Нашестя сонечок. Як і чому ці комахи заполонили морське узбережжя України

Ліза Жарких

  • для BBC News Україна

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES

Відпочивальникам на півдні України вже кілька тижнів доводиться ділити пляжі та купатись у морських хвилях разом із сонечками. Комахи, якими зазвичай усі милуються, розмножившись, стали заважати комфортному відпочинку.

Їх не просто багато – їхні укуси більш болісні, ніж комарині. Ми розпитали ентомолога, з чим пов’язана така кількість цих комах та чи можуть вони становити загрозу--

“Багато сонечок – це не дуже приємно”

Херсонка Анастасія Друсінова минулого тижня відпочивала на пляжі Залізного Порту. Дівчина каже, що спочатку побачила кілька комах у воді та вирішила їх врятувати, але потім зрозуміла, що морські хвилі просто усіяні сонечками.

“Вони – по всьому пляжу, у воді, літають усюди, сідають прямо на шкіру. Мене не вкусили, але люди скаржились, що коли довго сидиш на пляжі, на тебе сідає багато сонечок – це не дуже приємно”.

Нашестя сонечок. Як і чому ці комахи заполонили морське узбережжя країни

АВТОР ФОТО,МАКС ЧЕРКАСОВ

 
Підпис до фото,

Фото, зроблене у Коблево (Миколаївська область)

 

Ентомолог Руслан Мішустін каже, що через підвищену вологість і велику кількість зелені зросла популяція тлі. У відповідь розмножились сонечка, які харчуються цими шкідниками. Шукаючи, чим ще поживитися, вони почали мігрувати.

“Вони перелітають з місця на місце. Через певний час сонечка мають сісти й опиняються на воді. Вони легкі, тонуть не одразу, і прибоєм їх зносить на узбережжя. Саме під час прибою відбувається скупчення цих комах”.

--

“Звичайно, вони будуть кусатися”

Руслан Мішустін говорить, що укус сонечка не становить небезпеки для здоров’я. Виключенням є рідкісні випадки, коли людина має алергію на один з компонентів слини комахи. Також варто бути обережним і не чухати місце укусу, аби не занести вторинну інфекцію.

“Звичайно, вони будуть кусатися. Для будь-якої комахи один з механізмів пізнання навколишнього світу – це спробувати на смак. А може, це якась гігантська, особливо смачна тля? Ось вони й вирішують це перевірити експериментально”.

Нашестя сонечок. Як і чому ці комахи заполонили морське узбережжя країни

АВТОР ФОТО,ТЕТЯНА МОЛЧАНОВА

 
Підпис до фото,

“Вчора на пляжі в Одесі було страшне: і у вухах, і в носі, скрізь… Діти ревіли”, – розповідає користувачка Facebook Тетяна Молчанова

 

Існує багато видів цих комах, понад вісім тисяч. Ті сонечка, які бачив науковець на морських курортах Херсонщини, – семикрапкові, тобто характерні для регіону. Це червона комаха, яка має сім чорних крапочок: по три з кожного боку і одну в центрі.

“Добре, що це наші рідні сонечка, а не азійські, наприклад, які доволі швидко розмножуються на нашій території, менше хворіють від місцевих хвороб і можуть витісняти місцеві види”.

--

Не унікальне явище

Поки є активний сезон міграції і вітер, який сприяє переміщенню, комахи будуть накопичуватися на узбережжі у смужці прибою, каже науковець.

Згодом сонечка мають розподілитися територією. Частина потоне, а ті, яких вибило на берег, знову спробують злетіти. Науковець стверджує: це не унікальне явище, хоча і відбувається не щороку.

Нашестя сонечок. Як і чому ці комахи заполонили морське узбережжя країни

АВТОР ФОТО,IREN PILIPISHINA

“Один з моїх дитячих спогадів – це купа сонечок на узбережжі. З одним з них я бавлюсь і воно несподівано мене дуже боляче кусає”.

Ще одна з причин такої навали комах – жнива. Велику кількість зернових прибрали одночасно, залишивши сонечок без їжі.

Руслан Мішустін каже, що це демонструє необхідність зберегти нерозорані природні території, саме на них мають перерозподілитися комахи.

https://www.bbc.com/ukrainian/news-57833968?at_campaign=64&at_custom4=36C86FF0-E488-11EB-B6CC-FCF839982C1E&at_custom3=BBC+News+Ukraine&at_medium=custom7&at_custom2=facebook_page&at_custom1=%5Bpost+type%5D&fbclid=IwAR0LuQWDd2xP4NkCJ9l1mFFT3y9aID_0agSYRvjCM-RYmlZyfIqZ_-dVsjg