаємо, як з’ясувалось, на ухилянтів можуть очікувати не лише штрафи, але й блокування рахунків та стягнення майна.