Покращення життя вже сьогодні. Орден за… хліб?

Покращення життя вже сьогодні. Орден за… хліб?Губернатор Чернівецької області Михайло Папієв отримав державну нагороду – орден «За заслуги ІІ ступеня» — «За значний особистий внесок у соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток Української держави… та з нагоди 15-ї річниці Конституції України». І так вже багато «вніс у розвиток» очільник крайової влади, що одразу після Дня Конституції у Чернівцях подорожчав хліб. Найпопулярніший та найуживаніший буковинцями, найнеобхідніший продукт виробництва ПАТ «Чернівецький хлібокомбінат». Причому останнє подорожчання відбувалося всього лишень 4 місяці тому.

— 29 червня, купуючи «Орільський» у хлібному павільйоні на території ринку «Центральний», була до сліз неприємно вражена – буханець вже коштував 3 грн. 60 коп. – розповідає чернівчанка Оксана Олександрович. — Продавець нічого не пояснила – мовляв, претензії слід адресувати аж ніяк не до неї… На запитання «А до кого?» почула відповідь дуже вичерпну: «До влади». Люди ж того дня у магазинах виливали свій гнів один на одного, на продавців та ледь не билися, — про це я довідалася від знайомих…

Отже, найпопулярніші сорти хліба подорожчали на 7%. Відпускна ціна на хліб зросла з 3 гривень до 3 гривень 21 коп. та на батон — з 3 гривень 20 коп. до 3 гривень 30 копійок. Тобто, за буханець «Орільського» та батон «Заводський» буковинцям тепер доводиться викладати з кишень на 20-25 копійок більше. А коли зважити, що родини у нас, як правило, великі, та що тих буханців потрібно декілька на день?

За словами голови ліквідаційної комісії Державної інспекції з контролю за цінами у Чернівецькій області Віктора Лащака, хлібокомбінат попереджав ОДА про чергове підвищення цін на свою продукцію – мовляв, підприємство працює збитково і власник дав доручення піти на такий крок. Представники виконавчої влади, зокрема, заступник губернатора Михайло Гайнічеру, разом з представниками Держінспекції з контролю за цінами провели перемовини з керівництвом хлібокомбінату про відтермінування непопулярного серед пересічних громадян заходу принаймні на місяць. Пропонувалося дочекатися нового врожаю, а тоді зважити всі «за» і «проти». Однак розмова відбулася, а ціни нового зерна, як видно, не хочуть чекати – довго ж-бо…
Як пояснює начальник управління агропромислового комплексу ОДА Микола Олексюк, підстав для підвищення цін на популярні сорти хліба у ПАТ і справді не було:

— Хлібокомбінат отримував борошно з Аграрного фонду за цінами, значно нижчими за комерційні, — каже Микола Васильович, — і мав щомісяця вибирати по 1500 тонн. Насправді брав менше, ось і утворився залишок невибраного борошна – 2 тисячі тонн. У червні ми звернулися до керівника Аграрного фонду з пропозицією включення цього залишку на липень. Влада зробила все можливе…
Крім того, держінспекція з контролю за цінами у області нещодавно вже оштрафувала хлібного монополіста на чверть мільйона гривень і, за словами Віктора Лащака, судові тяжби тривають досі…

Тож ймовірно, тепер комбінат вже перевірятимуть податківці. Але людям від того ні холодно, ні гаряче – треба думати, як виживати. І до голосу буковинського люду нині чомусь не прислухаються ні очільники з ОДА, ані, тим більше, президент. Бо чому тоді вони допускають такі неподобства?
Заступник губернатора Георгій Галиць неабияк пишається нагородою Михайла Папієва. За його словами, цим самим президент дав оцінку загального стану справ на Буковині.

А чи питав він про «оцінку справ на Буковині» у простих людей? Чи знає, як оцінюють ці самі справи земляки на малій батьківщині заступника голови обладміністрації у Глибоцькому ра-йоні, у рідній Турятці? Чи відають пан Галиць і пан Папієв, скільки буковинців наразі реально довіряють «соціальному» губернатору та його команді? Бо ж навіть добрі справи голодними очима менше помітні… І якщо майже щоквартально, як зараз, дорожчатиме хліб, щорічно (а може, й частіше) підвищуватимуться тарифи на проїзд у громадському транспорті, «оптимізовуватимуться» на догоду комусь згори, а не людям, медичні й освітні заклади, ліквідовуватимуться надалі осередки культурно-просвітницької діяльності – що чекає найменшу в Україні область? Ще один орден керівнику ОДА? Чи, може, варто було поки що «погодитись на медаль»?
Наталія БРЯНСЬКА

peredplata