Творчі зустрічі у Чернівцях (програма)

Фундація ім. митрополита Іларіона (Огієнка)
Видавництво «Ярославів Вал» (Київ)
Чернівецька обласна універсальна наукова бібліотека

Прес-реліз Всеукраїнської презентації

ЗАХОВАНА ПРАВДА ПРО УКРАЇНСЬКЕ СЕЛО і УКРАЇНСЬКУ ДІАСПОРУ :

її відкриває професор, журналіст, письменник, колишній кореспондент і зав. відділом «Радянської Буковини», колишній редактор «Молодого буковинця» Микола Тимошик

Програма творчих зустрічей у Чернівцях і області

19 жовтня, четвер
09.50 – Чернівецький національний університет ім. Ю. Федьковича (зустріч із студентами-журналістами в рамках майстер-класу)
14.00 – Чернівецька обласна універсальна наукова бібліотека ім.. М. Івасюка

20 жовтня, п’ятницю
Сторожинець

21 жовтня , субота
Вижниця.

Почуємо, побачимо, задумаємося:
-приголомшливі архівні документи
-вражаючі тексти
-захопливі сюжети
-цікавий мультимедійний супровід
-багата довідково-пізнавальна структура
-легкий стиль викладу
-готова для запозичення схема написання історії свого села чи містечка

Українська і зарубіжна преса
про книги професора Миколи Тимошика

Перш ніж сісти за робочий стіл літератора, Микола Тимошик «перелопатив» воістину гори архівних справ, уперто докопуючись до істини. За масштабами охоплення матеріалу, лаконічністю і завершеністю сюжетів, цінним фактологічним матеріалом, барвистою мовою цей двотомник можна без перебільшення вважати своєрідною енциклопедією життя українського села.
(Степан Колесник. З передмови до двотомника «Село»)

Доля українського села однакова, що на Півночі, що на Півдні, що на Сході, що на Заході України. Читаю двохтомник Миколи Тимошика \”Село\” і дивуюся – скільки потрібно було автору вкласти натхненної праці, щоб так потужно, всебічно розкрити історію своєї Малої Батьківщини в контексті української історії. Незбагненно, неоціненно… Праця варта уваги всіх, особливо тих, хто розмірковує над долею України, її колиски – українського села, яке з надпотужного націотворчого чинника справжнього непідкупного українства перетворилося сьогодні у \”вмираючого колоса\”, в якому ледь жевріє духовне і культурне життя, або ж взагалі такого вже давно немає. По щирому заздрю автору перед яким розкривалися архіви, який роздобув чимало інформації, перед яким розкривалися (і не розкривалися) вуста старожилів, односельчан!
(Митрополит Львівський і Самбірський УПЦ КП Димитрій Рудюк, газета «Сіверщина»)

Кожен, хто читатиме праці професора Тимошика, напевне, погодяться з думкою, що вони приваблюють читача авторською манерою викладу матеріалу, доступним емоційним стилем, більшість подій і фактів мають сюжетну основу розповіді й подані в хронологічному розвитку. Це викликає інтерес у читача вже з першої сторінки і не полишає його до останньої.
(Д-р Василь Верига. Газета «The New Pathway-Новий Шлях», Торонто, Канада)

У книгах Миколи Тимошика доречно переплавляються й переходять у вищу якість сприйняття збагачені свіжістю, образністю думки та переживання довкола гарячих тем сьогодення і переконливість, аргументованість та доступність їх викладу.
(Газета «Sower-Сівач», Стемфорд, США)

Наукова спрямованість і сумлінність, поєднані з популярністю викладу, роблять книги Миколи Тимошика виданнями західноєвропейського й американського типу, де про найскладніші речі в науці пишеться просто й цікаво.
(Професор Дмитро Степовик. «Пам\’ять століть»)

Із книг цього автора перед читачем постають і дивовижні легенди, і новітні факти, і документальні свідчення, добуті із суворо-мовчазних до пори архівів, і чіткі аргументовані висновки щодо тих чи тих ще й досі спірних проблем.
(Олена Логвиненко. «Літературна Україна»)

Книга М. Тимошика корегує розуміння й бачення українського села, змінює ставлення до нього. І не вірити йому не можна, адже цитування оригінальних документів таки доводить інше, ніж про це написано в низці творів класиків так званої дожовтневої української літератури. Чому вони так негативно описували українське село? Чи не виконували чиєсь завдання, так принизливо описуючи сілких трударів, настоятелів церков, храмів? Навіть Нечуй-Левицький, виходець із духовної сім’ї і, власне, й сам духівник, але написав «Афонського пройдисвіта»? Чому акцент робився лише на їхні негативні грані життя, побуту? Чому селян більше представляли якимись батраками, недолугими до господарювання? На цим так сильно й переокнливо спонукає задуматися сучасний автор «Села».
(Іван Забіяка. «Сіверянський літопис»).

Змістові домінанти двотомника «Село»
Таким українське село в нашій літературі ще не поставало. Знайомлячись чи не з кожним новим сюжетом, читач мимоволі залучається до внутрішнього двобою власних думок між усталеними версіями до хрестоматійності відомих подій і прихованою правдою, яка за ними стояла в тривалому очікуванні бути оприлюдненою. Яка думка візьме гору?
Найважливішою дійовою особою цієї книги є архівний документ. І не будь-який перший-підручний, а такий, що надовго був захований у недоступні донедавна компартійні спецфонди саме через силу оголеної правди, які таїв у собі. На переважній більшості таких документів стоїть позначка «цілковито таємно».
Головним своїм завданням автор вважав не просто віднайти в хронологічній послідовності документальні, нерідко приголомшливі, підтвердження непростих процесів буття села і поступу селян упродовж століть, а й вмонтувати їх у своєрідну канву розповіді. Своєрідність цієї канви в тому, що всі факти тісно переплетені між собою, вибудувані в інтиригуючому сюжетному розвиткові подій, який захоплює від першої сторінки й не полишає читача до розв’язки. Йдеться про реальні події в реальних українських селах. Легкість читання забезпечується неповторністю манери авторського письма: логічною послідовністю, аргументованістю, емоційністю, образністю, публіцистичною наснаженістю.
Цією багато в чому новаторською книгою автор переконливо поламав усталений ще від радянських часів порядок висвітлення історичних подій, в основу якого брався так званий «погляд зверху» – з його глобальними подіями, першозначними за територіальними масштабами дійовими особами та пересіяними крізь ідеологічне сито окремими благенько вдягненими місцевими прикладами. Версія історії українського села Миколи Тимошика є поглядом знизу.
Найцінніше у книзі – дивовижні, досі невідомі загалу, припорошені архівним пилом факти, вміло зодягнені в захопливі мікроісторії, які неодмінно виводять на переосмислення конкретних процесів, що впливали на окремо взяту спільноту, родину, особистість. Цей підхід, до речі, вже давно поширений на Заході, що призвів там до справжнього буму так званої місцевої мемуаристики.
За масштабами охоплення матеріалу, продуманою структурою розділів, лаконічністю і завершеністю сюжетів, цінним фактологічним матеріалом, широкою джерельною базою, умілим поєднанням хронологічного викладу подій і явищ із їх сюжетним розвитком, доступністю викладу, барвистою мовою це видання на сільську тематику не має досі собі рівних.

Змістові домінанти «Запізнілого вороття»
З нагоди 135-річчя від дня народження та 45 –річчя від дня упокоєння Великого Українця Івана Огієнка (митрополита Іларіона) важливий культурологічно-просвітницький захід відбудеться у Полтаві.
Відомий в Україні та за кордоном учений, публіцист, громадський діяч, член національних спілок письменників і журналістів України, доктор філологічних наук, професор Микола Тимошик представить свій 20-томний видавничий проект «Запізніле вороття». В його основі – досі не друковані в Україні, заборонені свого часу радянським режимом, твори видатного діяча українського відродження, Івана Огієнка (митрополита Іларіона). Книги входять друком у двох видавничих серіях – „Рукописна спадщина” та „Зарубіжні першодруки”.
У першій серії вже побачили світ такі твори Огієнка (Іларіона): „Рятування України”, „Тарас Шевченко”, „Розп’ятий Мазепа”, „Богдан Хмельницький”, „Українське монашество”, «Містечко Брусилів та його околиці».
Твори другої серії: „Історія української літературної мови”, „Українська культура”, „Свята Почаївська лавра”, „Слово про Ігорів похід”, „Українська церква за час Руїни”, Українська церква”, „Історія українського друкарства”, «Рідна мова», «Наша літературна мова», «Служити народові – то служити Богові», «Ідеологія Української церкви», «Любімо свою Українську церкву», «Дохритиянські вірування українського народу».
Остання новинка, яка щойно з друку, – «Світильники землі української» містить досі маловідомий в Україні життєпису про «родимця полтавського» Паїсія Величковського.
Кожна із цих книг представляє цілі пласти з історії української культури, які потребують політично не заангажованого переосмислення й достойного пошанування сучасниками. Книги ці, що чекали свого повернення в Україну більш ніж півстоліття, насичені колосальним фактологічним матеріалом, перепущені через небайдуже серце їх творця, спонукають думати і діяти.
Право на першовидання творів Івана Огієнка в Україні з канадських рукописних фондів професор Тимошик отримав від канадської сторони у 2000 році під час презентації у десяти найбільших міст Канади його нової книги „Лишусь навіки з чужиною: Іван Огієнко (митрополит Іларіон і українське відродження”. Книга обсягом більш ніж півтисячі сторінок була написана на основі опрацювання автором колосального архіву митрополита Іларіона у Вінніпезі.
Видання проекту здійснюється під маркою відродженого професором Тимошиком у Києві Огієнкового видавництва „Наша культура і наука”, що діяло до і після Другої світової війни у Польщі, Швейцарії, Франції та Канаді.
Презентація „Запізнілого вороття” відбувається в рамках здійснюваного видавництвом „Наша культура і наука” всеукраїнського туру-презентації забороненої раніше Огієнкової спадщини в регіонах України. Такі презентації вже відбулися зокрема в Києві, Тернополі, Львові, Миколаєві, Черкасах, Умані, Чернівцях, Хмельницькому, Кам’янець-Подільському, Кіровограді, Запоріжжі, Житомирі, Вінниці, Барі, Херсоні, Ніжині, Острозі та на батьківщині Іван Огієнка – містечку Брусилові на Житомирщині.
За кордоном – у Вінніпезі (Канада), Варшаві (Польща), Римі (Італія), Стемфорді (США), Лондоні (Великобританія).
Особливе емоційне і пізнавальне враження від такої зустрічі залишається ще й тому, що розповідь професора Миколи Тимошика супроводжувалася показом рідкісних документів та інших матеріалів за допомогою мультимедійної системи.
Книжки «Запізнілого вороття» можна буде придбати після презентації за відпускними цінами видавця.
Також у рамках заходу буде презентовано щойно віддрукований двотомник професора Миколи Тимошика про життя й діяльність Івана Огієнка (митрополита Іларіона) – «Його бій за державність» та «Запізніле вороття» –

Для довідок:
автор 097 96 888 77
Електр. адреса: nkin@ukr.net

Організатор від Буковини:
Баннікова Олена Василівна (Обласна наукова бібліотека) – 0950662884

peredplata