Уряд придумав, як урізати субсидії. А усі решта й далі платитимуть за завищеними нормами

Норми користування житлово-комунальними послугами переглянули лише для тих, хто претендує на субсидiї та пiльги Уряд видав \”цiкаву\” постанову №409, яка набуде чинностi 1 жовтня. У документi переглянуто соцiальнi норми користування житлово-комунальними послугами.

\”За тими нормами, якi колись були затвердженi урядом, кожна людина мала б щомiсяця споживати 9,8 кубометра газу. Це так зване споживання газу на конфорцi. I кожен, хто не мав лiчильника, щомiсяця сплачував за цi 9,8 кубометра, хоча фактично споживав, як ми вже дослiдили, щонайбiльше 6 кубiв газу.

Питання: де решта 3,8 кубометра газу? Я вiдповiм — у трубi, якi були проданi за цiною на газ, встановленою для промисловостi, тобто найвищою — 500 доларiв за тисячу кубометрiв. Ми цю \”дiрку\” знайшли i лiквiдували. Зменшено норми споживання й iнших послуг ЖКГ — холодної та гарячої води, опалення\”, — заявив вiце-прем\’єр Володимир Гройсман.

Невже нарештi уряд визнав, що роками споживачi суттєво переплачували за послуги ЖКГ? Але коли вчитуєшся у постанову №409, то розумiєш, що новi норми користування житлово-комунальними послугами встановили лише для тих, хто має субсидiї. Бюджет завдяки цьому, звiсно, значно зекономить. Але бiльшiсть українцiв, зокрема тi, котрi не мають газових лiчильникiв, як оплачували зайвi кубометри, так i далi за них платитимуть.То що насправдi передбачає постанова №409?

— Це правда, що в постановi №409 зменшено норми користування послугами ЖКГ не для всього населення України, а лише для тих, хтоматиме житловi субсидiї чи iншi пiльги в оплатi житлово-комунальних послуг, — розповiв Олександр Сергiєнко, директор Iнституту мiста.

— Тобто споживачi, яким субсидiю не призначать i якi не мають газового лiчильника, й далi сплачуватимуть за 9,8 кубометра газу на особу на мiсяць?

— Абсолютно правильно. Їх ця постанова нiяк не зачiпає. До речi, в Українi споживачiв, котрi користуються тiльки газовою плитою i немають лiчильникiв, — 6,6 мiльйона осiб. I не всi вони, звiсно, матимуть субсидiї. Пiдрахуйте обсяги газу, якими й далi спекулюватимуть. Де справедливiсть?! Адже уряд сам визнав, що реально люди споживають набагато менше того ж газу. Чому й далi споживачi повиннi за нього переплачувати?!

— А якi ще новацiї чекають пiльговикiв?– Ключове нововведення — соцiальна норма житла для одержувачiв субсидiй. Наразi в Українi – одна норма загальної житлоплощi i дляодержувачiв субсидiй, i для пiльговикiв — 21 кв. м на кожного члена сiм\’ї, зареєстрованого в будинку або квартирi, та додатково 10,5 кв. м на сiм\’ю.

З 1 жовтня цей норматив збережеться тiльки для пiльговикiв, а от для одержувачiв субсидiй встановили новий лiмiт — 13,65 кв. м загальної площi на одну людину i додатково 35,22 кв. м на сiм\’ю (домоволодiння). Тобто, норму для сiм\’ї збiльшено, а от для окремої людини — зменшено.

Якщо споживачевi призначатимуть субсидiю, наприклад, на опалення, то на 13,65 квадратного метра вiн її матиме, а за решту площi буде платити сповна. Напевно, в урядi добре знають, що 80% отримувачiв житлових субсидiй – це одинаки, тобто самотнi, якi проживають у помешканнi самi. Це найперше вдарить по них. Бо розмiр субсидiй буде меншим через те, що зменшується лiмiт загальної площi на одну людину з 21 до 13,65 квадратного метра.

Навiть МВФ каже, що в разi пiдвищення тарифiв треба посилювати соцiальний захист. А постанова, навпаки — робить умови надання субсидiй жорсткiшими. Тобто зменшує нормативи.

— Чи можливо, що через цю постанову зменшиться кiлькiсть тих, хто матиме субсидiї?

— Тут важко щось спрогнозувати. Тарифи ж пiдвищили в рази за цей рiк. А умови надання субсидiй будуть жорсткiшi. Та i їхнiй розмiр, повторюся, зменшиться, бо тепер субсидiї надаватимуть вiдповiдно до нових, нижчих норм.

Леся ЯСИНЧУК, газета \”Експрес\”

peredplata