Як отримати податковий кредит на навчання

Як отримати податковий кредит на навчанняВ минулому числі «Часу» ми писали про державний кредит на навчання у вищих навчальних закладах Буковини, котрий можна отримати на 15 років. Сьогодні ж поговоримо про іншу допомогу, котру держава надає тим, хто сплачує за навчання.

Це так званий податковий кредит, тобто з поверненням вам частини коштів, сплачених навчальному закладу.
Як нам повідомили у відділі масово-роз’яснювальної роботи та звернень громадян ДПА в Чернівецькій області, для того, щоб отримати податковий кредит, необхідно подати річну податкову декларацію про доходи до 1 травня. У ній слід відобразити підстави для нарахування податкового кредиту із зазначенням конкретних сум. Бланки декларації та додатки до неї, консультації та послуги з її заповнення можна безкоштовно отримати в податковій адміністрації. Варто зауважити, що податковим кредитом можуть скористатися винятково громадяни України, які мають ідентифікаційні номери.
Отже, до складу податкового кредиту звітного року може бути включено суму коштів, сплачених платником податку на користь закладів освіти для компенсації вартості середньої професійної або вищої форми навчання такого платника податку, іншого члена його сім’ї першого ступеня споріднення (це батьки фізичної особи та батьки її чоловіка або дружини, її чоловік або дружина, діти фізичної особи, або її чоловіка/дружини, у тому числі усиновлені ними діти). Зазначимо, що обидва батьки одночасно скористатися правом на податковий кредит дитини або іншого члена сім’ї першого ступеня споріднення не можуть.

Загальна ж сума нарахованого податкового кредиту не може перевищувати суми загального оподатковуваного доходу фізичної особи, одержаного протягом 2010 року у вигляді заробітної плати. Розмір податкового кредиту за навчання обмежується величиною, яка розраховується таким чином: розмір місячного прожиткового мінімуму, установленого на 1 січня звітного податкового року, множиться на 1,4 та округляється до найближчих 10 грн. (у 2010р. — це 1220 грн.), потім множиться на кількість місяців навчання у звітному податковому році. Результат і буде граничною сумою, яка може бути включена до податкового кредиту за такими витратами.

Сума ж коштів, яка підлягає поверненню платнику податку, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, визначену у декларації, протягом 60 календарних днів від дня отримання такої декларації.
Якщо платник податку не скористався правом на нарахування податкового кредиту за наслідками звітного податкового року, то таке право на наступні податкові роки не переноситься. Тобто, людина тільки раз в рік має право скористатися податковим кредитом.
До складу податкового кредиту включаються фактично понесені витрати, підтверджені документально. Такі документи мають зберігатися особою протягом трьох років.

Зокрема, щоб скористатися правом на податковий кредит, Державна податкова адміністрація в Чернівецькій області рекомендує надати або представити податковому органу такі документи:
• паспорт;
• копію довідки про присвоєння індивідуального ідентифікаційного номера (дитини та того з батьків, хто подає декларацію);
• копію договору з навчальним закладом;
• довідку про отриманий у 2010 році дохід у вигляді заробітної плати та утриманий податок з доходів фізичних осіб, видану роботодавцем;
• копії квитанцій про сплату за навчання за звітний рік;
• заяву із зазначенням банківського рахунку;
• копію свідоцтва про народження дитини, якщо за кредитом звертаються батьки;
• довідку з навчального закладу про кількість місяців навчання дитини (крім заочної форми навчання).
Загалом сума податкового кредиту залежить від суми сплаченого податку на доходи фізичних осіб, від нарахованої зарплатні та від суми, сплаченої за навчання. Працівники податкової адміністрації здійснюють відповідні розрахунки, і в результаті можна отримати від держави певну компенсацію.
Скористатися кредитом можуть платники за освіту як в приватних, так і державних навчальних закладів, як ті, котрі навчаються на стаціонарному відділенні, так і заочники, а також особи, котрі отримують другу вищу освіту.
Коли ж за наявності серйозних причин ви не здали декларацію про доходи або ж не знали про можливість отримання податкового кредиту, маєте право звернутися до податкового органу за місцем проживання до кінця 2011 року.

Надія ВІРНА

Новини Партнерів