Цей день 1 травня

121-й день року за Григоріанським календарем – до закінчення року залишилось 244 дні. Іменинники – Аксен, Антон, Віктор, Зинон (Зенон), Іван, Ізот, Кузьма, Фелікс, Юхим. Свято весни і праці, в Казахстані – День єдності, у Франції – День конвалії.

Головні події

Всі події

305 – Римський імператор Діоклетіан, що почав службу звичайним солдатом і правив імперією двадцять років, добровільно відмовився від влади. Решту свого життя він провів у своєму палаці на узбережжі Далмації, який згодом став зародком міста Спліт.
381 – Cхідноримський імператор Феодосій I Великий скликав Константинопольський соборпроти вчення колишнього аріанського єпископа константинопольського Македонія, який відкидав божественну суть Святого духа. Собор засудив і відкинув єресь Македонія, утвердив догмат про рівність та єдиносущність Бога Духа Святого з Богом Отцем і Богом Сином, а також проголосив Константинополь другим Римом.
408 – Феодосій II став імператором Візантійської імперії.

СЕРЕДНІ ВІКИ

881 – У Константинополі освячено Нову Церкву, зведену біля Великого палацу імператорів. Це друга монументальна цековна споруда міста після Св. Софії. Неа Еклезіаста проіснувала до 1490 року, коли використовувалась як склад пороху і була знищена вибухом.
1187 – Армія султана Єгипту і Сирії Салаха ад-Діна у битві біля джерел Крессон поблизу Назарета розбила війська хрестоносців, що стало прологом їх фатальної поразки у битві біля Ріг Хаттіна через два місяці.
1497 – Мученицькою смертю від татар загинув митрополит Київський, Галицький і всієї Русі Макарій. Нетлінні мощі святого знаходяться у Володимирському соборі.

НОВА ІСТОРІЯ

1707 – Набув чинності «Акт про Унію», що об’єднав Англію, Уельс та Шотландію одну державу – Велику Британію. Цього дня парламенти Англії та Шотландії об’єднались у єдиний парламент Великої Британії, через що в англійській історіографії іноді «Акт про Унію» згадується як «Союз парламентів». Об’єднання здійснювалось на засадах рівноправості – Шотландія зберігала свою юридичну систему, незалежну пресвітеранську церкву і отримала вільний доступ на ринки імперії.
1836 – В Александринському театрі Санкт-Петербурга за присутності імператора Миколи I пройшла прем’єра п’єси Миколи Гоголя «Ревізор». Незважаючи на схвальний відгук імператора, комедія Гоголя спочатку була заборонена і отримала найвищу дозвіл до постановки на російській сцені лише після апеляції. Сам Гоголь був розчарований петербурзькою постановкою комедії і відмовився брати участь у підготовці московської прем’єри.
1840 – У Великобританії надруковано дві перші в світі поштові марки: чорна однопенсова і синя двопенсова з профілем королеви Вікторії. Автором ідеї використання марок для оплати поштових послуг був англійський винахідник Роуленд Хілл. 6 травня марки почали офіційно використовувати поштові служби Великої Британії.
1851 – У Лондоні, в Кришталевому палаці в Гайд-парку королева Вікторія відкрила першу Всесвітню виставку, присвячену досягненням техніки і культури. Вона тривала до 11 жовтня і її відвідало шість мільйонів чоловік (третина населення Великої Британії). У нас час перша Всесвітня виставка є символом вікторіанської епохи, а ілюстрований каталог виставки є основним джерелом дизайну цієї епохи. Спеціально створений для виставки Кришталевий палац площею 80 тисяч квадратних метрів у 1936 році був повністю знищений пожежею.
1865 – Бразильська імперія, Аргентина і Уругвай підписали Договір Троїстого союзу для продовження війни з Парагваєм.
1876 – У Відні з успіхом пройшла прем’єра опери Вольфганга Амадея Моцарта «Весілля Фігаро».
1876 – Британський парламент прийняв законодавчий акт, яким наділив королеву Великобританії і Ірландії Вікторію титулом імператриці Індії. Його носило п’ять монархів дому Саксен-Кобург-Гота і Віндзорів, доки у 1947 році він не був скасований після проголошення незалежності домініонів Індія і Пакистан.
1886 – В Чикаго пройшла масова демонстрація робітників, котра була атакована поліцією. 4 травня на мітингу протесту від вибуху бомби загинуло 7 поліцейських і 60 цивільних. Організатори мітингу були заарештовані і засуджені. У липні 1889 року на Паризькому конгресі 2-го Інтернационалу 1 травня в пам’ять про ці події проголошено міжнародним революційним святом трудящих.
1898 – В ході Іспано-американської війни в бухті Маніли відбулась битва між ескадрами американського комодора Джорджа Дьюї та іспанського контр-адмірала Патрісіо Монтехо, в ході якої іспанська ескадра на Філіппінах була повністю знищена. Блискуча перемога всього лише через тиждень після оголошення війни надихнула американське суспільство, надала впевненість у швидкому успіху всієї військової кампанії. Американський флот вперше розгромив у ескадреній битві флот однієї з європейських держав і увійшов до числа провідних військових флотів світу. Ця битва зробила Дж. Дьюї, нагородженого званням адмірала флоту, національним героєм США. Під час його урочистої зустрічі в Нью-Йорку після закінчення війни на феєрверки було витрачено більше пороху, ніж американці витратили під час битви в Манільській бухті.
1899 – У продажу вперше надійшов аспірин. Спочатку він продавався у вигляді порошка, а з 1904 року – у формі таблеток.
1919 – Проголошена 13 квітня 1919 року Баварська Радянська Республіка припинила своє існування – німецькі урядові війська увйшли в Мюнхен і заарештували керівництво республіки. Згодом до різних термінів ув’язнення були засуджені понад 2000 учасників пролетарського повстання в Баварії.
1924 – З конвеєра Харківського паровозобудівного заводу вийшла перша партія першого радянського трактора на гусеничному ходу «Комунар» серії «Фордзон-Путіловець». Прототипом машини стала німецька модель ВД-50 «Ханомаг».
1931 – У Нью-Йорку пройшла офіційна церемонія відкриття найвищої у світі будівлі – 102-поверхового “Емпайр Стейт Білдінг“, збудованої за проектом архітектора Вільяма Лема всього за один рік. Зведена на розі 34-ї вулиці і 5-ї авеню будівля ватістю 40 мільйонів доларів залишалась найвищою у світі до 1972 року, коли в Манхеттені було збудовано башти Міжнародного торгового центру.
1937 – Президент Франклін Рузвельт підписав акт про нейтралітет, що не дозволяв США втручатись у військові події в Європі.

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

1944 – Відбувся перший політ реактивного літака “Мессершмітт Me 262”.
1945 – В Берліні над Рейхстагом піднято радянський прапор.
1951 – У Мюнхені передачею чехо-словацької служби почало роботу «Радіо «Свобода»», яке тоді носило назву «Радіо «Звільнення»». Через 5 години його почали «глушити» і не переставали протягом наступних 40 років.
1954 – В Сеулі преподобний Мун заснував Церкву Об’єднання (Асоціація Святого Духа за об’єднання всесвітнього християнства). Сьогодні церква має послідовників більш, ніж у 150 країнах світу.
1960 – Під Свердловськом (нині – Єкатеринбург, Росія) ракетою збито американський розвідувальний літак “У-2”, пілотований Френсісом Пауерсом. Метою польоту було фотографування військових і промислових об’єктів Радянського Союзу і запис сигналів радянських радіолокаційних станцій. 19 серпня 1960 року Пауерс був засуджений Військовою колегією Верховного суду СРСР до 10 років позбавлення волі, з відбуванням перших трьох років у в’язниці, але через два роки був обміняний на на радянського розвідника Рудольфа Абеля.
1967 – Анастасіо Самоса Дебайль став президентом Нікарагуа.
1970 – Елтон Джон та поет Берні Тапен почали свою спільну працю над альбомом “Elton John”, до которого увійшов перший хіт Елтона Джона “Your Song“.
1978 – Японець Наомі Уемура першим у світі в одиночку досягнув Північного полюсу після 56-денного переходу на собачій упряжці. На зворотному шляху він перетнув Гренландію з півночі на південь і завершив експедицію 22 серпня.

НАШ ЧАС

1993 – У Москві на Жовтневій площі і площі Гагаріна при спробі блокування опозиційної демонстрації одна людина загинула і 579 чоловік отримали поранення (з них 251 – співробітники міліції).
1997 – На парламентських виборах у Великобританії вперше за останні 18 років перемогу здобула Лейбористська партія.
1997 – Румунія принесла офіційні вибачення за примусову депортацію до трудових таборів тисяч етнічних німців і “продаж” еміграційних документів, що мали місце в роки комуністичного правління.
1998 – Колишній руандійський прем’єр Жан Камбанда визнаний судом винним у геноциді проти народності тутсі, що мав місце в 1994 році і привів до загибелі більше півмільйона людей.
1999 – Під час обстрілу моста в поблизу Приштини (Косово) ракета НАТО попала в в цивільний автобус і вбила 34 особи (з них 15 – діти).
2004 – Угорщина, Кіпр, Латвія, Литва, Мальта, Польща, Словаччина, Словенія, Чехія та Естонія увійшли до складу Європейського союзу.
2009 – У Швеції легалізовано одностатеві шлюби.
2011 – Папа Іван Павло IIзарахований до лику блаженних своїм наступником папою Бенедиктом XVI.

Народились

1218 – 15 липня 1291, Рудольф I (Рудольф Габсбург), німецький король (з 1273 р.), перший з династії Габсбургів; завойовник Австрії і Штірії.
1769 – 14 вересня 1852Артур Веллслі, перший герцог Веллінгтон (“Залізний герцог”), британський державний і військовий діяч, командувач англо-нідерландськими військами у битві при Ватерлоо, прем’єр-міністр Британії (1828-30 рр.). 250 років з дня народження.
1826 – 4 травня 1900, Юліян Куїловський-Сас, український церковний діяч, греко-католицький митрополит.
1895 – 4 лютого 1940, Микола Іванович Єжов, російський державний діяч, генеральний комісар безпеки (1937), нарком внутрішніх справ СРСРР (1936-38 рр.), один із головних реалізаторів “сталінського терору”; розстріляний як іноземний шпигун.
1909 – 11 листопада 1990, Янніс Ріцос, грецький поет (“Пісня моїй сестрі”, “Греція”, “Становлення”). 110 років з дня народження.
1917 – 3 грудня 2012, Федір Савелійович Хитрук, російський режисер-мультиплікатор, лауреат Каннського кінофестивалю (“Острів” [1973], “Дарую тобі зірку” [1979]; “Історія одного злочину”, “Канікули Боніфация”, “Фільм, фільм, фільм…”, “Вінні-Пух”, “Олімпіоніки), художній керівник тележурналу “Єралаш”.
1920 – 10 липня 1999Нонна Кронидівна Копержинська, українська актриса театру і кіно; народна артистка України (1967).
1923 – 10 грудня 1999, Джозеф Геллер, американський письменник (“Пастка-22”, “Бог знає”, “Щось трапилось”, “Секс і самітня дівчина”).
1924 – 29 листопада 2001, Віктор Петрович Астаф’єв, російський письменник (“Зорепад”, “Останній поклон”, “Пир після перемоги”, “Життя прожити”, “Прокляті і вбиті”). 95 років з дня народження.
1924 – 26 січня 1990, Давид Іванович Абашидзе, грузинський режисер («Піросмані», «Мелодії Верійського кварталу»). 95 років з дня народження.
1946 – Джон Ву, китайський режисер («Важка мішень», «Зламана стріла»). Сьогодні 73-а річниця.
1968 – Д’Арсі (Елізабет Рецкі), англійський рок-музикант, бас-гітаристка (Smashing Pumpkins). Сьогодні 51-а річниця.

Померли

408 – Флавій Аркадій, перший імператор Східної Римської імперії (392-408 рр.); старший син імператора Феодосія I. 1611 років тому, в 31 рік (нар. 377 р.).
1539 – Ізабелла Португальська, імператриця Священної Римської імперії, королева Німеччини, Іспанії, Неаполя і Сицилії. 480 років років тому, в 36 років (нар. 23 жовтня 1503р.).
1809 – Франсуа-Лоран д’Арланд, французький авіатор, що першим здійснив пілотований політ повітряною кулею (разом з Пілатром де Розьє). 210 років років тому, в 67 років (нар. 26 вересня 1742 р.).
1873 – Давид Лівінгстон, англійський дослідник Африки (відкрив для європейців водоспад Вікторія). 146 років тому, в 60 років (нар. 19 березня 1813 р.).
1904 – Антонін Леопольд Дворжак, чеський альтист, піаніст, диригент, композитор (З Нового Світу, Батьківщина моя, Русалка, Циганські мелодії). 115 років років тому, в 63 роки(нар. 8 вересня 1841 р.).
1945 – (Пауль) Йозеф Геббельс, міністр пропаганди Німеччини (1933-45 рр.), гауляйтер Берліна (1944-45 рр.). 74 роки тому, в 48 років(нар. 29 жовтня 1897 р.).
1978 – Арам Ілліч Хачатурян, вірменський композитор (“Танець з шаблями”, “Спартак”, “Гаяне”). 41 рік тому, в 75 років (нар. 6 червня 1903 р.).
1994 – Айртон Сенна (да Сілва), бразильський автогонщик, триразовий чемпіон в перегонах “Формула-1”. 25 років років тому, в 34 роки (нар. 21 березня 1960 р.).
2000 – Стів Рівз, американський спортсмен-культурист («Містер Америка», «Містер Світ», «Містер Всесвіт»), актор («Геркулес», «Останні дні Помпеї», «Дуель Титанів»). 19 років тому, в 74 роки (нар. 21 січня 1926 р.).