Кір

КірЦя специфічна інфекція поширюється сьогодні Європою стрімкими темпами. Упродовж останніх тижнів зафіксоване зростання захворюваності на цю недугу і в західних областях України.

Кір — це гостре вірусне захворювання з групи дихальних інфекцій, що супроводжується інтоксикацією, гарячкою, запаленням верхніх дихальних шляхів, кон’юктивітом, специ-фічною енантемою і макуло-папульозним висипанням.

Єдиним джерелом інфек-ції є хвора людина — з останніх днів інкубаційного періоду (тобто, коли проявів хвороби ще «не видно») і до 5-го (іноді 9-10-го) дня після з’явлення висипання. Найбільша заразливість припадає на період перед його появою.
Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом. Найбільшу небезпеку вона становить для осіб з послабленим імунітетом. Помічено, що наразі хвороба вражає в основному дітей старшого віку і дорослих, дитяча захворюваність на кір внаслідок застосування високоефективної вакцини істотно знизилась.

Симптоми захворювання схожі на застуду, і починається воно гостро: температура тіла підвищується до 38-39°С, з’являється нежить, кашель, чхання, головний біль, набряки обличчя, можуть розвинутись кон’юктивіт та світлобоязнь.

Приблизно на 3-4-й день стан хворого погіршується, температура тіла підвищується до 40°С, посилюються катаральні явища, симптоми інтоксикації; за вухами з’являється висипання, яке протягом доби поширюється на обличчя, шию і верхню частину грудей, наступного дня — на тулуб і верхні кінцівки, а ще через день — на нижні кінцівки. Після цього жар спадає і висипання стає коричневим, у місцях його концентрації спостерігається лущення шкіри.
Хоча симптоматика кору є специфічною, існує багато інших захворювань, що супроводжуються схожими клінічними проявами, тому за найменшої підозри треба негайно звернутись до лікаря, щоб точно визначити діагноз.

У дорослих перебіг кору зазвичай буває важким, з геморагічними висипаннями і крововиливами в шкіру та слизові оболонки, вираженою інтоксикацією. Спостерігаються зміни з боку серцево-судинної системи, легенів (розвивається пневмонія), з’являється біль у животі та діарея.

Нерідко розвиваються ускладнення, такі як піодермія, пневмонія, плеврит, ларингіт, бронхіт, кератокон’юктивіт, отит, цистит, пієлонефрит, ентерит, стоматит, менінгоенцефаліт та навіть психоз.

Позитивним є те, що після перенесеного захворювання зберігається стійкий імунітет.

ЛІКУВАННЯ ТА ПРОФІЛАКТИКА.
Хворого на кір з моменту з’явлення висипання на 4-10 днів ізолюють. В осередку щоденно проводять профілактичний огляд і термометрію.
Основним методом про-філактики захворювання на кір залишається вакцинація. Діти до року мають трансплацентарний імунітет від матерів, які перенесли кір у минулому або були вакциновані.
Специфічну профілактику кору здійснюють за допомогою нормального людського імуно-глобуліну і живої вакцини з штаму Л-16.
Зважаючи на високий ступінь небезпеки цього захворювання, за з’явлення перших же ознак необхідно негайно, не зволікаючи, ізолювати хворого і звернутись за медичною допомогою. У жодному разі не можна займатись самолікуванням!

Ольга КОБЕВКО,
лікар-інфекціоніст
Чернівецької обласної клінічної лікарні

peredplata