Захистити відкриті ділянки шкіри, не перетискати ноги багатьма парами шкарпеток, не вживати алкоголь, мати при собі заряджений телефон та, за можливості, забігати погрітися у магазин чи кав’ярню. Таких основних правил безпеки на вулиці належить дотримуватися буковинцям у найближчі дні. За прогнозами синоптиків, на Чернівецьку область чекають шквальний вітер, снігові замети та зниження температури аж до 20-25° морозу.
Хоча раніше стовпчики термометрів не опускалися до таких екстремальних температур, однак 18 буковинців від початку року вже обморозили кінцівки, двоє осіб померли через переохолодження.
– У нашому відділенні із обмороженням кінцівок різного ступеня тяжкості зараз перебувають четверо пацієнтів. Трьох із них уже прооперували, на жаль, довелося ампутувати пальці на руках або ногах. Четвертого готуємо до операції, він обморозив обидві стопи, – розповів завідувач відділення термічної травми та пластичної хірургії Чернівецької обласної лікарні швидкої медичної допомоги Ігор Семенюк.
За його словами, від холоду найчастіше страждають безхатьки та особи, які вживають алкоголь. Однак у його практиці чимало випадків, коли обморожували кінцівки й люди, яким доводилося працювати на морозі або ж вони просто невідповідно вдяглися і вийшли надвір у негоду.
– У зоні ризику – люди, що мають хронічні хвороби, особливо такі, що вражають судини та погіршують кровообіг – цукровий діабет, ендартеріїт, інші. Їм у мороз краще відсидітися вдома. Обережними мусять бути і ті, хто працює на відкритому повітрі або ж із металом, – пояснює медик.
Нагадуємо, у Чернівецькій області працюють пункти обігріву, у яких можна перечекати негоду. Адреси ТУТ
У Міністерстві охорони здоров’я України розробили рекомендації щодо того, як поводити себе у холодну погоду.
- Одягайтеся тепло та багатошарово: одягніть на себе кілька тонких кофт замість однієї теплої. Так ви не спітнієте. При мінусовій температурі повітря це дуже небезпечно. Якщо стане жарко, завжди можна зняти одну з кофт. «Правильний» зимовий одяг складається із трьох шарів: білизна (спідня білизна, колготки, термобілизна), середній шар (светр, кофта тощо), верхній одяг (куртка, штани, шарф, шапка, рукавички). Обирайте взуття з товстою підошвою.
- Захищайте відкриті ділянки шкіри: вдягайте рукавички, а ніс та вуха захищайте шапкою, шарфом, піднятим коміром.
- Уникайте тісного одягу та взуття, щоб зберегти тепло і уникнути обмороження.
- Поїжте перед виходом на вулицю, бажано щось висококалорійне.
- Пийте достатньо рідини. Якщо ви плануєте довгу прогулянку – візьміть з собою термос з чаєм.
- Заходьте кожну годину у тепле приміщення, якщо ви проводите цілий день на вулиці.
- Зробіть прості вправи для рук або ніг аби посилити кровообіг у замерзаючих судинах. Так само рухайте пальцями ніг.
- Не перевтомлюйтесь. Втомлена людина швидше піддається переохолодженню.
- Відмовтесь від алкоголю та куріння. Спиртні напої розширюють судини на поверхні тіла, що призводить до швидких втрат тепла. А це заважає судинам оберігати від тепловтрат внутрішні органи. Нікотин також не найкращий помічник у боротьбі з холодом через свій згубний вплив на стінки судин.
- Не торкайтесь металу та відмовтесь від металевих прикрас. Ви ризикуєте обморозити шкіру у місці контакту.
- Якщо ви плануєте довгу поїздку або прогулянку, слідкуйте, щоб ваш телефон був заряджений, а автівка заправлена.
Ознаки переохолодження: тремтіння, «воскові» плями, оніміння, виснаження, втрата пам’яті, нечітка вимова, млявість, сонливість. У дітей ознаки переохолодження можна помітити, якщо шкіра яскраво-червона та холодна, а вони самі дуже мляві.
Перша допомога при переохолодженні проста – зайти у тепле приміщення, зігрітися, випити теплий напій та поїсти. Якщо ж температура тіла нижча за 34 градуси, то потрібна госпіталізація.
Обмороження
Обмороження – ушкодження ділянок тіла внаслідок впливу низької температури. Найвразливішими є відкриті ділянки шкіри: ніс, вуха, щоки, підборіддя, пальці рук або ніг.
Ознаки:
- білий або сіро-жовтий колір ділянок шкіри;
- тверда на дотик, воскова шкіра;
- оніміння.
Якщо ви помітили такі симптоми – негайно зверніться до лікаря. Обмороження може завдати серйозної шкоди організму, а важкі випадки можуть призвести навіть до ампутації.
НЕ МОЖНА чіпати обморожені ділянки тіла, розтирати шкіру снігом, опускати уражені кінцівки у гарячу воду та прикладати їх до батареї. Це може призвести до більшого ураження.
При відмороженні слід дотримуватися принципу «внутрішнього зігрівання» уражених тканин – зігрітися, накладати термоізолюючі пов’язки, вживати теплі напої.
Інформує Чернівецька ОДА.