Янучарська тисяча для українців

Янучарська тисяча для українцівДо кінця 2012 року Україна має повернути громадянам вклади Ощадбанку СРСР. Про це заявив Віктор Янукович на за-сіданні Кабінету міністрів України 7 березня.
Хто б сумнівався – незабаром вибори, отож влада, передчуваючи свій можливий близький кінець, так і не спромігшись за два роки зробити нічого путнього для простих українців, чергового разу кидає голодному псу обгризену кістку.
Однак ці потуги нинішніх можновладців викликають лише обурення та посилюють ненависть – як інакше можна сприймати на тлі безбожного збагачення олігархів убогі подачки абсолютній більшості, за рахунок котрої вони й наживаються…

Бо чомусь від початку пришестя до влади ні Янукович, ні, тим більше, Азаров не думали про ображених вкладників, яким вони клялися повернути їхні кревні, щойно виграють вибори. І давали обіцянки щороку виділяти з держ-бюджету по 10 мільярдів гривень, аби компенсувати вклади Ощадбанку СРСР, навіть повернути їх повністю, врахувавши 20-літню інфляцію.
Та не так сталося, як гадалося. Коли люди таки повірили Януковичу й проголосували за нього, той одразу ж забув про свої клятви-обіцянки. Навіть не виплатив учорашнім прихильникам тієї чверті мільярда гривень, що були закладені на ці цілі до Державного бюджету на 2010 рік ще урядом Юлії Тимошенко. А при плануванні бюджету-2011 на виплати знецінених заощаджень знову не було закладено ні копійки …
І раптом — нате вам…
— Згадали «янучари» про старше покоління та про свої обов’язки перед нами, — плакала в редакції наша читачка, 75-літня Вероніка Босовчук, котра досі не повернула собі нічого із вкладених, як вона каже, вкрадених у її родини тяжко зароблених 12 тисяч рублів…
— Які ж то були гроші! А що вони зараз вартують?
І вона, ця жінка, права. Як і праві всі українці в тому, що свого часу навіть за так звану «Юлину тисячу» можна було придбати щось значно вагоміше. І всі пам’ятають, що тоді (2008 р.) курс долара був 1 до 5, отож отримували обдурені люди таки по 200 доларів. Сьогодні, при співвідношенні курсу 1 до 8, 1000 гривень – це вже лише 125 доларів. А ще й інфляція, а ще рішення тисячу цю виплачувати не всім вкладникам, а лише тим, хто з якихось причин не отримав її у 2008-2009 р.р. До того ж, владоможці сподіваються, що мізер, котрий вони кинуть людям «з барського плеча», ті залишатимуть на «вигідних» депозитах… Результати ж спілкування з цього приводу лише з частиною наших читачів свідчать, що цього не буде: довіру до себе «янучари» втрачають катастрофічно, і навряд чи передвиборчими обіцянками її можна повернути. Та ще й після того, як вони вчинили з дітьми війни, чорнобильцями, афганцями та іншими категоріями наших співвітчизників, забравши у них законні виплати; після прийняття законів, котрі за всяку ціну підлаштовують винятково під себе, коханих; після чи не постійного списування боргів структурам, котрі їм і належать…
На слуху нині 6 мільярдів гривень – саме стільки планується повернути вкладникам Ощадбанку. У Києві кажуть, що грошового верстата не вмикатимуть. Але ж як іще можна виплатити таку суму? Сподіватися на щось особливе не варто. Коли ж врахувати, що з 1996 року вклади не індексувалися, то реально це вже буде захмарний борг…
Зважаючи на останні обговорення ініціатив Януковича і Ко та прикинувши, які супутні наслідки усе це матиме, експерти стверджують, що то все нездійсненне. Нічого путнього не вийде і з вказівок ретельного опрацювання владних пропозицій «щоб не було черг та стовпотворінь, які були у 2008 році», бо якщо до цього дійде, вкладники — а це у своїй більшості літні люди — вочевидь знову помиратимуть у чергах, аби хоч щось встигнути забрати. Тож що буде далі – покаже час.

Наталія БРЯНСЬКА

Довідково
У 1996 році, коли було прийнято закон про індексацію знецінених вкладів у співвідношенні 1 крб. до 1,05 грн., загальна їх сума оцінювалася в 131, 96 млрд. грн. За час дії закону громадянам було виплачено 10,65 млрд. грн., що становило трохи більше 8%, а сума скоротилася на початок 2010 року до 121,31 млрд. грн. При цьому найбільша сума, 6,5 млрд. грн., була виділена у 2008 році. Парламент відмовився від індексації вкладів відповідно до рівня інфляції після 1996 року, що склав до 2010 року 578,5%, а це збільшило б їх суму більш ніж до 1 трлн. грн. За повідомленням депутата-бютівця Юрія Полунєєва, сума індексованих знецінених вкладів в Ощадбанку, згідно з даними інвентаризаційного реєстру, на початок 2011 р. становить 60 млрд. грн. До реєстру вкладників включено понад 11,7 млн. громадян України.

peredplata