ДФС Буковини: запитання місяця: Чи можна отримати окрему ліцензію на продаж пива, платникам єдиного податку 2 та 3 груп?

Фахівці відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизнх товарів Головного управління ДФС у Чернівецькій області відповідають:

«Змінами, внесеними до Податкового кодексу України, розширено перелік алкогольних напоїв, до яких віднесено і пиво. Зазначені зміни наберуть чинності 1 липня 2015 року.

Алкогольні напої – це продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об\’ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206, 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об\’ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД.

Оскільки пиво буде віднесено до алкогольних напоїв, то право на його реалізацію матимуть тільки ті суб’єкти господарювання, які володіють ліцензією на роздрібну торгівлю алкогольними напоями. При цьому Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та іншими нормативними актами станом на 16.06.2015 року не передбачено отримання окремої ліцензії на виробництво, імпорт, експорт, оптову або роздрібну торгівлю пивом за наявності у суб\’єкта господарювання ліцензії на виробництво, імпорт, експорт, оптову або роздрібну торгівлю алкогольними напоями.

Вказаним Законом також визначено поняття місця торгівлі для алкогольних напоїв – місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування торговельною площею не менше 20 кв. метрів, обладнане реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів».

Крім того, згідно з пунктом 291.5 статті 295 Податкового Кодексу України визначено, що не можуть бути платниками єдиного податку першої – третьої груп суб\’єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи – підприємці), які здійснюють виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (якими є в тому числі алкогольні напої).

Таким чином, виходячи з норм діючого законодавства, для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (в т.ч. пивом), суб‘єкт господарювання повинен перебувати на загальній системі оподаткування та проводити розрахунок зі споживачами з використанням РРО».