Українська мельпомена. Земля, або Вічна притча на тлі житейського абсурду

Українська мельпомена. Земля, або Вічна притча на тлі житейського абсурдуКоломийський академічний обласний український драматичний театр ім. Івана Озаркевича урочисто закрив 163-й театральний сезон переосмисленням діючої постановки за повістю Ольги Кобилянської „Земля”.
Сьогодні, коли можновладці намагаються узаконити „дерибан” найціннішого багатства українських людей, Коломийський театр відновив знакову для колективу виставу, створену близько 15 років тому за повістю Ольги Кобилянської „Земля”.

Прем’єра відбулась у день великого християнського свята – Трійці-П’ятдесятниці.
Фактично це була зовсім інша постановка заслуженого артиста України і незмінного очільника театру Дмитра Чиборака.
На його думку, повернення до існуючої вистави символічне, адже глибина твору Ольги Кобилянської дає можливість знову й знову повертатися до витоків.
Як розповів на прес-конференції після спектаклю Дмитро Чиборак, робота над твором триватиме й надалі, адже одна з відмінностей її від колишньої – це зовсім молодий акторський колектив, окрім провідної актриси театру Галини Угорської. Саме вона вперше вийшла на сцену Коломийського театру в першій постановці „Землі” у ролі Меланки, а тепер виконувала головну роль Марії. Слід відзначити, що молоді актори гідно впорались із завданням режисера Дмитра Чиборака.

Мені й раніше доводилось бачити гарну гру коломийських акторів Петра Чичука, Мальви Галунки, Віталія Сичевського, Богдана Базилевича та інших. В „Землі” вони були переконливими й органічними. Безперечно, хлопці й дівчата мають неабиякий потенціал для вдосконалення, головне – наділені талантом і мають велике бажання працювати.

Аскетизм сценічної мови, декорацій, музичного оформлення стали передумовою того, що вистава набула яскравих ознак притчі. Про вселенський гріх, про Каїна і Авеля, про відповідальність батьків за дітей, про інші вічні моральні цінності.
Вистава озарківчан є підтвердженням того, що геній Ольги Кобилянської дає можливість щоразу по-новому поглянути на висвітлені нею проблеми, які базуються на реальних фактах, а переростають у вічні питання: хто ми, для чого на цьому світі, що від нас залежить, чи маємо майбутнє?

А насамкінець зазначу, що ця робота колективу Коломийського театру заслуговує на високу оцінку і варта того, аби її побачили і чернівчани, і театрали інших країн.

Наразі черговий театральний сезон завершено. А Дмитро Чиборак вже живе майбуттям. Адже у коломийського театрального колективу – грандіозні плани: гастролі зарубіжжям, третій Всеукраїнський фестиваль „Коломийські представлення”, знакові прем’єри.
Тетяна КРАТКО

На світлині: фрагмент із вистави-притчі „Земля” у виконанні колективу Коломийського театру.

peredplata