ВІЙНА В УКРАЇНІ Придністров’я потрапило до російської окупації..Що означає резолюція ПАРЄ для Молдови та регіону

 Резолюція Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), де Придністров’я назвали зоною російської окупації, наробила багато галасу в Молдові.

У Тирасполі назвали документ відірваним від реальності та «вкрай небезпечним».

Розкритикувала резолюцію та опозиція. При цьому молдавська делегація у її розробці не брала участі, але проголосувала «за». NM разом із експертами розбирався, як резолюція ПАРЄ може вплинути на придністровське врегулювання, і чи має якусь реальну силу.

Резолюція ПАРЄ ПАРЄ

15 березня ухвалила резолюцію про виключення Росії з Ради Європи. У ній йдеться, що Росія є загрозою безпеці в Європі. Такий висновок, на думку ПАРЄ, можна зробити з урахуванням «воєнної агресії проти Грузії у 2008 році та подальшої окупації двох її регіонів, незаконної анексії Криму, ролі Росії у подіях на сході України, кульмінацією якої стало незаконне визнання «незалежними державами» самопроголошених Донецькою та Луганської республіки, а також військової агресії проти Молдови і, відповідно, окупації її придністровського регіону».

У первісному варіанті резолюції Молдова та придністровський конфлікт не згадувалися. Але на пропозицію представників Румунії, України, Франції, Естонії, Великої Британії, Грузії та Туреччини в документ внесли поправку про окупацію Росією Придністров’я. За фінальний проект резолюції проголосували майже одноголосно: за 216 депутатів (включно з представниками молдавської делегації від партії «Дія та солідарність» — PAS), утрималися троє, проти не було жодного голосу.

Реакція Кишинева

Президент Майя Санду, коментуючи резолюцію ПАРЄ, зазначила, що Молдова завжди вимагала виведення російських військ із території Придністров’я, а роль, яку Росія відіграла у придністровському конфлікті, — ні для кого не секрет.

«Ми завжди вимагали виведення російських військ із Придністров’я, ми вимагали та продовжуємо вимагати утилізації боєприпасів. Ми продовжуємо закликати до мирного вирішення цього конфлікту. І ми зробимо все можливе, щоб знайти та реалізувати дипломатичне, політичне, мирне рішення», – сказала Санду.

Представник молдавської делегації в ПАРЄ, депутат парламенту від блоку ПКРМ-ПСРМ Влад Батринча зі свого боку назвав цю поправку спробою залучити Молдову до воєнного конфлікту між Росією та Україною:

«Це небезпечна спроба зробити з нашої країни учасника закулісних геополітичних ігор. Ми бачимо, що деякі сили ззовні намагаються насильно залучити Молдову до цього конфлікту між Росією та Україною. Це недопустимо”.

При цьому, як зазначив Батринча, під час винесення цієї поправки на голосування не спитали думки ні делегації Молдови в ПАРЄ, ні уряду республіки, ні міністерства закордонних справ та європейської інтеграції (МІДЕІ).

Глава МИДЕІ Ніку Попеску, у свою чергу, зазначив, що йдеться про «політичну думку парламентаріїв країн, що входять до Ради Європи», яку включили до резолюції щодо ситуації в Україні. Попеску підкреслив, що Молдова продовжить шукати рішення для реінтеграції країни і наполягати на виведенні російських військ з території Молдови.

Реакція Придністров’я та Росії У Придністров’ї

резолюцію ПАРЄ назвали відірваною від реальності, наголосивши, що «будь-які випади проти ефективної миротворчої операції на Дністрі, що проводиться вже 30 років під егідою Росії, мають вкрай небезпечний деструктивний характер».

У зовнішньополітичному відомстві Придністров’я додали, що такі заяви «суперечать затвердженим на міждержавному та міжнародному рівнях принципам та підходам до мирного політичного врегулювання взаємин між Придністров’ям та сусідньою Молдовою».

Офіційної реакції Росії на резолюцію ПАРЄ поки що не було.

Що кажуть експерти

Про позицію Молдови Молдавська делегація брала участь у засіданні ПАРЄ у форматі онлайн і не брала участі у розробці цієї резолюції.

На думку експерта Асоціації зовнішньої політики Наталії Стеркул, це пов’язано із нейтральним статусом Молдови. «Республіка Молдова — нейтральна держава і намагається всіляко підтримувати цей статус. При цьому Молдова не стала заперечувати ухвалення цієї резолюції. Тобто резолюцію ухвалили, але Молдова не підставила себе під удар», — зазначила експерт.

Стеркул також закликала не спекулювати на тому, що голосування проходило в прискореному режимі або з якимись труднощами (представник молдавської делегації, депутат від PAS Наталія Давидович повідомила, що не змогла проголосувати з технічних причин, але висловилася за резолюцію в листі до секретаріату ПАРЄ). і на своїй сторінці у Facebook – прим.

«У ПАРЄ дуже чітка процедура голосування. Мені здається, що якби були особи, які хотіли б заперечити, вони б заперечили. Але цього не було, тому щодо цього не варто спекулювати», — зазначила експерт.

Катерина Дубасова, Ірина Івашкіна

Приднестровье попало в российскую оккупацию. Что означает резолюция ПАСЕ для Молдовы и региона

peredplata