Наш власний кореспондент Ростислав Демчук передає з Мюнхена:
-Міністр фінансів США Скотт Бессент, який представив остаточну версію угоди щодо видобутку рідкоземельних металів та мінералів на теренах Україні, заявив у неділю, що Сполучені Штати хочуть отримати корисні копалини “як оплату за ту допомогу, яку ми їм взй надали”, але не уточнив, чи охоплюватиме угода майбутню військову та фінансову допомогу. Ця угода надала б Сполученим Штатам 50-відсоткову частку в усіх мінеральних ресурсах України, включно з графітом, літієм та ураном. Однак конкретних пропозицій стосовно надання військової та воєнної допомоги і гарантій безпеки Україні цей варіант угоди не передбачає. У зв`язку з цим президент України Володимир Зеленський відхилив варіант угоди, яку представив сьогодні міністр фінансів США Скотт Бессент. Про це пише New York Times.
Виходячи з попередніх заяв Дональда Трампа він прагне отримати не тільки українські корисні копалини, але й додаткові природні ресурси, зокрема нафту і газ. За його словами, ця пропозиція дасть право Сполученим Штатам на половину надходжень України від цих ресурсів – коштів, які сьогодні переважно інвестуються у військове та оборонне виробництво країни, зазначає NYT.
Масштабність пропозиції та напружені переговори навколо цієї домовленості демонструють зростання прірви між Києвом і Вашингтоном як щодо подальшої підтримки США, так і щодо потенційного припинення війни, пише американське видання.
Українська сторона, коли побачила саму першу пропозицію від Скотта Бессента, вирішила розглянути деталі та надати зустрічну пропозицію під час зустрічі Володимира Зеленського з віцепрезидентом США Джеєм Ді Венсом у Мюнхені.
Не зовсім зрозуміло, чи українська делегація таки представила цю зустрічну пропозицію американцям, але Зеленський, розмовляючи з журналістами в Мюнхені в суботу, визнав, що відхилив пропозицію адміністрації Трампа. Зеленський не уточнив, якими були умови угоди, крім того, що вона не передбачала гарантій безпеки.
“Вона (угода) не готова, вона не захищає наші інтереси, – прокоментував Зеленський угоду під час спілкування з журналістами під час Мюнхенській конференції з питань безпеки. – Звʼязку з гарантіями безпеки я поки що в документі не бачу”, – зазначив Володимир Зеленський. “Це не в наших інтересах сьогодні. Не в інтересах суверенної України”, – наголосив він і додав, що не має правда роздавати природні багатства України.
“Я просто президент, я менеджер. І після мого терміну буде інший менеджер, а ці ресурси – вони не мої. Вони – нашого народу. Я – гарант того, що ці ресурси матимуть наші діти”, – зазначив він.
При цьому Зеленський додав, що вітає інвестиції партнерів в розробку природних ресурсів України.
У європейських дипломатів було ще одне заперечення. Вони скаржилися, що пропозиція тхне відкритим неоколоніалізмом, епохою, коли західні країни експлуатували менші або слабші країни заради товарів.