Комп\’ютерна модель людського мозку з\’явиться у 2023

Комп'ютерна модель людського мозку з'явиться у 2023Ніхто не знає, скільки нейронів в мозку живої істоти повинно бути для того, щоб вона вважалася розумною. Для цього треба хоча б визначитися з терміном \”розумність\”. Близько ста мільярдів нервових клітин в людському мозку і трохи менше в мозку менш розвинених ссавців ще ні про що не говорять. Яка-небудь бджола, у якої нейронів в десятки тисяч разів менше, проявляє цілком достатньо кмітливості для досягнення своїх цілей.

Тим не менш у швейцарській Лозанні, що поблизу Женевського озера, в Ecole Polytechnique Federale de Lausanne, збираються запустити проект Human Brain Project, в рамках якого до 2023-му році з допомогою ще 13 європейських центрів буде створений найбільший людський мозок – правда, комп\’ютерний. І буде в ньому працювати стільки ж нейронів, точніше, їх електронних моделей, скільки їх в нас є, – 100 мільярдів.

Мета, на перший погляд, настільки амбітна, що здається безглуздим. Наш мозок споживає стільки енергії, що її ледь вистачить для 30-ватної лампочки, а вміє незмірно більше, ніж найдосконаліші з нейронних мереж, створених людиною. Однак у глави проекту, професора Генрі Маркрама (Henry Markram), мети цілком прагматичні. Все, що йому потрібно, – це універсальний інструмент для вивчення хвороб людського мозку і механізмів його роботи.

За його словами, від цих хвороб страждає чверть населення планети, а більшість фармакологічних компаній відмовляється проводити дослідження людського мозку з-за їх складності і дорожнечі. 200 тисяч учених по всьому світу вивчають роботу мозку, концентруючись на одній з його мікроскопічних деталей. Вони опублікували з цього приводу вже 5 мільйонів наукових статей кожен рік, і це число зростає щонайменше на сто тисяч. Маркрам вважає, що для об\’єднання всіх цих зусиль потрібна модель мозку, нехай поки навіть недосконала, яка неминуче уніфікує хід досліджень і дозволить проводити багато експерименти в рамках єдиної концепції – удосконалюючи комп\’ютерну модель мозку, виправляючи її, і направляючи більшість експериментів в зрозумілому і потрібному напрямку.

Професор Маркрам вже давно займається проблемою створення моделі мозку. У 2008 році, коли розробники штучного інтелекту оперували мережами із сотень, якщо не десятків нейронів, його команда розробила чіп з назвою \”Brain Blue\”, що нараховує 10 тисяч моделей мозкових клітин. Зараз \”Brain Blue\” оперує з 360 тисячами нейронів. До ста мільярдів ця цифра серйозно не дотягує, але Маркрам впевнений, що через десятиліття з невеликим вона вже стане реальністю.

Ціна питання – мільярд євро на 10 років. За цей грант від Європейського союзу, який буде присуджений влітку наступного року, зараз змагаються шість наукових консорціумів Європи, і команда Маркрама в цій гонці вважається фаворитом.

peredplata