Африканська чума свиней знову загрожує Буковині

Днями зареєстровані нові вогнища африканки у Вінницькій, Сумській, Полтавській, Чернігівській областях України. На території України у 2012 – 2016 роках зареєстровано 109 спалахів даного недугу. Лише у 2016 році по Україні виявлено 52 вогнища. У серпні 2016 року зареєстровано 31 вогнище хвороби, у тому числі в Одеській області 12 випадків, у Миколаївській та Волинській по чотири, у Рівеньській і Харківській по три. Найскладнішим є те, що мясопереробні підприємства Хмельницької і Вінницької областей на сьогоднішній день постачають колбасними виробами ринки і магазини Чернівецької області, на їхні забійні та переробні підприємства постійно вивозяться на забій із населених пунктів Буковини свині, коні, велики та мала рогата худоба – транспорт і перевізники створюють загрозу занесення вірусу африканської чуми свиней на територію Чернівецької області.
Для людей вірус африканської чуми свиней не становить небезпеки. Однак саме людина може принести цю хворобу на ферму.
Клінічні ознаки хвороби: лихоманка, задишка, кашель, синюшність шкіри, парез задніх кінцівок, постійний спокій або ж, навпаки збиваються тварини у гурти, запор, понос із кровю, ознаки спраги, свиноматки абортують, крововиливи у внутрішніх органах, некротичні зміни, висока смертність свиней. В разі виникнення чи підозрі на захворювання власники свиней негайно інформувати спеціалістів державної ветеринарної медицини та Держпродспоживслужби. Згідно чинного законодавства України, власники свиней та спеціалісти ветеринарної медицини, які укривають відомості про випадки захворювання на африканську чуму свиней , можуть бути притягнуті до адміністративної і навіть до кримінальної відповідальності, залежно від тяжкості злочину та його наслідків.
Африканська чума свиней може завдати непередбачуваних економічних збитків, оскільки, смертність тварин під час спалаху захворювання становить 90-100 відсотків. Тому, питання по недопущенню занесення збудника африканської чуми свиней, на територію області є вкрай важливим. Ця хвороба у свою чергу може нанести великі матеріальні та фінансові втрати власникам і державі. Саме тому держава вживає необхідні заходи. Враховуючи те, що територія Чернівецької області межує з Хмельницькою і Вінницькою областями, тому свиногосподарства всіх форм власності на Буковині повинні працювати в закритому режимі роботи, щоденно заправляти дезінфікуючими розчинами дезбарєри та дезковрики, забезпечити працюючих спеціальним одягом і спецвзуттям, обмежити переміщення свиней, новозавезене поголів’я піддавати 30-денному карантину, категорично заборонити згодовувати свиням харчові відходи- один бутерброд з зараженого мяса викликає хворобу, організувати на свинокомплексах централізоване харчування, обмежити відвідування території ферм особами, що не працюють на підприємстві та не мають на те крайньої необхідності чи відповідних повноважень, з метою зменшення ризику у радіусі 3-5 км довкола свинокомплексів не утримувати свиней у приватному секторі, забезпечити повну двоконтурну огорожу свиногосподарств, заборонити робітникам утримувати свиней в особистих домогосподарствах, завантаження тварин проводити на лінії демаркації господарства без в\’їзду транспорта на територію ферм, територію ферм тримати в чистоті, проводити регулярну дезінфекцію приміщень та території, мати постійний запас дезінфекційних речовин, не завозити корми з неблагополучних по африканці областей, чітко у свинарських спецгоспах розмежувати систему чорно-білих доріг, на виконання пункту 7.,8. протоколу №4 засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії Кабінету Міністрів України від 14.09. 2015 року свиногосподарства, які не виконують вимог діючого законодавства зобов’язані припинити свою діяльність.
Жителі Буковини з метою біобезпеки повинні не відвідувати ринки живих тварин без потреби, утриматись від купівлі свиней, змінити напрямок ведення підсобного господарства на птахівництво, вівчарство, скотарство. Не купляти свинину і вироби із неї по здешевленим цінам, при підозрілій реалізації, в місцях стихійної торгівлі, без наявності позначки придатності на туші та внутрішніх органах.ё

Георгій Гараздюк, завідувач сектору організації протиепізоотичної роботи
Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області