Найбільш фінансово спроможними громадами нашої області визнано Вижницьку, Глибоцьку та Сокирянську

Найбільш фінансово спроможними громадами нашої області визнано Вижницьку, Глибоцьку та Сокирянську

Експерти Групи фінансового моніторингу Центрального офісу реформ при Мінрегіоні провели аналіз фінансової спроможності 366 ОТГ, які в минулому році мали прямі міжбюджетні відносини з Держбюджетом. Експерти проводили аналіз за 4 показниками: власні доходи на 1-го мешканця; рівень дотаційності бюджетів; питома вага видатків на утримання апарату управління у власних ресурсах ОТГ і капітальні видатки на 1-го мешканця. Серед найбільш фінансово спроможних громад Чернівецької області лідирують Вижницька (181 місце), Глибоцька (191 місце) і Сокирянська (217). Так у Вижницькій ОТГ найвищі, серед ОТГ нашої області, капітальні видатки на 1 мешканця громади. В минулому році вони становили – майже 1300 грн. В Глибоцькій ОТГ найкраща ситуація з власними доходами на 1 мешканця. Їх розмір становив майже 2800 грн. У Сокирянській ОТГ найнижчий рівень дотаційності, минулого року він склав 5%. Також у цій громаді найнижчий, серед ОТГ Чернівецької області, рівень видатків на утримання апарату управління – менше 20%. Найгірші показники фінансової спроможності продемонстрували Рукшинська (361 місце), Красноїльська (362) та Чудейська ОТГ (365).

Ми попросили прокоментувати цей рейтинг консультанта з бюджетних питань АМУ (ПУЛЬС) Євгена Прокопця та експерта з децентралізації Ігора Баб’юка.

Євген Прокопець: «Цей рейтинг враховує лише чотири показники. Насправді коли ми говоримо про фінансову спроможність, то потрібно брати до уваги значно більшу кількість чинників, серед яких структуру власних доходів. До прикладу якщо громада заробляє левову частку через акциз, то після змін порядку його зарахування до місцевих бюджетів, суми надходжень в бюджет може суттєво змінитись. Більш стабільним джерелом є ПДФО та плата за землю. Також нещодавнє рішення уряду про передачу с/г земель за межами населених пукнтів у власність ОТГ може суттєво вплинути на бюджетні надходження і на позицію громад у рейтингу. Якщо ж подивитись на результати спроможності громад за минулий рік, то ми бачимо, що лідирують ОТГ утворені на базі районних центрів (Вижниця, Глибока, Сокиряни та Сторожинець). Низькі місця у рейтингу Красноїльської та Чудейської ОТГ можна пояснити тим фактом, що у цих громадах були низькі капітальні видатки (основним джерелом яких є інфраструктурна субвенція). Це зумовлено двома причинами: Красноїльськ селище, яке приєднало невеличке село, а інфраструктурна субвенція розрховується на кількість сільських мешканців, тому ця субвенція у них була чи ненайменша в області. А Чудейська ОТГ не змогла використати більш ніж 2 млн. інфраструктурної субвенції через Облавтодор, який не виконав роботи передбачені договором».

Ігор Баб’юк:
«Фінансова спроможність це один з чинників успішності реформи. Для мене важливим є не тільки загальні результати в рейтингу, але й місця громад по окремих позиціях. Так ми бачимо, більш фінансово незалежними є громади районних центрів, базоваа дотація у цих громадах не перевищує 20% від доходів бюджетів. Разом з тим, у невеликих громадах, таких як Усть-Путильська, Клішковецька чи Рукшинська частка видатків на утримання апарату управління у власних ресурсах досягає 50%. Загалом рейтинг показав досить невтішні результати: 9 з 16 наших ОТГ зайняли позиції у 3-й сотні. Думаю, що у цьому році ОТГ Чернівецької області займатимуть вищі позиції у рейтингу, хочеться щоб хоча б декілька з них потрапили у першу сотню. Підстав для такого стриманого оптимізму маємо, в області є перша ОТГ з реверсною дотацією -Кіцманська».

Прес-служба Офісу реформ Чернівецького РВ АМУ (ПУЛЬС)

peredplata