Зловмисники часто знайомляться із потенційними жертвами на сайтах знайомств або через соцмережі, видаючи себе за іноземців, військових, бізнесменів або політиків. Вони швидко входять у довіру, активно спілкуються, надсилають компліменти, зізнання у коханні, створюють відчуття близькості та довіри. Як тільки жертва втягується в спілкування, аферисти починають виманювати у неї кошти або шантажувати.
У сучасному цифровому світі, де соціальні мережі та месенджери стали звичними каналами спілкування, активізувалися і ті, хто використовує людські почуття як інструмент шахрайства. Кіберполіцейські зауважують: романтичне шахрайство — одна з найбільш цинічних схем онлайн-злочинності, жертвами якої здебільшого стають жінки.
Найпоширеніші схеми романтичного шахрайства:
1. Гроші на квиток. Шахрай видає себе за іноземця, який хоче приїхати до України, але терміново потребує грошей на переліт. Пояснює, що всі його кошти заморожені, або вкладені в бізнес.
2. Відрядження. Злочинець представляється українським чиновником і пропонує разом з’їздити у відрядження. Жінці доведеться оплатити свій квиток, бо це нібито “неприпустимо з етичної точки зору”.
3. Мито на подарунок. Шахрай запевняє, що надіслав дорогий подарунок (переважно ювелірні вироби, брендовий одяг, техніку), але його затримала митниця. Потрібна невелика сума мита.
4. Коханий у біді. Після встановлення емоційного зв’язку з жінкою, її інформують, що шахрай (“герой”) поранений або потрапив у біду, і терміново потрібні гроші на лікування або операцію.
5. Мама в лікарні. Класична емоційна маніпуляція: “моя мама в реанімації, допоможи, як майбутня невістка”.
6. Альпініст у горах. Шахрай вигадує історію про поїздку в гори, де зв’язок можливий лише через платні SMS на короткий номер. Результат — списання значної суми з рахунку.
7. Робота для студентки. Жінці пропонують стати “фінансовим посередником”: приймати перекази й далі пересилати гроші. Вона стає співучасницею у схемі відмивання грошей.
Що має вас насторожити:
• повідомлення без особистих деталей (шаблонне спілкування); відмова від відеозв’язку;
• емоційні маніпуляції (“все терміново”, “я в біді”);
• крадені фото (перевіряйте через Google Images);
• прохання надати інтимні фото або дані документів; спроби залучити до сумнівних переказів коштів.
Рекомендації від Кіберполіції:
• Не переказуйте кошти малознайомим особам!
• Ніколи не надсилайте інтимні фото! Це може бути використано для шантажу.
• Перевіряйте особисту інформацію шахрая: фото, сторінки, історії, зв’язки.
• Пропонуйте відеозв’язок. Відмова — привід задуматись.
Ніколи не погоджуйтесь стати посередником у фінансових переказах! У разі підозри або якщо ви стали жертвою шахрая — зверніться до Кіберполіції через сайт https://ticket.cyberpolice.gov.ua справжні почуття не починаються з прохання надіслати гроші. Кіберполіція України закликає бути обачними, не піддаватись на емоційні маніпуляції та дбати про власну безпеку в інтернеті.
Детальніше про те як діють шахраї та як від вберегтись, розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Чернівецькій області Департаменту кіберполіції НПУ Олександр Долішняк.
Якщо ви хочете знати більше про кіберзагрози та методи захисту, приєднуйтесь до проєкту «Brama» (https://chatovi.online/ ). Тут ви знайдете практичні поради, експертні розбори шахрайських схем і найактуальнішу інформацію про кібербезпеку.
Залишайтеся пильними та дбайте про свою безпеку в мережі!
За матеріалами відділу протидії кіберзлочинам в Чернівецькій області
Джерело: https://cv.npu.gov.ua