Журналіст Печій виїхав за кордон. Чи заборонять виїзд чоловікам зі ЗМІ?

Український журналіст Олексій Печій виїхав у відрядження на саміт ЄС до Брюсселя і не повернувся.

Його звільнили з 24 каналу, де він працював, і засудили рішення про втечу.

У Міністерстві культури кажуть, що це поодинокий випадок, а робота медіа за кордоном – важлива.

Як рішення Олексія Печія вплине на можливість журналістів їздити у закордонні відрядження?

“Складне рішення і горизонтальна комунікація”

Олексій Печій

Автор фото, фейсбук Олексія Печія

Підпис до фото,

Олексій Печій у фейсбуці пояснював своє рішення

Саміт лідерів Євросоюзу проходив у Брюсселі 14-15 грудня. Висвітлювати важливі для України рішення туди їздили представники багатьох українських ЗМІ. Серед них був міжнародний оглядач 24 каналу Олексій Печій. Саме від цього каналу він отримав акредитацію на саміт і дозвіл на виїзд за кордон.

Через тиждень після саміту стало відомо, що Олексій Печій не повернувся.

Своє рішення журналіст виклав у розлогому пості у фейсбуці, закритому для переглядів. При цьому він жодного разу не написав прямо, що виїхав, чи що не повернеться, але про це можна здогадатися з контексту.

“Нам не вистачає, на жаль, саме горизонтальної комунікації з західним суспільством”, – написав журналіст про причини свого вчинку і пообіцяв продовжити “інформаційну боротьбу за Україну, працюючи з західними медіа-проєктами для просування українського порядку денного”.

Що саме він має на увазі під горизонтальною комунікацією, коли ухвалив рішення виїжджати за кордон і чи розуміє, що після цього українським журналістам можуть заборонити такі відрядження – ці питання ВВС намагалось поставити Олексію Печію. Він не відповідає на дзвінки та повідомлення.

У своєму дописі у фейсбук Олексій Печій заявив, що очікує, що в Україні проти нього проведуть кампанію медіакілерства, щоб знищити його, як журналіста.

Печій раніше працював журналістом на “Суспільному Харків”. Останні три роки був журналістом, ведучим та міжнародним оглядачем на 24 каналі.

Вів ранкове шоу, мав проєкт “Печій Live”. Вмикався в ефір 24 каналу з Брюсселя, де, наприклад, пояснював демарш Віктора Орбана на саміті ЄС. Його огляди подій на Youtube збирали по 5-10 тис. переглядів.

Печій

Автор фото, фейсбук Печія

Підпис до фото,

Скрін з поста журналіста

Скористався довірою

У 24 каналі кажуть, що таке рішення Печія стало несподіванкою для всіх – і для топменеджменту холдингу, і для ведучих 24 каналу.

“Сказати, що я шокований – нічого не сказати… Журналіст використав довіру до себе, коли отримав акредитацію на Саміт ЄС…Своїм вчинком ексведучий буквально спалив мости “, – так прокоментував вчинок Олексія Печія Роман Андрейко, генеральний директор медіахолдингу “Люкс”, куди входить 24 канал.

З 24 каналу Олексій Печія звільнили. Колеги Олексія Печія критикують його рішення.

“Позиція і рішення однієї людини не віддзеркалює внесок та ідеологію всього колективу, який і думки не має їхати жити та боротися деінде. Часом навіть у швейцарському годиннику може бути зіпсований гвинтик. А життя завжди і кожному виставляє рахунок, за яким доведеться платити”, – заявила журналістка 24 Ірина Узлова.

“Ми не засуджуємо рішення Олексія і не виступаємо в ролі суддів, для цього є час і ви, які нам довіряли і довіряєте. Але не поділяємо його позиції”, – заявив ведучий 24 Каналу Юрій Гаврищак.

Чи перестануть випускати журналістів за кордон ?

Дозволи на виїзд за кордон для журналістів, акторів, письменників, музикантів видає Міністерство культури та інформаційної політики. Кожен з чоловіків перед виїздом пише розписку, що він зобов’язується повернутися у визначений термін.

І таких дозволів МКІП видає багато, бо Україна постійно потребує промоції за кордоном, кажуть у міністерстві.

У європейських країнах постійно проходять концерти українських музикантів, коміків, письменників. До Японії нещодавно виїжджала Національна опера. Всі повернулися у повному складі.

Випадки, коли з такими дозволами не повертаються, одиничні, розповіли ВВС у Мінкульті.

Після історії з Печієм і політики, і представники медіа почали висловлювати побоювання, що чоловіків-журналістів перестануть випускати за кордон, або суттєво зменшать кількість таких дозволів.

“Цей вчинок Печія бʼє в цілому по українській журналістиці й, вірогідно, ускладнить відрядження для тих медійників, які професійно і фахово виконують свою роботу”, – припускає Ірина Геращенко, народна депутатка від фракції “ЄС”.

Голова парламентського комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин сподівається, що цього все ж не станеться і такі окремі випадки не стануть підставою для загального рішення.

“Нам критично, щоб українці знали, що відбувається у світі і щоб у світі знали, що відбувається в Україні. Так, людина своєю дією підставила під удар всю журналістську спільноту. Але держава має діяти за логікою не закручування гайок, а за логікою, що краще для держави”, – розповів депутат у коментарі ВВС Україна.

Хоча, у держави така можливість – не випускати журналістів за кордон під час воєнного стану є, говорить депутат.

“Чи несе виїзд кількох журналістів за кордон ризики для обороноздатності країни? На мою думку, ні, але я не володію повною статистикою. Якщо це буде масовий підхід, то дуже ймовірно, що застосують такі кроки і заборонять виїзд”, – зазначив пан Юрчишин.

У коментарі ВВС в.о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв назвав вчинок Печія поодиноким випадком, що “ніяким чином не має кидати тінь на інших українських журналістів, які щоденно працюють для привернення уваги світової спільноти до війни в Україні”.

“Роль культурної дипломатії та інформаційної роботи закордоном є надзвичайно важливою у сприйнятті світом війни в Україні. І тут важко недооцінити роботу українських культурних діячів та медійників”, – заявив очільник Мінкульту.

За його словами, кожен журналіст перед виїздом за кордон подає великий пакет документів підписує заяву з зобов‘язанням повернутись в Україну.

“Олексій Печій теж підписував таку заяву, його дії є не лише неправомірними, але і характеризують його як людину та громадянина”, – заявив пан Карандєєв.

Навесні 2023 року стендап-комік Андрій Щегель виїхав до Туреччини, отримавши дозвіл від Мінкульту на концертну діяльність. При цьому він заявив, що гинути на війні — це вибір тих, хто пішов на фронт. Після цього скандалу Мінкульт запровадив більш жорстку процедуру отримання дозволів на виїзд.

Наш власний кореспондент Ростислав Демчук передає з Брюсселя:

 

-Скандал розгорівся не на жарт!

“Олексій Печій отримав акредитацію на Саміт ЄС, який проходив з 14 по 15 грудня у Брюсселі, aле по його завершенні журналіст і ексведучий 24 каналу не повернувся до України. І лише за тиждень написав допис, у якому намагався виправдати свою зрадницьку позицію”, – йдеться у повідомленні.
В свою чергу, генеральний директор медіахолдингу “Люкс” Роман Андрейко зазначив, що Печій втік з країни, “усвідомлюючи усі наслідки своєї втечі”, і буквально спалив мости.
Сам Олексій Печій заявив, що це було виключно його рішення. Своє рішення залишитися в Європі він обумовив тим, що Україні бракує “горизонтальної комунікації з західним суспільством”, і Печій вирішив цю горизонтальну комунікацію налагоджувати”.
***
Хочу сказати, що одержати постійну акредитацію у Брюсселі при інституціях ЄС і НАТО отак сходу дезертиру Олексію Печії не вдасться. Це тривала процедура.
Рекомендую редакції телеканалу “24”, аби Олексій Печій не скористався редакційним посвідченням для одержання постійної акредитації в Бельгії від імені телеканалу, звернутися з проханням не допустити цього за такою адресою:
API Office
International Press Center
Residence Palace
Room 2224, 2nd floor
Rue de la Loi 155,
1040 Brussels
Tel.: +32 2 235 22 24
(info@api-ipa.org)
“Український журналіст Олексій Печій виїхав у відрядження на саміт ЄС до Брюсселя і не повернувся.
Його звільнили з 24 каналу, де він працював, і засудили рішення про втечу.”.

peredplata