Цього року збирають об’єктивки на журналістів, а минулого – на впливових людей

Цього року збирають об’єктивки на журналістів, а минулого - на впливових людейЦього тижня \”Українська правда\” розмістила документ, який підтверджує те, що депутат Олена Бондаренко розіслала в осередки Партії регіонів циркуляр з вимогою збирати інформацію про журналістів та власників мас-медіа по всій Україні.
І мені згадалось, як рівно рік тому теж незадовго до виборів подібні циркуляри були розіслані, але з іншою вимогою – зібрати інфо – від села до міста – про впливових людей.

Біло-голубий чи біло-червоний?

До газети «Час» потрапив дуже цікавий документ: форма р-58 та р-59, обов’язкові для заповнення всіма посадовцями населених пунктів. Що ж, форма як форма, якби не суть.
Так от, від сільських, селищних голів вимагається надати наступну інформацію: ПІБ голів, заступників голів, секретарів рад селищних та сільських рад, дані про їхню освіту, фах, партійність, політичну орієнтацію і — увага, цитую: «Кого підтримували на виборах президента України 2010 року». Окрім того, нинішню владу дуже цікавить такий пунктик, як «можливість співпраці», яка вимірюється «+», «0» та «-». Але зібрати таку інформацію потрібно не тільки про посадовців органів місцевого самоврядування, а й загалом про впливових людей краю (у формі р-59 вказаний ще й такий розмитий пункт як «інші», під який може потрапити будь-хто). Отож і про цих впливових та «інших» (розуміємо, бізнесменів, інтеліґенцію тощо) влада хоче знати, кого ті підтримували на президентських виборах, кількість працюючих (для керівників підприємств, установ, організацій), а також рейтинг серед населення, колективу («+», «0» «-») та можливість співпраці. І ці всі форми розіслані сільським та селищним радам за підписом посадовця з райдержадміністрації.
Як нам стало відомо з достовірних джерел, такий документ надходив у комплекті з формами бланків для створення соціального паспорта населених пунктів (тобто, збиралась інформація про склад населення, кількість соціально незахищених груп, шкіл, садочків, установ культури тощо). І в цьому переліку з’явились зовсім не соціальні пунктики для заповнення. Тобто влада, котра зараз належить реґіоналам, певно, вирішила скористатися можливістю, аби створити не тільки соціальний, а й політичний паспорт Буковини. Бо ж вибори не за горами. Тож треба знати, на кого можна розраховувати, а кого треба зробити таким.
Від усієї цієї справи дуже пахне адмінресурсом. Адже таке дослідження району повинні здійснювати партійні осередки за партійні гроші, а не держслужбовці та посадові особи органів місцевого самоврядування, витрачаючи свій дорогоцінний час на таку дурницю.
Цікаво, але окремим посадовцям потім надійшов інший документ з поміткою не заповнювати самі ці форми. А декотрі сільські голови (особливо з ра-йонів, більш прихильних до націонал-патріотичних сил) просто навідріз відмовлялись надавати таку інформацію. У одному з таких районів теж бачили цей документ, та, як нам сказали, «він швидко з’явився і десь зник». Але відомо, що на Буковині є такі райони, де будь-яку вказівку з адміністрації сприймають як обов’язкову до виконання і обов’язково її виконують. Хоча, як нам сказав один із сільських голів, він ніколи б не виконував таке завдання без супровідного листа, в котрому б були посилання на нормативно-правові акти та положення, котрими керуються ті, хто вимагає надання тієї чи іншої інформації.
Хоча у більшості РДА інформацію про існування та розсилання таких форм спростовували. Казали, що такого не бачили і про таке не чули (дійсно, хто б подумав, що вони скажуть щось інакше). Навіть керівник апарату Сторожинецької РДА С. Мінтенко, за підписом котрого до нас і потрапила форма бланка, сказав, що він про це перший раз чує і взагалі це не його підпис.
У Чернівецькій обласній адміністрації помічник губернатора Ганна Мальона повідомила нам, що адміністрації про цей документ нічого не відомо.
Але, подумаймо, це ж не могло бути ініціативою районів? Ба більше, це не могло навіть бути ініціативою самої адміністрації. Скоріш за все, реґіонали на центральному рівні уже запустили виборчу машину.
Адже зовсім нещодавно газета «Високий замок» повідомила, що до 2 липня усі райдерж-адміністрації Львівської області мали зібрати відомості, які б дозволили скласти звіт про по-літичне життя району (подібно до того, що вимагається у нас). Окрім того, на тій же таки Львівщині керівникам підпри-ємств, установ, організацій, ректорам вищих навчальних закладів було розіслано листа-пропозицію балотуватися на майбутніх виборах до місцевих органів влади від партії реґіонів.
Отак виборча кампанія не-офіційно стартувала. І старт її вже ознаменувався використанням адмінресурсу.
Як-то кажуть, один раз – це випадковість, два – збіг, три – закономірність. Але, зважаючи на те, що не всі області наважаться сказати про таке,… висновки робіть самі.

Надія Вірна

peredplata