Буковинську молодь запрошують на навчання до Польщі

Зміни почалися! Шлях до Європи хоч важкий, але незупинний. І для нашої молоді він пролягає насамперед через освіту. Чергова журналістська поїздка до Польщі вкотре це підтвердила: на Конгресі Східних ініціатив, що відбувся нещодавно у Любліні, познайомилася не тільки з поляками, які презентували нові європейські програми, а й з цілою когортою молодих українських інтелектуалів, які здобули освіту за кордоном і, знаючи кілька мов, комфортно почувалися в польському товаристві.

Буковинську молодь запрошують на навчання до Польщі

Серед представників України були науковці (магістри Ягеллонського університету), журналісти (випускники факультетів журналістики з Варшави, Любліна та Кракова), громадські діячі. А ще щиро здивувалася, коли дізналася, що саме наші співвітчизники, випускники Люблінського католицького університету, працюють у Люблінській мерії та генерують цікаві ідеї для розвитку цього польського містечка. І таких прикладів чимало.

Сусідня Польща все більше і більше приваблює українську молодь. Студенти прагнуть одержати диплом європейського зразка, а відтак можуть знайти високооплачувану роботу. Діти автора цієї публікаціі теж свого часу вибрали навчання у Польщі: син – Жешувську академію, де вивчав туристичний та готельний бізнес, донька – факультет англійської та німецької мов Ягеллонського університету у Кракові. Врешті, Польща для сина стала країною, з якою він пов’язує майбутнє життя, донька наразі вважає, що навчання в Польщі – це лише перша сходинка кар’єрного росту в Європі.

Буковинську молодь запрошують на навчання до Польщі

Буковинську молодь запрошують на навчання до Польщі

Тепер – про деякі важливі особливості. Навчання для іноземців платне: від 800 до 2500 євро за рік. Найдорожчі медичні факультети – до 9000 євро за рік. Окремими пунктами витрат є проживання та харчування: плата за комфортний гуртожиток складає до 1500 грн. за місяць, у стільки ж обійдеться харчування. У польських вузах абсолютно не беруть хабарів, там відсутнє й так зване розвеселе студентське життя, яке асоціюється у нас із п’янками. Студенти старанно вчаться, а окрім навчання, намагаються знайти підробіток. Вже з другого курсу багато молодих українців теж переважно працюють офіціантами, продавцями-консультантами у супермаркетах та приватних фірмах… Знаю таких, котрим вдалося організувати власний бізнес.

Дуже важливо правильно обрати вуз і адаптуватися на перших порах. Наша сім’я робила це самостійно, тобто виходило методом проб і помилок, що призводило часто до стресів та невиправданих матеріальних затрат, тому небезпідставно пораджу скористатися порадами фахівців, які добре знають закордонну систему освіти і тамтешні реалії. З цього приводу найкращий варіант – це послуги Польсько-українського центру «Osvita.pl» (www.osvita.pl.) Практично у кожному обласному центрі є регіональні представництва «Osvita.pl» в особі найпопулярніших місцевих видань. Зокрема, у Чернівцях це газета «Час», вулиця Руська, 20, телефон для довідок та консультацій 050 817 64 64.

Центр «Osvita.pl» має офіційні угоди, укладені з провідними державними й приватними вищими навчальними закладами Республіки Польща. Його представники допоможуть абітурієнтові не тільки оформити документи, домовитися про співбесіду з приймальною комісією по скайпу (якщо буде така необхідність), а й знайти у Польщі житло і адаптуватися до нової країни впродовж навчального року. Батьки у будь-який час зможуть одержати інформацію про свою дитину, яка навчається за кордоном.
Якщо є бажання і фінансові можливості, то навіть не сумнівайтеся! Навчання у Польщі – реальний шанс відкрити для себе Європу.

Любов Мартинчук

peredplata