Політичний експерт, Голова ВГО «ПО «Спільна Мета» Руслан Бортнік прокоментував призначення Міністром фінансів Валерія Хорошковського.
«Передусім, призначення Голови Служби безпеки України Валерія Хорошковського на посаду Міністра фінансів України є знаковим в «другій хвилі» кадрових призначень команди нинішнього Президента й демонструє зміну політичної ситуації в Україні» – вважає експерт.
«Адже призначення «першої хвилі» – весни/літа 2010 року здійснювалися в інших політико-правових реаліях. Діяла парламентсько-президентська модель управління, прогнозувалося нарощування конфронтації з опозиційними силами і передусім з Тимошенко, існувала низка кадрових зобов’язань Президента перед командою (передусім з числа керівництва Партії регіонів), яка привела його до влади.
Наразі ж:
1. Конституційний Суд скасував політ реформу і фактично повернув Україну до президентсько-парламентської форми правління;
2. Рівень загострення суспільно-політичної кризи і зовнішнього тиску спричинені засудженням Тимошенко помітно понизився;
3. Стара команда (провідні її лідери) отримала посади и виконавчій владі, і вже навіть частково їх втратила. Таким чином з політичної арени країни зникли Нестор Шуфрич, Володимир Сівкович, Віктор Тихонов, Анатолій Могильов, а тепер уже і Федір Ярошенко;
4. Загальне зниження рейтингів Партії регіонів не дозволяє їй наполягати на нових кадрових призначення, хоча ті ж Єфремов, Рибак, Колесніченко, Чечетов чи Бахтеєєва очевидно хотіли б спробувати свої сили в виконавчих органах влади» – зазначив Бортнік.
«Президент Янукович чітко усвідомлює, що умови змінилися, руки у нього розв’язані і намагається вибудувати владну вертикаль з людей яким він може дійсно довіряти і, разом з тим, нічого їм не винен.
Ці зміни стосуються переважно двох головних іпостасей влади: сили (забезпечення надійності силового важеля) і грошей (контролю фінансових потоків)» – підкреслив Голова «Спільної Мети».
«Саме тому на додачу до раніше вирішеного питання з Генеральним прокурором, в листопаді 2011 року призначені новий Міністр внутрішніх справ України, Голова Державної податкової служби, а зараз – «відрядження» в Міністерство фінансів Хорошковського з завданнями по контролю податкової та митної служб. Усі інші посади в КМУ наразі досить «віртуальні» – зі значно обмеженими реальними важелями управління.
Тому за моєю інформацією до літа варто очікувати заміни Міністра оборони, начальника Державної пенетеціарної служби України, вірогідно Голови Державної митної служби, МЗС чи Міністра юстиції. В судах будуть завершені процеси зачистки кадрів екс-Голови Верховного Суду Василя Онопенка.
Не виключено, що займатися виборами можуть відправити і Першого Віце-прем’єр-міністра Андрія Клюєва, а ближче до осені «повісити собак» – на непопулярних членів КМУ – Міністра освіти та науки, молоді і сорту – Дмитра Табачника чи Віце-прем\’єр-міністра України — Міністра соціальної політики Сергія Тігіпка.
Разом з тим не варто очікувати швидкого призначення голови СБУ. Адже ця посада є важливою для торгу між групами впливу навколо Президента, а керування СБУ виконуючим обов’язки колишнім заступником Хорошковського – Володимиром Ракитським робить спецслужбу ще більш керованішою і сприятиме виконанню завдань по контролю фінансових потоків країни в рік виборів та Євро-2012.
При цьому навіть у разі призначення нового Голови СБУ його кандидатуру слід шукати серед маловідомих широкому загалу фігур, але вірних Президенту, як це вже було з податковою, митницею чи міліцією. Серед озвучених експертами кандидатів певні шанси має тільки нинішній виконуючих обов’язки Голови СБУ.
Загалом, наразі, коли в політико-правовому плані руки у Президента розв’язані, а 2012 рік може стати вирішальним у формуванні результатів наступних президентських виборів, можна спостерігати процеси формування реального обличчя команди Президента, яка поступово займає усі ключові державні посади» – резюмував Бортнік.