За три роки після початку бойових дій на сході держави Україна нарешті офіційно визнала Російську федерацію країною-агресором та врегулювала дискусійні питання, які виникали довкола тимчасово окупованих територій у Луганській та Донецькій областях.
Це стало можливим завдяки ухваленню Верховною Радою Закону «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях». Закон, яким Росію визнано країною – агресором, був розроблений за ініціативи одного з лідерів Політичної партії «Народний Фронт», Секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олександра Турчинова. Депутатська фракція Політичної партії «Народний Фронт» домоглася ухвалення цього Закону у парламенті.
Екс-прем\’єр-міністр України Арсеній Яценюк назвав історичним ухвалений парламентом законопроект.
«Україна продемонструвала всьому світу чітку позицію всієї об\’єднаної української влади: Росія –агресор; ми не віддамо власні території; ми не піддамося на російський шантаж», – заявив політик в день, коли Верховна Рада підтримала законопроект.
Яценюк нагадав, що ухвалення цього закону, згідно з яким Росія визнається агресором, а ОРДЛО та Крим – окупованими, було принциповою позицією партії \”Народний фронт\”.
\”Більше року наші депутати лобіювали це рішення у парламентських комітетах, переконували колег з БПП і коаліції об’єднати відповідні розрізнені законопроекти. Саме «Народний Фронт» наполіг на тому, щоби із законопроекту були виключені «мінські домовленості» (неформальні політико-дипломатичні домовленості, які поки що не виконуються Росією)\”, – сказав Арсеній Яценюк у коментарі журналістам, додавши, що \”це є доказом того, що український парламент здатний об\’єднуватись і ставити національні інтереси над партійними\”.
За словами голови \”Народного фронту\”, наразі повинні відбутися подальші дії Президента Петра Порошенка і міжнародної спільноти щодо реалізації положень Закону про деокупацію і відновлення територіальної цілісності України.
\”Це, насамперед, продовження й розширення санкційного та дипломатичного тиску на Росію, надання Україні летального озброєння та військової техніки (зокрема, протитанкових ракет «Джевелін»), рішення Ради Безпеки ООН про введення до окупованих районів Донбасу миротворців ООН – «НА УМОВАХ УКРАЇНИ І З ЧІТКИМ МАНДАТОМ», – сказав він.
Яценюк заявив, що тепер миротворча місія ООН має контролювати всю територію ОРДЛО, «забезпечити виведення російських військ та найманців, та відновлення контролю українських прикордонників над україно-російським кордоном».
\”Ані Росія, ані афілійовані з нею держави не будуть миротворцями в Україні, бо Росія – агресор (і тепер це закріплено в законі). Миротворча операція на Донбасі неможлива без виведення російських військ та терористичних угрупувань\”, – заявив А. Яценюк.
Що означає \”закон про деокупацію\”?
Верховна Рада України визначає в законі, що збройна агресія Російської Федерації розпочалася з неоголошених і прихованих вторгнень на територію України підрозділів збройних сил та інших силових відомств Російської Федерації, а також шляхом організації та підтримки терористичної діяльності.
В законі не виписані дати окупації, але є посилання на раніше ухвалений закон, де такою датою визначено 20 лютого 2014 року.
Тимчасово окупованими територіями у Донецькій та Луганській областях визнаються частини території України, в межах яких збройні формування РФ та окупаційна адміністрація РФ становили та здійснюють загальний ефективний контроль. В законі сказано, що межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях, визначаються президентом України за поданням Міністерства оборони України, підготовленим на основі пропозицій Генерального штабу Збройних Сил України.
Законом діяльність збройних формувань РФ та окупаційної адміністрації Росії у Донецькій та Луганській областях визнаються такими, що суперечать нормам міжнародного гуманітарного права, є незаконними, а будь-який виданий у зв’язку з такою діяльністю акт є недійсним.